Co stojí za alergiemi

rýma e1578316218556

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Někomu vadí oříšky, jiný má problémy s peřím, zvířecí srstí či pylem. Řeč je o alergii. Její projevy se také liší – od kýchání, přes vodovou rýmu až po sípavé, astmatické dýchání. Imunitní systém alergiků nepřiměřeně reaguje i na ty faktory z okolního prostředí, které by mu nijak neuškodily. Tato přehnaná „akčnost“ imunitního systému komplikuje život stále více lidem, včetně dětí.

Alergie a imunita?

Hlavním úkolem našeho imunitního systému je chránit náš organismus proti vnitřním i vnějším škodlivým elementům. Pokud funguje správně, je velmi účinnou ochranou před chorobami všeho druhu. Může se však také stát, že imunitní systém reaguje nepřiměřeně i na to, co člověku neškodí – tato přecitlivělost se nazývá alergií, a daná příčina je alergen.
Svou roli hraje genetika, pokud jsou rodiče alergici, je až 80% riziko, že bude dítě rovněž alergik, pokud je postižen jen jeden rodič, je riziko 40 %. Pokud procento alergiků v naší populaci stoupá, lze tedy předpokládat, že i další generace budou často sužováni touto nepříjemnou nemocí.

Co alergie vyvolává?

Těch příčin je velmi mnoho – velký podíl na vzrůstu má jistě životní prostředí, alergiemi trpí častěji lidé ve městech, kteří vyrůstají ve více znečištěném prostředí, ale také s běžnými alergeny přicházejí méně do styku, než lidé z vesnice. Další příčinou jsou špatné stravovací návyky – strava s nedostatkem minerálů a vitaminů, ale také mohou být na vině léky – zejména opakovaná léčba antibiotiky, které poškozují cenný střevní mikrobiom. Na co mnoho lidí zapomíná je fakt, že rájem pro vznik alergií je i přehnaná hygiena. Pro dítě je mnohem lepší přijít s alergeny v přiměřeném množství do styku už jako malé, než vyrůstat ve sterilním prostředí a „seznámit“ se s nimi nárazově třeba na chatě. Další častou příčinou alergií je kouření – velmi nevhodné je zejména kouření matky během těhotenství a po narození dítěte. Stejně jako u řady dalších nemocí, spouštěčem může být také nadměrný stres, velká psychická zátěž či trauma.

Na srst, ale třeba i na nikl

Alergií je nepřeberné množství, jak se nejčastěji projevují?

  • Alergická rýma – nepříjemná vodová rýma, která neustále vytéká z nosu. K tomu jsou podrážděné sliznice, svědí nos a vše provází časté kýchání.
  • Alergické astma – zde imunitní buňky reagují na pyl, prach, zvířecí srst a další alergeny v dýchacích cestách. Standardně se projevuje pískáním, ztíženým dýcháním – díky smrštění hladkého svalstva průdušek se zmenšuje jejich průchodnost a hůře se dýchá. Pokud se jedná o silnou alergickou reakci, může vyústit až v astmatický záchvat.
  • Potravinové alergie – tyto se mnou projevovat jak reakcí trávicího traktu (průjmy, křeče v břiše, zvracení), tak i vyrážkami, kopřivkami, či otokem. Mezi nejčastější alergeny patří mléko, ořechy, obiloviny, různé druhy ovoce, či mořští živočichové. Vadit ale může i obyčejné jablko.
  • Atopický ekzém – pro atopický ekzém je typická suchá, olupující se kůže, která děti trápí silným svěděním. Bohužel jsou také často doprovázeny i jinou formou alergie, ať už astmatem, sennou rýmou, či dalšími projevy.
  • Alergie na zvířecí srst – projevuje se kopřivkou, alergickou rýmou, nateklýma očima, a dalšími nepříjemnými reakcemi.
  • Alergie na plísně – tato alergie bují především na podzim a v zimě a stojí za ní „vláknité“ druhy plísní, které při svém růstu produkují tzv. spory (drobné rozmnožovací částečky, které se šíří vzduchem podobně jako pyl – jsou okem neviditelné).
  • Alergie na roztoče – bytoví roztoči řádí snad v každém obydlí. U alergiků je dobré se vyvarovat místům, která milují – koberce, huňaté pohovky a čalouněné postele. Čím méně lapačů prachu (roztoči prach milují), tím lépe.
  • Alergie na nikl – zní to bizarně, ale je to tak. Tuto alergii poznáte vyrážkou kolem knoflíku u kalhot, případně pod náramky.
  • Alergie na bodnutí hmyzem – tato zrádná varianta nás dost často překvapí nepřipravené a může být i velmi nebezpečná. Vznikají při ní různé puchýře a otoky, životu nebezpečné mohou být otoky jazyka či hrtanu. Pokud se objeví reakce, jsou na místě antihistaminika.

Lze alergiím předcházet?

Jednoznačně stojí za to sáhnout po vhodných přírodních doplňcích stravy a posilovat imunitu – právě nyní je ideální čas zahájit nějakou očistnou kúru na posílení obranyschopnosti organismu. Dále je fajn zbavit se doma lapačů prachu, vyhnout se kobercům a jiným tkaninám, kde se daří prachu a tím roztočům. Samozřejmostí je nekuřácké prostředí. Zapomínat nesmíme také na otužování, pravidelný pobyt na čerstvém vzduchu a kvalitní stravu a spánek. Ten umí s naším organismem rovněž divy.

Redakce Joalis