Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Co to je ekopraní? (komerční sdělení)

08.01.2015
Prádlo

Výrobci pracích prostředků nás skrze různé sdělovací prostředky přesvědčili o tom, že chceme, aby bylo praní (stejně jako mnoho jiných činností) co nejjednodušší, abychom nemuseli našemu prádlu věnovat ani o minutu více času, než vyžaduje nacpat je do pračky, zavřít dvířka a po nasypání zázračného prášku jen stisknout knoflík. A bílá bude bílá, bude to úžasně vonět a místo skvrn se bude prádlo možná i lesknout.

Jenže nám už zapomněli říct (a my jsme se rozhodli to ignorovat), že i tato zdánlivá svoboda něco stojí. A že když to vezmeme do důsledku, je to svoboda celkem draze zaplacená, a možná to vlastně ani není svoboda. Protože opravdová svoboda je jen tam, kde je zodpovědnost - a my jsme tuto svoji zodpovědnost delegovali na někoho úplně jiného.

 

No ale zpět k prádlu. Zdánlivě svobodně, ale možná spíše pod vlivem reklam jsme se rozhodli používat prací přípravky, které vše řeší za nás. Jsou schopné vyprat i silně znečistěné prádlo, bílá září a navíc to tak krásně voní... Jenže kdo z nás bere v úvahu, jaký má jejich používání dopad na nás a celou planetu?

 

Ekopraní či konvenční prací prostředky?

Konvenční prací prostředky obsahují široké spektrum velmi účinných syntetických látek a jsou sestavené tak, aby byl výsledek praní optimální za každých okolností. Jsou to sofistikované chemické směsi ropných látek a enzymů, které z textilu odstraní širokou škálu mastnot a nečistot. Prášky a gely obsahují změkčovače vody, které si poradí s tvrdou vodou, optické zjasňovače naše prádlo chemicky rozjasní. Syntetické parfémy, které se na textil naváží, působí pocit, že když to voní, je to jistě i čisté. A nakonec k tomu ještě přidáme aviváž, aby obalila vlákna zanesená a ztvrdlá nevymáchanými pracími přípravky další vrstvou chemie, aby se nám zdály naše ručníky a trička hebké a nadýchané - a ach, zejména tak krásně voňavé... Stačí prádlo vložit do pračky, dodat prací prostředek a zapnout pračku na příslušný program. Prací prostředek a pračka si se vším poradí bez vaší další pomoci.

 

Už méně si však uvědomujeme, že za toto pohodlí také něco platíme (a to nejen v ceně těchto přípravků). V syntetické chemii vypraný a chemickými parfémy provoněný textil nosíme denně na sobě. Dvacetčtyři hodin každý den, ve dne i v noci vystavujeme naši kůži vlivu nevymáchaných zbytků pracích prostředků a aviváží.

 

Trpí i naše prádlo, které je při každém pracím cyklu vystavováno i těm chemikáliím, které k vyprání zrovna nepotřebujeme: například účinným detergentům a enzymům, které řeší silné znečistění, i když zrovna pereme jen běžně nošené prádlo, nebo optickým zjasňovačům, které vytváří optický efekt díky kterému se nám zdá prádlo zářivější.

 

Jednoho dne se tedy rozhodneme, že to chceme zkusit jinak, a začneme hledat alternativy. Impulzem bývá nejčastěji starost o zdraví vlastní rodiny nebo i obava o čistotu našich vod a tedy i zdraví naší planety. Často však při zkoušení různých šetrnějších přípravků narážíme na to, že fungují jinak, než jsme zvyklí, a pokud nám hned neposlouží, zanevřeme na ně jako na neúčinné nebo mávneme rukou a řekneme si, že přece pereme ekologicky, tak se nedá předpokládat, že bude prádlo stejně dokonalé.

 

Jenže to tak být vůbec nemusí. Je možné vyprat stejně dobře v šetrných přípravcích, jen je nutné dodržet několik základních pravidel a rozumět alespoň zhruba tomu, co s v pračce s prádlem odehrává.

 

Ekopraní znamená jednak použití šetrnějších komponentů pracích přípravků, ale také to, že použijeme vždy jen to, co nezbytně potřebujeme. Některé složky jsou pak vynechány úplně.

 

Běžně ušpiněné prádlo totiž velkou část z látek obsažených v konvenčních pracích prostředcích k vyprání nepotřebuje a s více znečistěným prádlem si snadno poradíme, pokud dodržíme několik jednoduchých kroků. Takové praní však vyžaduje mnohem větší míru naší vědomé účasti a o trochu více práce. Odměnou nám bude jednak prádlo s minimální chemickou zátěží a také minimální zátěž pro planetu, neboť jsme použili jen tolik a takové přípravky, které skutečně potřebujeme.

 

Pokračování v článku Vyhrňme si tedy rukávy a začněme (eko)prát.

 

Vyzkoušejte ekologické prací prostředky značky Yellow&Blue.


Související články:
Vyhrňme si tedy rukávy a začněme (eko)prát
Mýdlové ořechy


08.01.2015
komerční sdělení
zdroj: Yellow & Blue
další články v rubrice: Filosofie zdraví


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

69,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS