Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Cizí jazyky udržují mozek v kondici. 5 tipů, jak se je naučit a kdy je dobré odjet do zahraničí

27.11.2015
Učení

Chcete-li být co nejdéle duševně čilí, pořád se něco nového učte. A to, co se učíte, milujte. „S každým dalším jazykem se vám otevírají nové dveře,“ vyjádřila se kdysi v jednom rozhovoru herečka Lucie Vondráčková, pro níž jsou jazyky vášeň. Mnoho lidí však s jazyky zápasí nebo jsou stálými začátečníky. Je totiž třeba znát tu správnou strategii. A vyhnout se tomu, co nefunguje. Prozradím vám dnes to nejlepší z psychologie učení se cizím jazykům. A nebudu na to sám – společníka mi bude v tomto článku dělat Jirka Brychta, dlouholetý zkušený učitel angličtiny.

Spousta lidí v životě neuspěje proto, že nedělá ty správné věci. „Cíl je, že ty chceš v cizím jazyce mluvit. Abys ale uměl mluvit, potřebuješ vědět co dělat, a jak to dělat,“ říká Jirka Brychta. Minimálně tři následující principy můžete navíc aplikovat nejen na cizí jazyky, ale na učení se čemukoliv.

 

1) Princip soustavnosti: Věnujte se učení každý den alespoň 5 minut

Když kapka kape do kamene, tak do něj udělá díru soustavností, ne silou.“ vysvětluje Brychta. Pokud chcete být v něčem dobří, zaslouží si to váš každodenní čas. Cizí jazyk, to není sprint, ale spíše běh na dlouhou trať. Většina lidí dělá tu chybu, že si v prvotní euforii naplánuje i několik hodin studia denně a velmi rychle jim pak dojdou síly. Psychologicky moudřejší je dát si za cíl učit se každý den jen velmi krátkou dobu a pak to důsledně dodržovat. Jak mi kdysi řekla jedna terapeutka, „ten, kdo jde nejpomaleji, se mnohdy do cíle dostane nejrychleji.

 

2) Musí vás to bavit

„Pak jste úplně nezastavitelní a nepřemožitelní,“ prozrazuje Brychta sice možná známý, ale často opomíjený – a možná vůbec nejdůležitější klíč: „Udělejte cokoliv, aby vás to začalo bavit!“ Tak jako Jaromíra Jágra baví hokej a je schopný hrát ho i v noci. Vše je o pocitech, o chuti po úspěchu: „O tom, že si přečteš první knížku a máš radost, že tomu rozumíš. Děláš to právě pro ten dobrý pocit.“

 

Moje poznámka: Dlouho jsem nevěděl, že – zejména v angličtině – existuje tzv. zjednodušená četba pro začátečníky (běžně ve větších českých knihkupectvích). A i když znáte jen málo slovíček, je pro vás neskutečný zážitek, že opravdu přečtete svou první knížku. Například o Mr. Beanovi :-) Až to zvládnete, můžete přejít na další stupně pokročilosti.

 

3) Vžijte se do pocitu, že to, co se učíte, už umíte – že si to jen opakujete

Parádní věc. Vyzkoušejte! Je to psychologicky jiná role, jiný pocit, jiné sebevědomí. Jde nám o to, abyste eliminovali škodlivý postoj „Já na to nemám“. Naopak se vůbec nebojte už od začátku mluvit. A mluvit s chybami. Malé dítě se také hned nevyjadřuje jako univerzitní profesor, ale na začátku zkouší. A když nám řekne „ňam ňam“, je to pro něj dokonalé. Cesta k bravurním řečnickým projevům začíná často u „ňam ňam.“

 

4) Musíte pochopit systém (gramatiku)

Pochopit systém – to je základ i například pro hráče ledního hokeje. V jazyce se systému říká gramatika. „Abys mohl v cizím jazyce mluvit (produkovat), musíš něco načíst a naposlouchat. A abys mohl číst a poslouchat, musíš tomu porozumět. A abys tomu porozuměl, musíš znát gramatická pravidla – potřebuješ nějakou základní kostru jazyka.“ říká Brychta. Mně osobně kdysi gramatiku logicky a přehledně vysvětlili v Nepustilově jazykové škole (to není skrytá reklama, jen tip pro ty, kdo chtějí mít jednou a provždy v gramatice jasno).

 

5) Vystavujte se cizojazyčnému prostředí

„Je dobré už od začátku získávat informace nejen přes oči, ale i přes uši, tj. zároveň číst a zároveň poslouchat,“ vysvětluje Brychta další důležitý princip efektivního učení se jazykům. Podle něj však naopak předčasně vyjet i na delší dobu do ciziny nemusí být nejlepší strategií a už vůbec ne zárukou, že se cizí jazyk skutečně naučíme. „Je fakt velké množství lidí, kteří byli třeba rok v Austrálii, přijedou, a teprve až doma v Česku pochopí po skutečném studiu jazyka, co jim v cizině celou dobu říkali,“ upozorňuje Brychta a na závěr dává návod, jak z případného pobytu v cizině získat pro sebe maximum: „Doporučuji odjet až ve fázi, kdy znáte gramatiku na úrovni středně pokročilých, máte načteno alespoň cca 2 000 slov a před odjezdem také na zkoušku absolvujete i konverzaci s rodilým mluvčím. Pak jste připravení a za 4-6 týdnů se můžete rozmluvit tak plynule, že jste nadšeni a nechce se vám ani vrátit domů. Štěstí totiž přeje připraveným!“


Související články:
Co blokuje výkonnost mozku při učení a práci
Vliv imitačního učení na mladé lidi
Ideální nastavení mysli pro dosažení cílů
Vancouver – jinde to jde i lépe?
Rychlé čtení + oční gymnastika pro naše unavené oči
Výživa z přírody pro náš mozek
Strávila rok v Angole: „V Africe jsem se naučila méně spěchat a více žít přítomností,“ říká Anna Ambrozková


27.11.2015
autor: Mgr. Jiří Hamerský
další články v rubrice: Psychologie


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

234,- Kč

399,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS