Covid? Je důležité být co nejvíce v pohodě – nepřipojovat se k šíření strachu

clanek 16.7.2021 e1626080686990

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Když se vše bortí na fyzické úrovni, jedinou stabilitu nám může poskytnout naše vědomí. Jako psycholog souzním se slovy švýcarské mystičky Christiny, která říká, že nejdůležitějším úkolem dneška je udržovat své vědomí otevřené a neuzavírat ho strachu. Nejvíce pomůžeme sobě, jiným, a tím i celému světu právě tím, že JSME šťastní. Strach způsobuje nemoci. „Cítíme-li se však dobře a jsme-li šťastni, můžeme naším zdravím a štěstím nakazit i druhé,“ říká Christina.

Většina lidí prožívá od začátku coronaviru velmi těžké a náročné období. Nejednoho z nás trápí nejen, co se děje, ale i kam to celé směřuje. Ve skvělé knize Nakonec všechno dobře dopadne přináší švýcarská mystička Christina povzbuzující poselství a dává nám návod, jak k proměně a vytvoření lepšího světa může přispět každý z nás.

Tento článek je o tvorbě nového světa. Z psychologického hlediska pak o každodenní prevenci, jak předcházet tomu, abychom se z toho, co se děje, hroutili. Pochopitelně, pokud jste nedávno prožili těžkou ztrátu nebo otřes, žádný („normální“) psycholog na světě vám na individuálním sezení neřekne: „Musíte být v pohodě“. Dlouhodobě však skutečně to nejlepší, co můžeme udělat je, postarat se o co největší stabilitu našeho vědomí, zaměřovat se na pozitivní věci a věnovat všemu svou lásku.

Co nejlepšího můžeme pro změnu ve světě udělat

Už Eckhart Tolle psal o tom, že máme-li potřebu zmírňovat utrpení na tomto světě, je to sice velice ušlechtilé, ale budeme-li se zaměřovat pouze na vnější svět, setkáme se s nezdarem a zklamáním: „Rozšiřujte úroveň vědomí, ale zbavte se vnitřní rezistence, nenávisti a všech negativních emocí. Vaším nejcennějším darem světu musí být pokoj a mír (199: 160)“. 

Christina má takřka totožný názor: „Nemůžeme přirozeně přímo změnit vše, co se právě odehrává na planetě Zemi. Můžeme to sice zkusit, avšak od jisté chvíle je to pouze plýtvání energií. Podle mého názoru je mnohem moudřejší zaměřit se na to, co můžeme kdykoliv změnit – totiž na naše vědomí a naše chování (2021: 38).“

Místo strachu šiřme úctu, respekt a lásku

Problém podle mě není jen samotný covid, ale také rostoucí vlna negativních informací na sociálních sítích. Možná, že někomu velmi vyhovuje sílící gradace nenávisti a rozdělení společnosti na dva tábory: „pro očkování“ vs „proti očkování“ či podporovatele/odmítače omezení a nařízení. Zde by Christina měla pro někoho už velmi esoterickou vsuvku, že v duchovních světech existuje nespočet bytostí, které mají z tohoto našeho boje užitek – entit, jež se naším strachem a negativními emocemi živí.

Možná si proti sobě popudím většinu čtenářů, ale absolutně mi nedává smysl se k tomuto boji na jakoukoliv stranu přidávat. Naopak. Ctím svobodu každého názoru. Hodně lidí se mnou probíralo důvody svých rozhodnutí pro očkování i proti němu. Jak krásně napsala na svém FB nedávno Terezka Kramerová, pro někoho může být moudré se očkovat, pro jiného se neočkovat. Ani jeden kvůli tomu není – alespoň podle mě – horším člověkem, tupou ovcí. Svoboda znamená, že i radikální názory mají právo na svou existenci, osobně v této době ale obdivuji spíše ty, kdo mají odvahu říci „NEVÍM“; kdo se necítí jako majitelé jediné pravdy a místo přesvědčování druhých rozvíjejí svou dobrotivost a lásku – nebo prostě jen žijí a JSOU.

Jak vytvořit nový a lepší svět

Protože mě k napsání tohoto článku inspirovala mladinká, teprve dvacetiletá Christina, jíž vyšly v češtině již tři knihy (nakladatelství Anch Books) a která se ve Švýcarsku stala v posledních dvou letech fenoménem, rád bych ještě zmínil její konkrétní doporučení pro tuto dobu.

Jeden ze zdrojů naděje je podle Christiny to, když si budeme připomínat, že nejsme sami, ale že všude kolem je spousta lidí, kteří stejně jako my touží po dokonalém světě, a že tento dokonalý svět určitě přijde. „Svět nezanikne, a nakonec všechno dobře dopadne,“ říká Chrisitna. Jak může k pozitivnímu vývoji každý z nás přispět?

„Měli bychom každý den věnovat trochu času a vysílat do světa něco dobrého. Podobně bychom si měli stále připomínat ty události, které jsou dobré již nyní – jak v našich vlastních životech, tak i ve světě. (…) Jelikož jsme všichni navzájem propojeni, každý, kdo vyšle do kolektivního pole pozitivní impuls a kdo se zaměřuje na pozitivní věci, tím pomáhá všem ostatním lidem (2021: 38).“

Nejde o to, cokoliv popírat, nutit se do štěstí nebo se dokonce odsuzovat za to, že se necítíme dobře. Jde o to naučit a zvyknout si na to, co nejvíce zaměřovat svou pozornost na to pozitivní (https://www.celostnimedicina.cz/chytejte-se-kazdeho-stebla-radosti-nespokojenost-je-k-nicemu.htm) „Vložit do kolektivního pole pozitivní věc“ znamená třeba i říct nějaké rostlině, že je krásná. Milovat lidi, ale i kameny, stromy, přírodu i neživé předměty. A Christina velmi doporučuje pár minut denně věnovat přímo představě nového, krásného světa, který si přejeme stvořit.

Toužit vší silou své vůle

Nestačí si ale nový svět přát stylem, že by to bylo krásné… „Abychom něco účinně vložili do kolektivního pole, musíme po tom toužit silou své vůle a vnímat to jako jedinou myslitelnou možnost pro naši budoucnost,“ píše Christina (2021: 18). 

Podle ní neexistuje na Zemi silnější síla než spojení milujících lidí, kteří bezpodmínečně touží dosáhnout toho, co milují. Jako protiváhu strachu, který dnes v sobě nosí většina lidí, tak můžeme vložit do společného pole dokonalý svět, který milujeme a chceme jej manifestovat. A ten se také zhmotní.

V obtížných chvílích, v náročných dnech, pak nezapomínejme na to vše dobré kolem nás. A na to, že není nic důležitějšího, než si udržovat vnitřní pocit štěstí (viz např. článek https://www.celostnimedicina.cz/nekompromisni-stesti-v-zivote-enjoying.htm) .

Literatura:

Christina von Dreien (2021): Nakonec všechno dobře dopadne. Praha: Anch Books.

Eckhar Tolle (1999): Moc přítomného okamžiku. Praha: Pragma.

Jiří Hamerský