Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Connův syndrom

06.06.2012

Název nemoci se někdy odvozuje od osoby, která se nějakým způsobem zasadila o pojmenování choroby. Byl jí Jerome W. Conn. Tento muž popsal v roce 1955 u pacientů s hypertenzí vysokou hladinu aldosteronu a přítomnost adenomu nadledvinek.

Adenom se u této nemoci nachází v kůře, což vede k nadměrné produkci aldosteronu a k poklesu draslíku (hypokalemii), zvýšenému krevnímu pH (alkalóze) a zvýšenému krevnímu tlaku (hypertenzi). Tato situace se prozrazuje přítomností svalové slabosti, nadměrnou tvorbou moči, hlavně v noci. Na oční sítnici se objeví poškození jemných cév (retinopatie), pacient vnímá přerušované ochrnutí, poruchy srdečního rytmu, brnění, mravenčení, poruchy čití (parestézii), tetanii, dokonce i příznaky podobné psychiatrickým poruchám.Onemocnění je častější u žen, obvykle kolem věku 30 - 50 let.

 

Adenom je nezhoubný nádor a vzniká ze žlázového epitelu. Žlázový epitel vytvářejí jednak žlázy, jednak jednotlivé buňky ve sliznici.Nadledviny se skládají z kůry a dřeně a jsou významné tvorbou celé řady hormonů. Kůra produkuje glukokortikoidy a mineralokortikoidy. Glukokortikoidy, z nichž hlavním hormonem je kortizol, mají velký vliv na metabolizmus a imunitu organizmu, umožňují člověku přežít stresovou situaci. Mineralokortikoidy, jejichž hlavním představitelem je aldosteron, mají vliv na ledviny a na cévy, neboť ovlivňují hladinu sodíku a draslíku. Tím se podstatnou měrou podílejí na krevním tlaku.Celý regulační systém je ovládán z hypothalamu, kde se tvoří speciální hormon CRH (corticotropin-releasing hormone): Ten působí na hypofýzu, jež začne více produkovat hormon ACTH (adrenokortikotropní hormon), který se krví dostane do nadledvin a tam podporuje tvorbu kortizolu. Do tohoto regulačního systému zasahují současně ledviny, protože produkují hormon renin, jenž se přes krevní systém dostane do nadledvin a způsobí zvýšenou tvorbu aldosteronu.Adenom se vytváří v kůře jedné nebo obou nadledvin, jejichž buňky začnou tvořit velké množství aldosteronu. Ledviny  zaregistrují vysokou hladinu aldosteronu a v rámci regulačního principu mají potřebu produkci reninu snižovat, ale adenom tuto regulaci blokuje, ke snížení aldosteronu nedojde a to vede k výše popsaným klinickým projevům nemoci.Na tzv. Connův syndrom se často přijde až tehdy, kdy přítomná hypertenze nereaguje na léčbu klasickými léky snižujícími tlak krve. Lékař si pomáhá při stanovení diagnózy vyšetřením minerálů. Z krve lze zjistit vysokou hladinu sodíku a nízkou hladinu draslíku. Také lze stanovit i hladiny hormonů. Je-li vysoká hladina aldosteronu i reninu, znamená to, že příčina vysokého aldosteronu je v ledvinách.Je-li vysoká hladina aldosteronu, ale nízká hladina reninu, znamená to, že problém je v nadledvinách. Kromě toho použije ultrazvuk ledvin a nadledvin, při němž odhalí popisovaný adenom.Léčba se orientuje podle nálezu. Adenom nadledvin se pokusíme chirurgicky odstranit. Podávají se léky tlumící účinek aldosteronu na tkáně našeho těla.Z pohledu celostní medicíny je nutno na toto onemocnění pohlížet komplexně. Výše popsaným projevům a následkům předchází nesprávná životospráva, nedostatečný pitný režim, stresové situace, narušený denní rytmus. Také porucha imunity, jiná hormonální nevyrovnanost, autoimunitní nemoc, nelze podceňovat ani vliv kouření, syntetických léků a jiných prostředků.

 

Celková nabídka přípravků na ledviny.


Související články:
Byliny, které působí na ledviny
Zlatobýl obecný (Solidago virgaurea L.)
Jedno jablko denně pro zdravé ledviny


06.06.2012
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Nemoci


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS