Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Zdravá výživa


Super česnek

Co je Rolfing?

09.09.2010
Rolfing je holistický systém manuální terapie založený na sérii ošetření využívajících manipulace s vazivem resp. fascií a pohybového vzdělávání. Hlavním cílem je obnovení přirozené lidské pohyblivosti a vitality organismu prostřednictvím zlepšení držení těla. Rolfing prodlužuje, uspořádává a balancuje tělo v gravitačním poli prostřednictvím uvolňování chronicky zkrácených partií a udržovacích vzorců, zapříčiněných fyzickým a emocionálním stresem všedního dne.

V případě vychýlení tělesné struktury ze svislého uspořádání, je gravitační síla pociťovaná v našem těle jako stres, který nás neustále nutí napínat, tak jak se snažíme udržet naše tělo ve vzpřímeném postavení. Jakmile je však tělesná stavba uspořádána, tato gravitační síla naopak podporuje naše držení těla současně ukotvením se zemí a na druhé straně nám dodává potřebný zdvih do výšky. Výsledkem je více aktivní, flexibilní, svěží tělesná stavba zbavená bolesti.Rolfeři mají za to, že bolest a napětí v našem těle jsou výsledkem celkového nevyváženého tělesného vzorce, který je držen pohromadě prostřednictvím vazivového fasciálního systému. Vazivo resp. fascie tvoří vnitřní mosty od temene až k patám, je to trojrozměrně probíhající rozčleňující síť, která poskytuje soudržnost a orientaci všem svalům, organům, kostem, mozku a nervovému systému. Proto je tedy tzv. podpůrnou strukturou pro celé tělo, udržující jednotlivé tělesné segmenty na místě, a nakonec i určuje tvarovný a pohybový vzorec daného jedince.V případě poranění, psychického traumatu, špatných pohybových návyků, nedostatku pohybu nebo naopak přetěžováním, jednostrannou pohybovou zátěží, se vazivo v dané oblasti stává ztuhlým a ztrácí svoji pružnost. To má za následek vychýlení jednotlivých segmentu těla ze svislého uspořádání. Následný pocit bolesti a neohebnosti svalového aparátu je vlastně jen následek toho, jak určité svaly nevykonávají svoji přirozenou funkci a činnost pouze v okamžiku potřeby, ale jak některé z nich musí udržovat tělo neustále ve vzpřímené poloze. To vede k jejich následnému přemáhání, nahromadění produktu metabolismu a ztuhlosti vazivového systému v dané oblasti, k limitované a nevyvážené pohyblivosti. Výsledkem jsou kompenzační tělesné i pohybové vzorce a chronická bolest v oblastech neustálého přetížení.

https://www.celostnimedicina.cz/obrazky/xrolfing2.jpg
Obrázek ukazuje obrysy devítiletého chlapce, které byly zakresleny před a po léčbě Rolfingem. Schéma znázorňuje, jak byly jednotlivé úseky těla před léčbou posunuty proti sobě a jak se po skončení terapie dostaly do svislého uspořádání. Čím větší odchylka mezi jednotlivými segmenty a kolmicí, tím více svalového úsilí je vyžadováno ke stabilizaci těchto tělesných segmentů a tím méně je naše držení těla hospodárně fungující.

Související články:
Páteř - osobní zkušenosti s každodenní péčí
Propadlý hrudník
Kyfóza u dospívajících


09.09.2010
zdroj: www.ceskyrolfing.cz
další články v rubrice: Přírodní léčba


 
Drtič kamenů… Chanca Piedra
Jak se rychle zbavit hněvu – extrémně jednoduchá japonská technika
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejste špatní, protože jste nemocní!
Priessnitzův obklad
Alfa-lipoová kyselina
Jak snížit hladinu škodlivého LDL cholesterolu přirozenou cestou
Hořčík - symbol klidu a míru v těle
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Stresové zatěžování (Tarlovova cysta)
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS