Čisté, organické produkty bez konzervačních látek ze „střechy světa“ pro podporu imunity a pro vitalitu

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Vysoko v Himálajích, v krajině osmi z deseti nejvyšších hor světa se vyskytuje díky podnebí, které se mění od tropického na úpatí hor až po věčný sníh a led na vrcholcích, obrovská rozmanitost rostlinných druhů. Známé jsou rododendrony, rostoucí pouze na návětrných svazích Himaláje. Příroda zde však poskytuje lidem mnohem více než jen úchvatný pohled na tuto národní rostlinu. Rostou zde jedny z nejúžasnějších bylin, které historicky byly, a v dnešní době nadále zůstávají stavebním kamenem tradiční Tibetské medicíny či Ayurvédy: kustovnice čínská (Lycium chinense) a vysokohorský tibetský rakytník (Hippophae tibetana).

Kustovnice čínská (Lycium chinense)

je opadavý keř s prutovitými haluzemi bez trnů a vejčitými až kosočtverečnými listy. Plody se nazývají godži (čínský název zní gou qi) a pro jejich přínosné účinky na zdraví se již prokazatelně od 7. století rostlina cíleně pěstuje a užívá v tradiční čínské, japonské nebo tibetské medicíně. Plody a kůra jsou oficiální součástí čínského lékopisu. Řečeno moderní terminologií, dnes je kustovnice řazena mezi tzv. funkční potraviny. Nejčastějším zdrojem účinných látek je plod goji, který se dá konzumovat v čerstvém stavu, sušený nebo zpracovaný jako vylisovaná šťáva z plodů či čaj. Pravidelná konzumace plodů kustovnice dodává tělu potřebnou vitalitu a posiluje obranyschopnost. Počet semen se liší podle velikosti bobule a čistou esencí (a vrcholným produktem z kustovnice) je olej získávaný šetrnou extrakcí ze semen. Velmi nákladný a náročný proces výroby přináší vysoce koncentrovaný koktejl účinných látek v dokonale vyvážených poměrech s rozmanitými možnostmi využití.

Plody (Lycii fructus) obsahují účinné antioxidanty, zejména flavonoidy, polysacharidy a aminokyselinu betain, které vychytávají volné radikály a umí vytvářet s kovy cheláty, čímž chrání organizmus před poškozením volnými radikály= chrání organismus před oxidativním stresem. Platí za anti-aging produkt právě díky silným antioxidačním účinkům. Antioxidanty podporují imunitní systém a redukují množství antigenů, které vyvolávají například alergické reakce. Dalšími významnými benefity kustovnice čínské jsou fenolické látky (rutin, kys. chlorogenová aj.), kumariny, vitamin C, karotenoidy (zeaxanthin, β-karoten, lutein, lykopen), vitamin E, alkaloidy (betain aj.), organické kyseliny, aromatické látky, cerebrosidy, diterpeny, triterpeny a steroidy aj.1

Plody Goji jsou považovány za elixír mládí, zdraví a krásy a za vitaminovou bombu díky obsahu cca 18 druhů aminokyselin, 21 stopových minerálů (například. zinek, železo, měď, vápník, germanium, selen, fosfor, hořčík) a vitaminům E a řady B (B1, B2, B6).2 Obsah vitaminu C v suchých plodech se pohybuje okolo 42 – 49 mg / 100 g a je srovnatelný s množstvím obsaženým v citrusových plodech. V čerstvých plodech je obsaženo asi 30 mg vitaminu C na 100 g.3

Tibetský rakytník (Hippophae tibetana)

Není rakytník jako rakytník. Z hlediska prospěšných látek na naše zdraví se v článku zaobíráme rostlinami, kterých domovinou je původní, čistý biotop. Tak, aby účinek terapeutických složek z rostliny byl co nejvíce zachován (bez vlivu městské aglomerace, smogu, pesticidům aj.). Příkladem je tibetský rakytník, pěstovaný v horských až vysokohorských oblastech jižní Asie, v nadmořských výškách kolem 4500 metrů n.m. Pak mu právem patří označení „citroník severu“.

Nejčastější je konzumace rakytníku ve formě šťávy získávané z jeho plodů. Ideální je, pokud zpracování probíhá do několika hodin přímo v místě sklizně, zpravidla ve večerních hodinách, kdy slunce přestane hřát a první rosa zvláční slupky plodů. Jejich šťáva je jemně filtrována a uložena do speciálních vakuových obalů. Ve své plné síle a nezměněné podobě je dopravena v klimatizovaných kontejnerech přímo k místním zákazníkům, kteří tak získávají produkt původní kvality ve své čisté a přírodní podobě.

Šťáva i olej z rakytníku jsou přírodními zdroji vitaminů a dalších biologicky aktivních mikronutrientů pro vyčerpaný organismus, jak po fyzické, tak i psychické stránce. Vhodný je již v prevenci nebo jako součást rekonvalescence po prodělané nemoci. Slýcháme jeho další označení, jako rostliny budoucnosti. Plody rakytníku obsahují vysoký podíl vitaminu C a v lidovém léčitelství se objevují u mnoha národů: v tradiční medicíně Číňanů, Indů, mongolských pasteveckých národů, ale například i u obyvatel Sibiře. Dokonce se mu dařilo v Rusku tak, že ho lékaři s úspěchem používali k léčení ran a kožních defektů (nebo pro povzbuzení vyčerpaného organismu) vojáků během druhé světové války. Plody rakytníku jsou ceněny pro velký obsah vitaminů C, A, B, E, F, D, K, a rutinu, který zabraňuje rozkladu vitaminu C. Tím se vysvětluje, proč si rakytník zachovává vitamin C při sušení i tepelném zpracování. Obsahuje 25x více vitaminu C než pomeranč.4

BIO 100% Rakytník Juice

Výkřik nebo do boxu: Díky oleji z rakytníku měli koně Alexandra Makedonského lesklou srst. Ale co umí ještě?

Pokud se lisuje za studena, uchová si všechny biologicky aktivní látky důležité pro naše zdraví. V rakytníkovém oleji se kromě vitaminů vyskytují hlavně esenciální mastné kyseliny: polynenasycené Omega-3, 6 a mononenasycené Omega-7 a 9. Polynenasycené mastné kyseliny mají komplexní vliv na lidské zdraví: pomáhají snižovat riziko kardiovaskulárních onemocnění, zlepšují paměť a kognitivní funkce mozku, chrání naše buňky před poškozením a organismus před zánětem. Omega- 7 kyselina (kyselina palmitoolejová) účinkuje na popáleniny a je velmi oblíbenou komponentou v kosmetických prostředcích.

β-karoten spolu s antioxidačním vitaminem E přispívá k regeneraci a výživě pokožky a její ochraně před UV zářením. Obsažená kyselina listová je potřebná zejména při krvetvorbě a v těhotenství ke správnému a zdravému vývoji plodu. Třísloviny z rakytníkového oleje mají detoxikační účinky a bojují proti zánětlivým procesům v trávicím traktu.

Vraťte se ke kořenům a využívejte sílu rostlin, například tím, že tento podzim sáhnete po prevenci z přírodních zdrojů.