Co stojí za alergiemi

Někomu vadí oříšky, jiný má problémy s peřím, zvířecí srstí či pylem. Řeč je o alergii. Její projevy se také liší – od kýchání, přes vodovou rýmu až po sípavé, astmatické dýchání. Imunitní systém alergiků nepřiměřeně reaguje i na ty faktory z okolního prostředí, které by mu nijak neuškodily. Tato přehnaná „akčnost“ imunitního systému komplikuje život stále více lidem, včetně dětí.

Alergie a imunita?

Hlavním úkolem našeho imunitního systému je chránit náš organismus proti vnitřním i vnějším škodlivým elementům. Pokud funguje správně, je velmi účinnou ochranou před chorobami všeho druhu. Může se však také stát, že imunitní systém reaguje nepřiměřeně i na to, co člověku neškodí – tato přecitlivělost se nazývá alergií, a daná příčina je alergen.
Svou roli hraje genetika, pokud jsou rodiče alergici, je až 80% riziko, že bude dítě rovněž alergik, pokud je postižen jen jeden rodič, je riziko 40 %. Pokud procento alergiků v naší populaci stoupá, lze tedy předpokládat, že i další generace budou často sužováni touto nepříjemnou nemocí.

Co alergie vyvolává?

Těch příčin je velmi mnoho – velký podíl na vzrůstu má jistě životní prostředí, alergiemi trpí častěji lidé ve městech, kteří vyrůstají ve více znečištěném prostředí, ale také s běžnými alergeny přicházejí méně do styku, než lidé z vesnice. Další příčinou jsou špatné stravovací návyky – strava s nedostatkem minerálů a vitaminů, ale také mohou být na vině léky – zejména opakovaná léčba antibiotiky, které poškozují cenný střevní mikrobiom. Na co mnoho lidí zapomíná je fakt, že rájem pro vznik alergií je i přehnaná hygiena. Pro dítě je mnohem lepší přijít s alergeny v přiměřeném množství do styku už jako malé, než vyrůstat ve sterilním prostředí a „seznámit“ se s nimi nárazově třeba na chatě. Další častou příčinou alergií je kouření – velmi nevhodné je zejména kouření matky během těhotenství a po narození dítěte. Stejně jako u řady dalších nemocí, spouštěčem může být také nadměrný stres, velká psychická zátěž či trauma.

Na srst, ale třeba i na nikl

Alergií je nepřeberné množství, jak se nejčastěji projevují?

  • Alergická rýma – nepříjemná vodová rýma, která neustále vytéká z nosu. K tomu jsou podrážděné sliznice, svědí nos a vše provází časté kýchání.
  • Alergické astma – zde imunitní buňky reagují na pyl, prach, zvířecí srst a další alergeny v dýchacích cestách. Standardně se projevuje pískáním, ztíženým dýcháním – díky smrštění hladkého svalstva průdušek se zmenšuje jejich průchodnost a hůře se dýchá. Pokud se jedná o silnou alergickou reakci, může vyústit až v astmatický záchvat.
  • Potravinové alergie – tyto se mnou projevovat jak reakcí trávicího traktu (průjmy, křeče v břiše, zvracení), tak i vyrážkami, kopřivkami, či otokem. Mezi nejčastější alergeny patří mléko, ořechy, obiloviny, různé druhy ovoce, či mořští živočichové. Vadit ale může i obyčejné jablko.
  • Atopický ekzém – pro atopický ekzém je typická suchá, olupující se kůže, která děti trápí silným svěděním. Bohužel jsou také často doprovázeny i jinou formou alergie, ať už astmatem, sennou rýmou, či dalšími projevy.
  • Alergie na zvířecí srst – projevuje se kopřivkou, alergickou rýmou, nateklýma očima, a dalšími nepříjemnými reakcemi.
  • Alergie na plísně – tato alergie bují především na podzim a v zimě a stojí za ní „vláknité“ druhy plísní, které při svém růstu produkují tzv. spory (drobné rozmnožovací částečky, které se šíří vzduchem podobně jako pyl – jsou okem neviditelné).
  • Alergie na roztoče – bytoví roztoči řádí snad v každém obydlí. U alergiků je dobré se vyvarovat místům, která milují – koberce, huňaté pohovky a čalouněné postele. Čím méně lapačů prachu (roztoči prach milují), tím lépe.
  • Alergie na nikl – zní to bizarně, ale je to tak. Tuto alergii poznáte vyrážkou kolem knoflíku u kalhot, případně pod náramky.
  • Alergie na bodnutí hmyzem – tato zrádná varianta nás dost často překvapí nepřipravené a může být i velmi nebezpečná. Vznikají při ní různé puchýře a otoky, životu nebezpečné mohou být otoky jazyka či hrtanu. Pokud se objeví reakce, jsou na místě antihistaminika.

Lze alergiím předcházet?

Jednoznačně stojí za to sáhnout po vhodných přírodních doplňcích stravy a posilovat imunitu – právě nyní je ideální čas zahájit nějakou očistnou kúru na posílení obranyschopnosti organismu. Dále je fajn zbavit se doma lapačů prachu, vyhnout se kobercům a jiným tkaninám, kde se daří prachu a tím roztočům. Samozřejmostí je nekuřácké prostředí. Zapomínat nesmíme také na otužování, pravidelný pobyt na čerstvém vzduchu a kvalitní stravu a spánek. Ten umí s naším organismem rovněž divy.

Redakce Joalis

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.