Čistec lékařský

Čistec lékařský (Betonica officinalis), nyní známý pod názvem bukvice lékařská (Stachys officinalis) patří k méně známým léčivým rostlinám, ale má za sebou bohatou historii v přírodním léčitelství. Patří do čeledi hluchavkovitých.

Roste jak v Evropě, tak v severní Africe či na Kavkazu, ale původem je z Britských ostrovů. Je to vytrvalá rostlina, s přímou lodyhou, vysoká půl až jeden metr. Lodyha je nevětvená, řídce listnatá a charakteristická pro tuto léčivku. Jako léčivá část se sbírá nať (Herba betonicae).

Jako léčivá rostlina byla známá už ve starém Římě. Ve středověku byla v některých oblastech považována za posvátnou rostlinu. Odtud pochází římské úsloví: “Prodej kabát a kup si bukvici” pro její univerzálnost. Dnes je již poněkud opomíjená.

Z léčivých látek obsahuje třísloviny, hořčiny, betain, cholin, silice, kyselinu tannovou, stachydrin (pyrolidinový alkaloid) a další látky.

Použití čistce lékařského v tradičním léčitelství

Na co vše byla v tradičním léčitelství používána? Na mírné snížení krevního tlaku, nervové vyčerpanosti (neuróza, nespavost, rozrušení či lehčí formy depresí). Dále byla doporučována při některých onemocněních žaludečního traktu se zanícenou a překrvenou sliznicí a rovněž i při některých dyspeptických potížích. Díky obsaženým silicím byla součást léčby některých onemocnění horních i dolních cest dýchacích – zvýšené tvorbě hlenů, zánětech plic, zastydlé rýmě či jiným formám.

Oblíbená byla kombinace s yzopem lékařským při léčbě astmatu. Podával se i při bolestech hlavy a dokonce i při migréně. Zajímavá byla kombinace s jehlicí trnitou, která se používala při písku a kamenech v močových cestách.

Sušená nať se má podávat ve formě nálevu, lze ji aplikovat i zevně ve formě koncentrovanějšího odvaru.

Na závěr zajímavá rada. Pokud máte divoké sny a nemůžete dobře spát, doporučujeme polštář nacpat asi do půlky čerstvě usušenou natí bukvice. Uvádí se, že takový polštář vydrží asi 4 měsíce a pak je třeba obsah vyměnit. Hezké sny!

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.