Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Cordyceps alias Housenice čínská

07.09.2018
Cordyceps Potřebujete dobít energii a víte, že stimulace kofeinem sice funguje, ale ve skutečnosti naše životní baterky postupně vybíjí? Právě pro vás je tu cordyceps - přírodní adaptogen, který nejen zvyšuje psychickou a fyzickou výkonnost, ale zároveň i vyživuje.

Housenice čínská (Cordyceps sinensis, anglicky Chinese Caterpilar Fungus nebo worm grass, tibetsky yarsa gunba, čínsky dōngchóng xiàcǎo) je medicinální houba nabitá řadou vitamínů, minerálních látek, stopových prvků a bioaktivních sloučenin s širokými účinky na organismus. Ke své existenci využívá housenky můr žijící v půdě, které postupně zlikviduje, aby z nich mohla vyrůst nadzemní plodnice s výtrusy. A přesně tuto dravou životní energii a odolnost poskytuje svým konzumentům, proto je oblíbená především mezi sportovci, pracovně vytíženými lidmi a seniory.

 

Historie

Nejprve si účinků cordycepsu všimli pastevci jaků, kteří zaznamenali zvýšenou sexuální aktivitu a bujarost u zvířat, která ho konzumovala. Užívání tohoto vzácného artiklu ale náleželo pouze císařské rodině a šlechtě. Ceněn byl především pro svou schopnost podporovat životní vitalitu, a také se používal při léčbě chudokrevnosti, impotence, bolesti kolen, závislosti nebo otravě opiem, onemocněních srdce, plic a ledvin nebo v rámci rekonvalescence po těžkých stavech.

 

Od poloviny 20. století je předmětem vědeckých studií, které potvrzují, že zvyšuje aerobní kapacitu a buněčné energetické rezervy, snižuje hladinu cholesterolu, má antioxidační účinky a normalizuje funkce imunitního systému.

 

Účinky dle tradiční čínské medicíny

Povaha: teplá

Chuť: sladká

Tropismus: plíce, ledviny

Účinky: doplňuje čchi, jang ledvin, jejich esenci ťing a jin plic; přeměňuje hleny; zastavuje krvácení

 

Používá se při slabé imunitě, chronické únavě, zimomřivosti, vyčerpání, mužské i ženské neplodnosti, předčasné ejakulaci, pomočování, nedostatečnosti štítné žlázy, senné rýmě, astmatu, chronickém suchém kašli, oteklých končetinách, chronických a autoimunitních chorobách ledvin. Využívá se i při podpůrné léčbě nádorových a virových onemocnění.

 

Kontraindikace

  • akutní onemocnění
  • záněty
  • těhotenství a kojení
  • neužívat večer

 

Nežádoucí účinky

Při vhodném užívání se jedná o bezpečný doplněk stravy, u kterého nehrozí předávkování a nebyly prokázány žádné vedlejší účinky.

 

Pěstování a kvalita

Ve volné přírodě se vyskytuje ve vysokých nadmořských výškách od 3600 do 6000 m n. m. na úpatí Himalájí. Divoce rostoucí cordyceps  má na trhu enormní cenu, 1 kilogram stojí na sta tisíce korun, proto je jeho sběr přísně regulován, ale i přesto se stává předmětem nelegálního obchodu. Lze ho však jednoduše pěstovat na rýžovém substrátu, čehož se úspěšně využívá především pro produkci extraktů, a je tak v účinné formě dostupný široké poptávce trhu.

 

Jako u všech doplňků stravy je potřeba zvolit ověřený nekontaminovaný zdroj a kvalitní formu. Extrakty obsahují více účinných látek než samotná sušená biomasa. Nejbohatší jsou výtažky z fermentovaného mycelia. Vyplatí se sledovat i obsah polysacharidů - ideální je 30 % - nápadně vysoký může znamenat, že prášek obsahuje i namletý obilný substrát.

 

Doporučujeme Cordyceps PREMIUM Empower Supplements a Cordyceps Premium 90 kapslí od Natural Medicaments.


Související články:
Houby a další podzimní dary lesa
Houby jako lék – Protirakovinné účinky hub
Po zimním spánku probudí naši krásu myrta a houby


07.09.2018
zdroj: Winston D., Maimes S.: Adaptogeny. Byliny poskytující odolnost, vytrvalost a úlevu od stresu/ Antonín V., Jablonský I., Šašek V., Vančuříková Z.: Houby jako lék.
další články v rubrice: Bylinky


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS