Co oslabuje na podzim imunitu?

cm zena podzim2

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Podzim je období, kdy jsme vystaveni, díky nepříznivému počasí a zvyšujícímu se výskytu virových infekcí mezi lidmi, většímu riziku vzniku onemocnění, jako jsou chřipka či různé typy virových onemocnění horních cest dýchacích. Ovšem počasí není jediný viník – negativně působí na naše zdraví celá řada dalších faktorů. Samozřejmý je dobrý stav našeho imunitního systému, který nám pomůže se lépe vypořádat s náporem virů a baktérií. Do jisté míry se dá stanovit pomocí laboratorních testů, do jaké míry je tělo schopno vytvářet protilátky, a zda máme dostatek bílých krvinek. Nicméně rozhodující je celkový dobrý stav našeho organismu (odborníky označovaný jako fyziologický stav).

Co tedy můžeme udělat pro to, abychom jen tak snadno neonemocněli?

Zdánlivě jednoduché věci, které, ovšem jak brzy zjistíme, není jen tak jednoduché dodržet.

V prvé řadě je třeba dodržovat správnou životosprávu

Spánek Velmi důležitý je pravidelný a kvalitní spánek. I když často některé okolnosti zhoršující kvalitu spánku, není jen tak možné jednoduše ovlivnit (bolesti u nemocných či vážné psychické problémy nebo osobní tragické zážitky), přeci jen je obvykle možné kvalitu spánku zlepšit. Jsou to pravidla označovaná jako spánková hygiena – spát dostatečně dlouho (průměr se individuálně pohybuje mezi šesti a osmi hodinami), před spaním se nevěnovat počítači, televizi apod., spát v dobře osvětlené a vyvětrané místnosti a tak dále. Dobrý spánek můžeme posílit i užíváním přírodních látek. K dispozici jsou doplňky stravy obsahující extrakty z léčivých rostlin. Jedná se o známé a oblíbené bylinky (chmel, meduňka, kozlík, mučenka), které patří do skupiny tzv. rostlinných sedativ, jež zmírňují napětí a pomáhají lépe usnout. K dispozici je i melatonin, což je tělu vlastní látka, která pomáhá navozovat spánek tím, že (zjednodušeně řečeno) tělo přesvědčí, že je noc.

Negativně samozřejmě působí i ponocování, častá účast na různých oslavách, kouření (o drogách nemluvě). Důležitá je i vyvážená strava, kde mají své místo mít i obiloviny, zelenina a ovoce (to je ona známá potravinová pyramida, kde právě tyto složky tvoří její širokou základnu). Významné je jíst v klidu a pohodě, nikam nespěchat a jídlo si, pokud možno, vychutnat. Vím, že to není vždy možné, ale měli bychom se o alespoň pokusit V případě problémů s trávením jsou nám k dispozici doplňky stravy obsahující přírodní enzym podporující trávení nebo čajové směsi s bylinkami pro lepší zažívání (například máta, fenykl, kmín nebo pelyněk).

Nesmíme také podceňovat různé, zdánlivě mírné příznaky toho, že v organismu není vše v pořádku. K takovým příznakům patří rýma, kašel, zvýšená teplota nebo častější únava.

Přírodní přípravky na podporu imunity

V tom případě je dobré začít užívat některé z nepřeberného množství přírodních přípravků podporujících imunitu – vitamín C (nejlépe v kombinaci se zinkem), beta glukany, kolostrum, ženšen, echinaceu a další látky. Imunitu lze také povzbudit užíváním probiotik, které zlepšují stav střevní mikroflóry a tím i odolnost organismu. Někdo používá u nachlazení i aroma-terapii (aplikují se různé vybrané ethérické oleje jako je mátový, eukalyptový, levandulový a další).

V případě řady látek podporujících imunitu je však třeba dát si pozor u některých onemocnění. Opatrní musíme být u tzv. autoimunitních onemocnění, tedy v případech, kdy imunitní systém vytváří protilátky proti buňkám vlastního organismu (pokládá je za „vetřelce“). K nejčastějším nemocem tohoto typu (ale ne jediným) patří revmatoidní artritida nebo některé autoimunitní onemocnění štítné žlázy. V takovém případu sice vymizí nachlazení, ale zhorší se celkový zdravotní stav pacienta. Proto tito nemocní musí zkonzultovat užívání přírodních imunostimulancií s ošetřujícím lékařem (bezproblémový by měl být vitamín C se zinkem, naproti tomu přípravky ze skupiny tzv. bakteriálních lyzátů by takový pacient užívat neměl).

Imunitní systém mohou mít také již předem oslabený alergici, ale neplatí to vždy. Zvláštním typem alergie je tzv. chladová alergie, u které je mechanismus vzniku zatím nejasný. Jedná se specifický stav vyvolaný chladem, kdy člověk natéká, objevuje se výsev kopřivky (svědivé otoky), který se nejčastěji řeší podáváním antihistaminik. Zde je třeba dodržovat základní pravidla a v chladných měsících se přiměřeně obléci (šála, rukavice, čepice) a dávat si zejména pozor při přechodu z odlišných teplotních prostředí (z přetopené místnosti do chladného venkovního prostředí).

Posílení tělesné i psychické kondice

Pomoci mohou posílit obranyschopnost různé rekreační sporty (zejména běh, chůze, plavání), ale zase se to nesmí přehánět do extrému. Pak dojde k tzv. „pře-sportování“ a následnému paradoxnímu poklesu imunity, kterou mělo původně sportování posílit.

Stres Na závěr bych si nechal velmi důležitý negativní faktor – stres. Je to obtížné, ale dobré si udělat určitý časový plán, snažit se nenechat se vyvést z míry lidmi, kteří o to usilují a které to baví a vůbec se snažit nepřikládat zvýšený význam věcem, které za to nestojí. Není to jednoduché, ale je třeba si uvědomit, že stres oslabuje naší imunitu, psychiku a vůbec celý organismu. Pomoci nám mohou i různé relaxační techniky – například jóga nebo autogenní trénink.

Zmírňovat stres a napětí mohou i některé přírodní látky, které podporují zvyšování hladiny serotoninu, lidově nazývaného tzv. „hormon štěstí“. V naší nervové soustavě sehrávají důležitou roli tzv. neurotransmitery neboli přenašeče nervových vzruchů, protože prostřednictvím nich dochází k přenosu impulzů (informací) mezi jednotlivými neurony, nervovými buňkami. Serotonin je jedním z takovýchto neurotransmiterů, vzniká z aminokyseliny s názvem tryptofan, a ovlivňuje především naši náladu, emoce, spánek, ale také třeba apetit a chuť k jídlu. Pomáhá k vytváření a udržení pozitivních emocí a nálady, udržuje naši náladu v rovnováze, pomáhá nám se spánkem, zmírňuje stavy úzkosti a ulevuje od deprese. Z přírodních látek, které podporují zvyšování hladiny serotoninu lze uvést tryptofa nebo třezalku tečkovanou. U třezalky je nutno uvést, že její užívání má určitá omezení (během užívání se nelze opalovat či chodit do solária a třezalka ovlivňuje i účinky řady léků). Tryptofan ani třezalka se nesmí kombinovat s léky ze skupiny antidepresiv.


Takže zbývá jen popřát krásné a zdravé prožití podzimu!