Co je autointoxikace?

cm zeleny caj

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Lidská strava není bezezbytková a ani příliš zdravá, a už vůbec ne vyvážená. Velká část toho, co sníme, se musí vyloučit naším trávicím traktem z těla ven. Odpadní látky z potravy a k tomu ještě metabolické zplodiny vzniklé při jejím zpracování mohou v těle napáchat nemalé škody, nejsou-li z něj vyloučeny, nebo také v případě, zůstávají-li v něm příliš dlouho.

Autointoxikace je průvodním jevem mnoha zdravotních problémů, které zdánlivě nemají s kvalitou střev nic společného. Střeva jsou právě tím orgánem, jenž zodpovídá za odstraňování všeho, co už v těle nemá své místo, všeho, co už není potřeba. Tento “lidský odpad” je více či méně toxický, plný produktů hnilobných a kvasných pochodů, které ve střevě probíhají. Stolice často obsahuje nejen plyny a strávenou potravu, kyseliny a alkoholy, ale také vysloveně jedovaté látky jako metanol, propanol, butanol, indikan, putrescin a kadaverin, což jsou látky s velmi vysokou toxicitou. Pokud je sliznice střeva porušena, dostávají se tyto tzv. hnilobné jedy do krevního oběhu, způsobují výše zmíněnou autointoxikaci, která sama může být důvodem výskytu následujících zdravotních příznaků:

  • celkové zhoršení zdravotního stavu
  • nepříjemný zápach z těla a úst a silné pocení
  • zhoršení nálady, podrážděnost, deprese a poruchy spánku
  • bolesti hlavy, kloubů a zad
  • srdeční a cévní potíže
  • nádory
  • stavy vyčerpání, malátnosti a absolutní nechuti k práci a životu

K tomu je zapotřebí přičíst vliv toxických látek přijímaných z okolního prostředí (voda a vzduch), potravinová aditiva a konzervanty, léky a všechny zbytečné chemické látky, které jsou součástí řady potravinových doplňků i léků. Nedostatečná schopnost střeva vykonávat svoji funkci nebo jeho přílišné přetížení vedou k tomu, že vylučovací funkce je přesunuta i na další tělesné orgány, které tato činnost zatěžuje, a může být v konečném důsledku příčinou jejich zhoršeného stavu.

Odpadní látky se pak vylučují z těla močí, kůží a sliznicemi, a to vše za zvýšené činnosti jater a ledvin. Pokud se odpadní látky z těla nevyloučí, pak se v něm kumulují, a způsobují tak další zdravotní potíže od akné, přes celulitidu až po revmatická onemocnění, kornatění tepen, žlučové a ledvinové kameny, šedý zákal atd. Toxické látky se ve velké míře ukládají také v mozku a jsou příčinou změn nálad a chování. Pravidelné čištění trávicího traktu je absolutní nezbytností i pro ty, kteří se snaží žít opravdu zdravě, ani ti se totiž nemohou vyhnout zplodinám vlastního metabolismu.