Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Čokoláda

24.12.2016
Čokoláda
Čokoláda byla už v říši Inků v Jižní Americe považována za “pokrm bohů”. Byla podávána šlechticům a panovníkovi při slavnostech, a to našlehaná v šálcích a ochucená kořením. A její obliba přetrvala dodnes.

Čokoláda

Její hlavní složkou je sušený kakaový prášek, získaný zpracováním kakaových bobů. Ten pochází z bobů ze stromu Theobroma cacao, kakovníku pravého. Jejich hlavní účinnou složku je alkaloid theobromin, látka se stimulačními účinky podobnými kofeinu, s nímž je také chemicky příbuzná.

 

Důležité je ovšem si vybrat kvalitní čokoládu. Jak ale rozlišit jednotlivé druhy?

Nejméně kvalitní je napodobenina čokolády, někdy označovaná jako “čokoládová náhražka”. Ta obsahuje pouze 10% kakaové hmoty. Zbytek tvoří levný rostlinný tuk, který je místo kakaového másla, a cukr. Je doporučována jako poleva do moučníků nebo na zmrzlinu, ale často se z ní vyrábějí tabulky “čokoládové pochoutky” nebo levné velikonoční či vánoční “čokoládové” figurky.

 

Již kvalitnější je tzv. čokoláda s ekvivalentem. Ta obsahuje kakaovou hmotu, kakaové máslo, přidaný rostlinný tuk a cukr. Kakaové máslo může být nahrazeno jinými rostlinnými tuky, právě označovanými jako ekvivalenty. Ty mohou nahradit maximálně 5 % kakaového másla. Tyto tuky se nesmějí upravovat. Výrobce je musí uvést na obalu výrobku. Minimální obsah sušiny je 35 %.

 

Nejkvalitnější pravá (hořká) čokoláda obsahuje jen a pouze kakaovou hmotu, kakaové máslo a cukr. Nesmí obsahovat žádný rostlinný tuk! Obsah kakaové sušiny je nejméně 35 %. Úplně správně by neměla obsahovat žádný cukr, ale ten se přeci jenom musí v určitém množství přidat, abychom si na ní mohli pochutnat.

 

Jaké má pozitivní účinky na naše zdraví?

Konzumace čokolády pomáhá zlepšovat náladu, a to díky tomu, že zvyšuje hladinu serotoninu v mozku. Dále podporuje snižování krevního tlaku (při malém množství kvalitní hořké čokolády denně), pomáhá při hubnutí (pokud si dáte kousek kvalitní čokolády před jídlem, již nemáte takovou chuť na sladké) nebo, podle výsledků výzkumů, pomáhá chránit před vznikem mrtvice.

 

A tím výčet nekončí - podle nejrůznějších výzkumů a studií prodlužuje život, zvyšuje výskyt flavonoidů, které nás chrání před volnými radikály, zlepšuje myšlení a dokonce, jak zjistili angličtí vědci, její konzumace působí větší pocit vzrušení než líbání…

 

A pak se řekne - jen sladkost ke kávě! Čokoláda, ale opravdu kvalitní čokoláda, vám v přiměřeném množství může pomoci zlepšit život. Tak dobrou chuť!

 

Celková nabídka čokolády.


Související články:
100% nepražené kakao - pravá čokoláda
Mandlovo-kakaový koktejl s quinoou
Kakao


24.12.2016
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Priessnitzův obklad
Hemofilové nákazy
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Zdravé vánoční cukroví
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Není losos jako losos
Červený čaj neboli Pu-Erh
Význam železa ve stravě
Klinický obraz nemoci dnešní doby
Jak vyčistit ucpané cévy?
Laktóza - skrytý problém

139,- Kč
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS