Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Ač by se nám mohlo zdát, že malé děti trápí spíše průjem nežli zácpa, opak je pravdou. Zejména pak, pokud je dítko vystaveno vnitřnímu stresu nebo nemá vhodně vyladěný jídelníček. Co se stresu týká, byť je spíše výsadou dospělých, nejsou mu ušetřeny ani malé děti. Jeho spouštěčem mohou být nepříjemné změny, nemoc, nástup do školky či silná emotivní zátěž, kam řadíme i hádky či rozchod rodičů.
U kojených dětí bývá zvykem, že k uvolnění stolice dochází i 5x-6x denně. Jiná frekvence bude u dětí, které již konzumují pevnou stravu. U těchto větších dětí již stolice potřebuje odcházet v pravidelných intervalech pryč. Pokud dítko kaká pouze jednou týdně a průchod stolice konečníkem je navíc namáhavý a bolestivý, zbystřeme! Jak léčit zácpu u dětí? Jak poznat zácpu u dětí?
Jak vypadá zdravá stolice?
Zdravá stolice by měla mít válcovitý tvar, hnědou barvu, konzistencí se blíží zubní pastě. Dále si pamatujme, že zdravá stolice plave na vodě, lehce zapáchá, nejsou v ní patrné nestrávené kousky. Pokud jídelníček neobsahuje příliš velké množství semínek a vlákniny. Občas se stolice barevně liší, zejména, pochutnáme-li si na červené řepě, případně zelenou barvu zajistí konzumace většího množství listové zeleniny, jako je například špenát či divoce rostoucí medvědí česnek, který však v dětském jídelníčku bude spíše výjimkou.
Jak vypadá zácpa?
Kromě velice složité defekace se setkáváme se stolicí, která má tvar bobků, jež se podaří vytlačit jen s velkou námahou. Případně tyto bobky utvářejí větší hrozen, který je také složité vytlačit. Dalšími průvodními jevy zácpy u dětí budou:
- Častá ztráta nutkání na stolici, dítě si ani neuvědomuje, že by se mělo vyprázdnit,
- Bolest bříška,
- Tvrdé, nafouklé bříško na pohmat,
- Bolest při vyprazdňování,
- Samovolný únik stolice, tzv. enkopréza,
- Natržení kůžičky v oblasti konečníku,
- Stopy krve ve stolici,
- Nadýmání,
- Zvracení,
- Neprospívání.
Jaké jsou příčiny zácpy?
Příčinou zácpy u malých dětí může být snížený příjem tekutin, který bývá velmi častý, kdy stolice nabývá tužšího charakteru, čímž dochází k její stagnaci uvnitř střeva. Jedním z dalších viníků je také minimum vlákniny ve stravě, případně pak její nadbytek.
Vždy si pamatujme, že platí zlaté pravidlo pro příjem vlákniny u dětí, které vypadá následovně: věk dítěte + 5 g.
To znamená, že tří leté dítě je schopno strávit maximálně 8 g vlákniny. Celozrnné výrobky jsou sice zdravé, nicméně, dětem je dávkujme spíše opatrně. Máme-li k obědu například luštěninu, ve 100 g porci vařené červené čočky přijme dítko 7,5 g vlákniny. V takovém případě lze například červenou čočku nakombinovat s jasmínovou rýží, případně, do směsi přidat zeleninu, jako je cuketa, čímž se obsah vlákniny jemně sníží.
Je-li vlákniny v jídelníčku minimum, to znamená, dítku nabízíme převážně bílé pečivo, sýr, uzeniny, maso, snažme se zapracovat na jiném schématu, pomalu a pozvolna. Zkusme to například s ovesnou kaší, případně, obyčejnou pšeničnou mouku vyměňme za špaldovou, výborná je také mouka z pohanky, jídelníček oživme ovocem a zeleninou. Pokud vaše děti nejedí zeleninu, zkuste jim ji nabídnout, každý den, po malých kouscích. Kolečko okurky, jedno cherry rajčátko, křupavou ředkvičku, u které, pro jistotu, oloupeme červenou, pálivou slupku. Některé děti jsou fandy napařené brokolice, květáku či mrkve.
Musím říci, že někdy je to vskutku běh na dlouhou trať, nicméně, jsou-li máma s tátou trpěliví a sami zeleninu jedí, dítko má denně na očích, po pár dnech až týdnech dojdete společně do zeleninového cíle. Sama jsem maminkou, věřte mi. I ten největší odpírač zeleniny si k ní nakonec moc rád najde cestu.
Zadržování stolice
Určitě to znáte dobře, některé děti zkrátka vyžadují čas, než se posadí na nočník či toaletu, než se tam uvelebí, než se rozhodnou stolici jemným zatlačením pomoci. Ne vždy to jde, zvláště, pokud se na ně příliš spěchá. Což může být problémem zejména ve školce či škole. Ten tam je klid, ten tam je komfort, který má dítě tak samozřejmě doma.
A tak, může se stát, že dítě stolici raději zadrží, aby se jí věnovalo v bezpečí domova. Jenže, tohle zadržování je právě jednou z příčin, která vysloveně napomáhá chronické zácpě. Jakmile je totiž obsah střev zadržován, voda je postupně absorbována, stolice tuhne a zvětšuje svůj objem, což může způsobit již zmiňované bolesti při nadcházejícím vyprazdňování. Zároveň dochází k potlačování defekačního reflexu, což je pocit nutkání dojít si na toaletu.
Vedlejší efekt užívaných léků
Někdy je zácpa přechodnou událostí, to znamená, pojí se například s užíváním léků, které, jakmile vysadíme, zažívání pošlape opět jako hodinky. U dětí mohou zácpu spustit některá antibiotika, kdy však není výjimkou ani přítomnost vleklého průjmu. Zácpu rovněž podpoří užívání železitých přípravků, některých suplementů s obsahem vápníku, případně pak léky na bolest. U větších dětí starších 12 let zácpu způsobuje například léčivo s obsahem kodeinu.
Psychosomatika: zácpa emoční jako vzkaz pro nás rodiče
Každé dítko roste a vnímá svým přirozeným tempem. To, co je pro jednoho předškoláka úplnou hračkou, může toho druhého velice potrápit. A zvláště pak, pokud děti mezi sebou srovnáváme. Pokud na ně klademe příliš velké nároky. Pokud se nad dětmi povyšujeme, případně se jim dokonce vysmíváme. Pokud je bereme jako malé dospělé. Pokud si na dětech vybíjíme zlost. Pak dítko vyrůstá v nezdravém prostředí, kdy je zácpa jen malinkým dílkem veliké bolesti. Snažme se dětem dopřát milující, klidný domov, kam se budou velmi rády navracet, kde se budou moci pomazlit, v klidu najíst, odpočinout.
Jedním z takových mírnějších vzkazů může být i tento příklad z praxe: Rodiče se úporně snaží naučit chodit potomka na nočník, kdy výsledkem může být zadržování stolice v důsledku emočního napětí, které může vyústit až v poruchu defekačního reflexu. Mysleme na to, nechme jít děti jejich přirozenou cestou, přesně tak rychle, jak jenom potřebují.
1: Jak léčit zácpu stravou?
Již výše jsme si nastínili, jak moc je u dětí důležitý zodpovědný pitný režim, odpovídající množství vlákniny, případně pak redukce jejího nadbytku. Oněch funkčních neznámých, které lze doplnit do rovnice však bude mnohem více.
Za sebe, obzvláště v teplejších měsících, doporučuji dětem zařadit do jídelníčku jogurtové nápoje, případně jogurty, které dětem kupujme spíše v jejich naturální formě a následně je doslaďme přidaným ovocem. Pokud máme k dispozici například švestkové pyré, i to lze účelně do jogurtu přimíchat, kdy dětem tato projímavá kombinace pomůže již během krátké chvíle. Během chladnějších měsíců pak od jogurtů upouštíme zejména po ránu, neboť jsou studené povahy a mohly by po čase oslabovat imunitu. V průběhu dne lze však při zácpě jogurt určitě přidat, vždy však odstátý, nikdy ne studený, vytažený bezprostředně před konzumací.
2: Stačí drobná změna v myšlení
Zkusme si pohrát s celozrnnými produkty, pečme ze špaldy, používejme pohanku, jáhly, umírněně též luštěniny, zvykejme děti na ovoce a zeleninu. Na místo uzenin upřednostněme tvarohové sýry, které doplníme o chutné bylinky a klidně též kousky najemno nakrájené zeleniny. Tvaroh lze připravit také na sladko, kdy jej doplníme o malé množství sladidla, doporučuji například med (pozor, alergen), či kokosový cukr.
Namísto koblížků, marmeládových šneků a šátečků dětem upečme doma muffiny, do kterých podrtíme cenné lněné semínko. Pokud totiž některá z potravin pohodlně a rychle pomůže se zácpou, bude to právě zmíněný len. Podobně funguje například i mák, který lze dětem podat v podobě makového mléka, případně z něj upéci zdravější závin.
3: Na vině může být málo tuku
Jelikož zácpu může podpořit také nedostatek tuků ve stravě, snažme se dětem, které trpí zácpou, přidat do jídelníčku kvalitní olej. Za studena lisovaný olivový, lněný, případně panenský kokosový…
V jídelníčku zcela omezíme:
- Těžko stravitelná smažená jídla, která nejsou nic dobrého pro udržení optimálního stavu trávicího traktu, protože setrvávají příliš dlouho v tlustém střevě,
- Uzeniny, ať už salámy, párky,
- Tučné mléčné výrobky,
- Potraviny bohaté na železo, jako je červené maso, rozinky, quinoa aj.
- Vejce, vaječné pokrmy, moučníky na bázi vajec,
- Nadmíra sladkostí, cukrovinek, čokolády,
- Z ovoce pak méně zralé banány, borůvky,
- Černý čaj.
Můj postřeh: U malých dětí pozor na sušené ovoce, což často řeším i v mé nutriční praxi. Byť je sušené ovoce zdravé, v nadměrném množství, tím, jak je suché a má tendence odevšad natahovat vodu, může střevo ucpat. Když byl syn malinký, namísto sladkostí mu prarodiče nosili sušené ovoce v podobě malých tyčinek. Hned na druhý den měl syn problém se zácpou, bolestí bříška, začal být plačtivý. Vše vygradovalo tím, že jsme téměř odjížděli na pohotovost. Jakmile jsme sušené ovoce stopli, zažívání se během pár dní upravilo. Během pár dní se zažívání upravilo.
Jídelníček proti zácpě
- Snídaně: ovesná kaše s podušeným jablíčkem, švestkovým pyré a drceným lněným semínkem
- Desátá: Kefírový nápoj
- Oběd: Dušený losos, pohanka, rajčátko
- Svačina: Celozrnný toast s tvarohovým žervé, okurka
- Večeře: Zeleninový krém s amarantem a lněným olejem
- Pitný režim: Fenyklový čaj, pramenitá voda, ředěná ovocná šťáva, pokud dítko zvládne též minerální voda s obsahem hořčíku, který rovněž napomáhá při zácpě.
TIP Celostní medicíny: Nezapomeňte, že velmi dobrou prevencí zácpy je i pravidelný pohyb, který podporuje střevní peristaltiku. Nedostatek pohyb většinou souvisí se sedavým životním stylem, který pánvi a orgánům v ní rozhodně nesvědčí.
Léčba zácpy u dětí
- Dětem hned z rána nabídněme sklenici vlažné vody, případně, vlažného bylinkového čaje, jako je ten z fenyklu, anebo z heřmánku.
- Masírujme bříško, pomalými, krouživými pohyby, kdy se snažme rozproudit oslabenou peristaltiku střeva, využít lze také jemných éterických olejů, jako je ten z heřmánku, fenyklu, případně též majoránky.
- Dětem dopřejme teplejší koupel, ve které je necháme poležet.
- Cvičme, protáhněme se.
- Pracujme na domácí pohodě, položme si otázku, zda dětem vytváříme skutečně laskavé a přijímající prostředí.
- V nejtěžších případech použijme čípky, zde je nutné vždy zkontrolovat, od jakého věku se doporučují, případně se poradit s pediatrem či lékárníkem.
Zácpa je nepříjemná. Sama vím a uznávám, neboť ke mne velmi často chodívají nešťastné maminky s dětmi, které trápí bolesti bříška. Pokud se však zadaří a dítko spolupracuje, rodiče pátrají po příčině zácpy, kdy se zajímají i o čas dítěte strávený mimo domov, zácpa se brzy stane dávnou minulostí. Za mne, zvláště u tak nepříjemného problému, je důležité s dítětem mluvit, vysvětlit, poukázat i na to, jak moc zadečku škodí, pokud stolici zadržujeme. Pokud raději upřednostníme hru, pohádku či jinou zábavu. Být citliví, vnímaví, komunikativní a milující. Protože pak nemá dítě problém na cokoli poukázat, cokoli nám říci.