Co je tibetská medicína

tibetska medicina

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Tibetská medicína je tradiční léčebný systém, který se soustředí na odstranění příčin poruch v lidském těle způsobených nerovnováhou v organizmu.

Vnitřní rovnováha

Tibetská medicína usiluje o vnitřní rovnováhu sil v těle. Srdcem této výuky je typově vhodné chování, strava a používání směsí bylin a koření.

Tradiční receptury koření a bylin se skládají z velkého množství různých přírodních látek, které se vzájemně podporují ve svých nutričních vlastnostech a dokážou tak harmonizovat nerovnováhu v těle.

Tři dynamické principy

Zmíněných 5 elementů se u lidí projevuje prostřednictvím tří dynamických principů Lung (Vítr), Tripa (Oheň) a Beken/ (Hlen = Voda a Země). Lung znamená princip pohybu, Tripa princip tepla a Beken/ Hlen odráží hmotu – stabilizační a chladivý aspekt v organismu.

Když jsou tři principy v rovnováze, tělo i mysl jsou v harmonii. Disharmonie se zpočátku projevuje v energetické nerovnováze a následně se může vyvinout ve fyzický nebo emocionální problém.

Z tibetského pohledu spočívá příčina takové nerovnováhy v „nevědomosti“ jednotlivce. Vytváří iluzi oddělení mezi lidmi a jejich prostředím.

Ovlivňují je také vnější faktory, jako je individuální chování, strava, vlivy prostředí a klimatické podmínky. Například na chladném a větrném místě se v těle zvyšuje element Lung (Vítr). Tripa (Oheň) se hromadí v těle na suchých a horkých místech a princip Beken (Voda a Zemně) naopak na vlhkých nebo chladných oblastech. Cílem tibetské medicíny je udržet všechny tři tělesné principy v rovnováze.

Určení typologie

Tibetská medicína radí změnit chování a životní styl, pokud jsou tři tělesné energie v nerovnováze. Abychom to přesně objasnili, nejdůležitější je upravit chování a stravu. Dle zkušeností, změna chování či stravy často dokáže zázraky.

Odborníci v oblasti tibetské medicíny jsou zdatní v nahmatávání tepu. Tento způsob diagnózy je považován za nejdůležitější metodu v určování typologie a poruch. Můžeme vnímat velké množství různých tepů, které mohou stejně jako mořské vlny nabývat nejrůznější tvary a formy.

Různé typy pulzů ukazují, které ze tří tělesných principů jsou v nerovnováze. Aby „mistr“ tibetské medicíny dokázal rozlišit mezi četnými pulzními vlnami a mohl na jejich základě provést hodnocení, potřebuje hodně praxe, letité zkušenosti a vhodný výcvik.

 

Test osobnosti

Podle tibetského učení má každý člověk svůj vlastní typ konstituce. U každého z nás mysl a tělo reagují odlišně na jídlo a prostředí kolem nás. Je určitě zajímavé znát svůj vlastní typ a své vlastní silné a slabé stránky.

Pokud jsme trvale v nerovnováze, zejména v obtížných životních situacích, může to vést k problémům s orgány a ke zhoršení funkcí našeho těla. Proto se nabízí rada: věnovat zvýšenou pozornost svým slabým místům tím, že budeme vědět, jak udržet rovnováhu svých tělesných energií.

Chcete vědět, jaká energie u Váš převažuje a jak tomu uzpůsobit svoje chování a stravu?

Vzykoušejete teste ZDE

www.tibetskamedicina.cz

 

Zpět nahoru