Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Costenův syndrom - bolestivé onemocnění způsobené změnami v čelistním kloubu

04.07.2012

Problém se může vysvětlovat poruchou skusu, především bočním tlakem a následně při dlouhodobém trvání degenerativními procesy v kloubu čelisti. Klinický obraz byl popsán pod různými názvy: syndrom temporomandibulárního skloubení, oromandibulární dysfunkce, Costenův syndrom, kraniomandibulární dysfunkce, "temporo-mandibular joint pain" nebo tzv. lupavý kloub.

Bolest se projevuje v oblasti před uchem, v oblasti zvukovodu, má obvykle tupý charakter a vzniká v souvislosti s jídlem, žvýkáním, mluvením a při pohybech sanicí do stran. Dostavují se pocity zalehlého ucha, kmitání očí, závratě, bolesti vystřelující do týla a krku, pálení jazyka a v hltanu, bolest hlavy. Pokud chronickým působením dojde ke změně napětí tří svalů, které jsou inervovány trojklanným nervem (n. trigeminus), snadněji dochází k poruše funkce sluchu, což se projeví šuměním, hukotem, pískáním = tinnitem v uchu.

Příčin vzniku tohoto onemocnění je celá řada. Je obvykle nesnadné na příčinu přijít. Je třeba pojmenovat spouštěcí faktor(y), chronický zánět v okolí kloubu (ucho, dutiny, oko, nos, mandle, dutina ústní - dásně, zuby, vliv amalgámu). Zánět může být infekční nebo neinfekční. Je třeba pojmenovat souvislost s poruchou imunity, autoimunitní - revmatickou chorobou, což je možno považovat za častý a důležitý bod problému. Dále hormonální - metabolickou poruchu (štítná žláza, slinivka - cukrovka, játra - porucha metabolizmu), dysbiózu střevní (ta je přítomna pravidelně), příčiny mající souvislost s krční páteří, s jinými degenerativními procesy a samozřejmě se stresy, psychikou, neurotickými dispozicemi apod.

Pokud probíhá léčba bez řádného pojmenování a řešení příčiny, jde o léčbu  nespecifickou, obecnou, udržovací, založenou na odhadu, předpokladu, standardním protokolu... S odpovídajícím (ne)efektem. Příčina působí dále. Syntetické léky mají navíc vedlejší účinky a vlastně se podílejí na vzniku další nemoci, pokud se podávají dlouhodobě (ototoxické látky – salicyláty - Acylpyrin, aminoglykosidová antibiotika - gentamycin, chinin).

Onemocnění se může projevovat až po delší době působení popisovaných degenerativních změn a nemoc nastartuje např. nepřiměřený hluk, velká rána, výstřel nebo výbuch v bezprostřední blízkosti ucha. Nebo se projeví po léčbě antibiotikem, po psychickém přetížení, traumatu, zablokování krční páteře, po zubním zákroku apod.


Související články:
Bolest pátého hlavového nervu
Jak si zregenerovat kolenní klouby?
Kloubní výživa


04.07.2012
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Nemoci


 
Čím víc léků, tím víc nemocí... aneb porozumění místo boje
Jíst jedno jídlo denně - cesta k omlazení i dlouhověkosti, která není pro každého
Priessnitzův obklad
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Sušení ovoce a zeleniny
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Červená fermentovaná rýže
Jaké největší stravovací chyby děláme
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Nemoc není zlo, umožňuje člověku zlepšit charakter

114,- Kč
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS