Co dělat pro nejrychlejší osobnostní růst a úspěch?

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Je fascinující pozorovat lidi v čase. Jako psycholog mám možnost sledovat spousty klientů a rozdílů v jejich vývoji. Proč máte u někoho po deseti letech pocit, že svůj život promrhal a že je na tom ještě hůře? Proč někdo přešlapuje na místě a jiný udělá během dvou let tak velký progres, že ho pak skoro nepoznáte?

Pokud někdo ze čtenářů touží po opravdu velké změně sebe sama a svého života, prvním krokem může být uvědomění, že to, jací jsme, a kde se právě teď nacházíme, může být velmi přechodné. Sám se snažím neomezovat druhé vnímáním jenom toho, co je právě teď. Naopak mou aspirací je vidět každého člověka jako příběh s otevřeným koncem. 

Své přednášky o sebepoznání někdy začínám konkrétní otázkou na publikum. Tuto otázku si teď můžete položit i Vy: 

Co dělat, abych odedneška přesně za rok
udělal co největší pokrok k vlastnímu sebepoznání a úspěchu? 

Čím více připustíme, že se věci mohou měnit a být v pohybu, tím pro nás lépe. Pochopitelně růst osobnosti nemá být nikdy křeč, únik před nepřijetím současného stavu nebo zvyšování pýchy, že „teď jsem lepší než ostatní“. Mám na mysli růst, který sice někdy vyžaduje hodně práce a úsilí, ale ve své podstatě je čistá radost. 

Když jste si položili nabízenou otázku, v ideálním případě k Vám už přišly určité odpovědi. Ty z vlastního nitra jsou mnohdy nejcennější. Protože však titulek tohoto článku slibuje odpověď ode mě jako od autora, podělím se o to, co se jako nejúčinnější osvědčuje mně samotnému: 

1. Vyhledávejme nové, nečekané situace

Někdo jednou pronesl, že růst začíná za naší komfortní zónou. Já sice velmi miluji věci jako spánek, meditace apod., ale největší posuny v mém životě byly vždy spojené s velkým výdejem energie: „vyhrnutím si rukávů“, děláním nových věcí a příchodem na místa, kde jsem nikdy předtím nebyl. U mnohých lidí se úspěch navíc dostavuje s kvantitou: tisíce hodin tréninku, stovky sjednaných schůzek… 

2. Mířit vysoko

Nejvíce nás motivují a energetizují sny na samé hranici toho, co jde dokázat – když ze sebe musíme projevit to nejlepší. Mě navíc vyloženě baví sjednat si jednou za čas schůzku s nějakou celebritou nebo „člověkem mimo moji ligu“. Zbožňuji situace, do kterých jdeš a víš, že je nemůžeš vyhrát. Je v tom velký adrenalin, velká energie – a někdy se pak v životě opravdu stanou zázraky 😊. 

3. Největší akcelerátor: Zpětná vazba od druhých 

Nebereme-li v úvahu čistě vnitřní (duchovní) růst, tak není nic účinnějšího než si říkat druhým lidem o zpětnou vazbu: „Kterou jednu věc bych mohl dělat lépe? Nebo: „Jaká je má největší přednost a jaká je má největší slabina?“  

Řada lidí říká, že nejrychleji rostou v (partnerském) vztahu. Za prvé jsou druzí zrcadla, ve kterých můžeme sami sebe vidět a poznávat. A za druhé se nejvíce učíme právě skrze zpětnou vazbu od druhých. Zpětná vazba nás posouvá tím, že nám o nás samých říká věci, kterých bychom si jinak nevšimli nebo by nás nenapadly. 

4. Prudká změna vědomí: Štěstí zevnitř 

Jestliže předchozí bod byl o lidech a komunikaci ve vnějším světě, tak ještě jedna věc nás může katapultovat do jiné reality. A je úplně jedno, jestli to někomu bude znít „ezo“. Opakovaně se mi v životě dělo, že dveře, které dlouho nešly otevřít, se otevřely poté, co jsem zaplavoval celé své vědomí a tělo v myšlenkách intenzivně světlem. Po hlubokých meditacích ve změněných stavech vědomí nebo ve chvílích obrovského vnitřního štěstí. Knihy o tvoření reality a zákonu přitažlivosti mají určitě pravdu v tom, že realita se našemu vnitřnímu stavu často ráda přizpůsobí.  

5. Dávejme a buďme milí na lidi

Poslední bod má význam z dlouhodobého hlediska. Být štědrý a hodný nemusí znamenat naivní nebo hloupý. I když ne hned, „boží mlejny melou“ a všechno se nám vrací. Čím více dobrého vložíme do prostoru kolem nás, tím více dobrých věcí se k nám (časem) odrazí zpět. 

Jiří Hamerský