Čistec lékařský

cm cistec

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Čistec lékařský (Betonica officinalis), nyní známý pod názvem bukvice lékařská (Stachys officinalis) patří k méně známým léčivým rostlinám, ale má za sebou bohatou historii v přírodním léčitelství. Patří do čeledi hluchavkovitých.

Roste jak v Evropě, tak v severní Africe či na Kavkazu, ale původem je z Britských ostrovů. Je to vytrvalá rostlina, s přímou lodyhou, vysoká půl až jeden metr. Lodyha je nevětvená, řídce listnatá a charakteristická pro tuto léčivku. Jako léčivá část se sbírá nať (Herba betonicae).

Jako léčivá rostlina byla známá už ve starém Římě. Ve středověku byla v některých oblastech považována za posvátnou rostlinu. Odtud pochází římské úsloví: „Prodej kabát a kup si bukvici“ pro její univerzálnost. Dnes je již poněkud opomíjená.

Z léčivých látek obsahuje třísloviny, hořčiny, betain, cholin, silice, kyselinu tannovou, stachydrin (pyrolidinový alkaloid) a další látky.

Použití čistce lékařského v tradičním léčitelství

Na co vše byla v tradičním léčitelství používána? Na mírné snížení krevního tlaku, nervové vyčerpanosti (neuróza, nespavost, rozrušení či lehčí formy depresí). Dále byla doporučována při některých onemocněních žaludečního traktu se zanícenou a překrvenou sliznicí a rovněž i při některých dyspeptických potížích. Díky obsaženým silicím byla součást léčby některých onemocnění horních i dolních cest dýchacích – zvýšené tvorbě hlenů, zánětech plic, zastydlé rýmě či jiným formám.

Oblíbená byla kombinace s yzopem lékařským při léčbě astmatu. Podával se i při bolestech hlavy a dokonce i při migréně. Zajímavá byla kombinace s jehlicí trnitou, která se používala při písku a kamenech v močových cestách.

Sušená nať se má podávat ve formě nálevu, lze ji aplikovat i zevně ve formě koncentrovanějšího odvaru.

Na závěr zajímavá rada. Pokud máte divoké sny a nemůžete dobře spát, doporučujeme polštář nacpat asi do půlky čerstvě usušenou natí bukvice. Uvádí se, že takový polštář vydrží asi 4 měsíce a pak je třeba obsah vyměnit. Hezké sny!