Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Co bychom měli vědět o zánětu v těle

06.04.2011
Zánět, náš spojenec, se může stát zlým nepřítelem. Imunitní systém pracuje pro nás, čím výkonnější je, tím nám hrozí menší riziko nemoci. Imunitní systém můžeme metaforicky přirovnat k několika skupinám elitních vojáků, z nichž každá má za úkol obranu před různými typy útoků.

Jedna z nejdůležitějších takových skupin vojáků jsou bílé krvinky (makrofágy), které mají za úkol co nejrychleji zlikvidovat patogenní činitele, kteří by mohli proniknout do našeho těla. Obranná reakce makrofágů se nazývá zánět. Zánětlivý proces současně startuje obnovu poškozených tkání, jelikož zánětlivé buňky vylučují i růstové hormony, které startují a urychlují tvorbu buněk nových. V případě, že zánětlivá reakce v těle přetrvává delší dobu, přechází do fáze chronického zánětu, který může být pro naše zdraví nebezpečný. Chronický zánět v těle je podporován kouřením, obezitou, nadměrným přísunem prázdných kalorií a nedostatkem omega-3 tuků.

Chronický zánět - předstádium rakoviny
Chronický zánět často nemusíme v těle ani cítit. Ale přítomnost tohoto dlouhodobého zánětu vytváří ideální klima pro rozvoj rakoviny. Pojďme si trochu objasnit mechanismus této reakce. Pokud se v okolí zánětu nacházejí mikronádory složené z prekancerogenních buněk, mohou tyto využít růstové faktory (které tu působí pro obnovu poškozené tkáně) pro svůj vlastní růst. Tím se spící nádor dostává do stavu zralého nádoru.

Zánět, který je výsledkem reakce imunitního systému, je pro naše zdraví nepostradatelný, ale pokud je příliš intenzivní a trvá dlouhou dobu, může odstartovat a urychlit progresi rakoviny. Úzká vazba mezi rakovinou a zánětem je známá patologům již velmi dlouhou dobu, jelikož hojnost makrofágů v nádorech je téměř pravidlem. Tím se vysvětlují vazby mezi některými chronickými záněty, které mohou přecházet v nádorové onemocnění.

Příklady:

  • zánět střev - rakovina tlustého střeva,
  • gastritida - rakovina žaludku,
  • hepatitida - rakovina jater,
  • zánět prostaty - rakovina prostaty.

Tento jev je opět typickým příkladem toho, že nádorové buňky využijí sebemenší příležitost pro svůj růst a množení. Dokonce je známá reakce, kdy nádorové buňky urychlují tvorbu a intenzitu růstových hormonů, čímž získávají na síle a rozmachu.

Zopakujme si tedy, že dlouhodobý zánět v těle je ideálním prostředím pro další vývoj a růst nádoru díky růstovým hormonům, které jsou automaticky při zánětu přítomny a jsou zodpovědné za rychlou regeneraci poškozeného místa. V případě přítomnosti prekancerogenních buněk jsou růstové hormony a jejich funkce zneužita ve prospěch růstu nádorů.

Redukce zánětů v těle pomocí správné výživy
Znovu připomenu, že nadměrná konzumace cukrů, špatných tuků, průmyslově upravených potravin, nedostatek ovoce a zeleniny je ideální prostředí pro rozvoj chronických zánětů v těle, které jsou podhoubím pro rakovinu.

Nejdůležitějším pomocníkem v boji proti chronickým zánětům  jsou mastné OMEGA-3 kyseliny!!! Jejich zdrojem je rybí tuk, lněný olej, ořechy a semena. V případě rovnovážného poměru mezi omega-6 a omega-3 kyselinami je tělo chráněno před tvorbou chronických zánětů. Bohužel ale v důsledku industrializace stravování došlo k nadměrnému užívání rostlinných olejů omega-6 (slunečnicový, sójový). Takže u většiny lidí rovnováha mezi omega-6 a omega-3 kyselinami již dávno neexistuje. To je důvodem tak vysokého výskytu chronických zánětů u lidí.

Další potraviny rostlinného původu působící protizánětlivě:

Pokud jste věnovali tomuto článku dostatek pozornosti a rozšířil vám oblast vědění související se zdravím a hlavně jeho udržením, potom měl svůj význam.

Nepodceňujte ve své výživě žádnou maličkost, jako je např. pravidelná konzumace lněného oleje a rybího tuku. Takoví malí pomocníci vám mohou vnést do života obrovské POZITIVNÍ změny.


Související články a videa:
Protizánětlivé působení některých potravin - 1. část
Protizánětlivé působení některých potravin - 2. část
Borůvky proti střevním zánětům
Přirozená imunita, zánět a probiotika - mikroekologie
Streptokok – angína, zánět mandlí, spála..
VIDEO: Těžké záněty
Jak zvládat běžné infekční nemoci
Nemoc jako cesta - Za nemoci si můžeme sami
Léčivé rostliny při lokální léčbě zánětu


06.04.2011
autor: Mgr. Ivana Stenzlová
další články v rubrice: Prevence


 
Priessnitzův obklad
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Jak vyčistit ucpané cévy?
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Hemofilové nákazy
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Zdravé vánoční cukroví
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Červený čaj neboli Pu-Erh
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…

536,- Kč

535,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS