Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Co dělat při nespavosti?

07.02.2016
Co dělat při nespavosti?

Nespavostí či poruchami spánku trpí poměrně hodně lidí. Tento problém trápí víc ženy než muže, a to v poměru až 8:1. Když si uvědomíme, že spánek je jednou ze základních fyziologických potřeb lidského organismu na regeneraci sil a správného fungování všech orgánových systémů, pochopíme jeho význam pro celkové zdraví a harmonii.

Proč nemůžeme spát

Optimální délka spánku potřebná na regeneraci a zotavení organismu dospělého člověka je různá. Průměrně se udává hodnota 7-8 hodin. Jsou však lidé, zejména ve starším věku, kterým postačí spát jen 5-6 hodin. Naopak, někteří jednotlivci potřebují spát deset hodin i více.

 

Známe různé typy nespavosti: poruchy usínání, předčasné probouzení, nedostatečnou hloubku spánku a neklidný nebo přerušovaný spánek.

 

I příčiny nespavosti bývají různé. Nejčastěji je dělíme na vnější – tj. vlivy okolí, resp. zevního prostředí, a vnitřní, zapříčiněné chorobou nebo jejími projevy:

  • Vnější vlivy: nadměrné teplo v místnosti nebo naopak chlad, hluk, světlo, nevhodná postel – matrace nebo polštář, apod.
  • Vnitřní příčiny: například vysoký krevní tlak, srdeční selhávání s dušností, infekce spojené s horečkou, pocením, kašlem, některá organická onemocnění mozku, duševní poruchy, deprese. Mohou to být i emocionální vlivy, životní situace, konflikty, napětí, těžko řešitelné situace, duševní rozpoložení, strach, úzkost, silné emoce atd.

 

Na kvalitu spánku může mít vliv také nadměrné požití kávy, alkoholu, silného čaje, toxických látek, některých léků, nebo jejich požití v nevhodném čase, případně kombinaci.

 

Je třeba najít a řešit příčinu

Pokud je porucha spánku krátkodobá, většinou se upraví spontánně, zejména když příčina nespavosti rychle pomine. Při dlouhodobější nespavosti (trvá víc týdnů, případně měsíců) je však potřebné lékařské vyšetření. Jeho cílem by mělo být nalezení příčiny tohoto stavu a její vyřešení, odstranění, léčení zjištěné choroby vyvolávající nespavost.

 

Užívání léků, jako jsou hypnotika a sedativa, zejména dlouhodobé a neuvážené, může časem vést k prohlubování nespavosti, zvyšování jejich dávek a vzniku lékové závislosti. Léky však mohou pomoci tehdy, když je nespavost reakcí na přechodnou krizi, stresovou situaci, úmrtí blízkého člověka. Neměly by se užívat denně a ne déle než tři týdny.

 

Vhodnou součástí řešení prakticky každé poruchy spánku je optimalizace životosprávy, tedy změna nebo úprava životního stylu, zmírňování úzkosti, relaxace a svalové uvolnění, zejména před spaním. Při neurózách a vážnějších poruchách se doporučuje psychoterapie, konzultace u klinického psychologa či psychoterapeuta.

 

Pět zásad zdravého spánku

  1. Dodržovat pravidelnost v denním režimu, odstranit všechny rušivé momenty a špatné návyky. Chodit spát a vstávat přibližně ve stejnou dobu.
  2. V odpoledních hodinách nekonzumovat nápoje obsahující kofein a stimulující látky, energetické nápoje. Na večer vynechat těžko stravitelná jídla a poslední jídlo dne zkonzumovat minimálně dvě hodiny před spaním. Vyhnout se alkoholu ve večerních hodinách. Fyzická námaha a cvičení pozdě večer též působí na spánek rušivě.
  3. Spát ve vyvětrané, tiché místnosti, s teplotou spíš nižší (optimálně okolo 18°C). Tyto faktory jsou však individuální.
  4. Před spaním se vyhýbat situacím a myšlenkám evokujícím stres. Vhodná je lehká četba, případně jemná hudba.
  5. Pokud spánek nepřichází, není třeba se do něj násilím nutit – nemyslet na to, že „musím usnout“, ale klidně se v posteli uvolnit a myslet na něco příjemného.

 

Pomůže „vyrovnávač nálady“ Stimaral

Při nespavosti je vhodným pomocníkem sprej Spiron, který aplikujeme několika krátkými vstřiky do ovzduší ložnice. Může se použít v malém množství i na polštář nebo límec od pyžama. Osvědčený „vyrovnávač nálady“ je bylinný koncentrát Stimaral, který se nejčastěji doporučuje užívat 2x denně v dávce 5-7 kapek ve sklenici vody – nejlépe ráno a odpoledne. Z dalších doplňků výživy je vhodný Vitaflorin v dávce 1 kapsle denně ráno a Spirulina Barley 2x denně 2 tablety. Psychické uvolnění i fyzickou úlevu nabízejí relaxační koupele, do kterých se přidává Balneol, případně koupelová sůl z Podhájske Biotermal.


Související články:
7 věcí, které můžete udělat pro lepší spánek
Nespavost - jógou proti nespavosti 1. část
Přírodní přípravky proti nespavosti


07.02.2016
autor: MUDr. Július ŠÍPOŠ
zdroj: Magazín Vitae 02/2016
další články v rubrice: Prevence


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

153,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS