Čím vitalizovat náš organizmus po ránu?

Článek upozorňuje na pitný režim a vhodný výběr ranních nápojů podle barevné kvality. Když se ráno probudíte, nezbývá mnoho času do odchodu do práce, viďte? Rychle provedete nezbytnou hygienu a úpravu zevnějšku, něčeho se napijete, eventuálně najíte – a spěcháte k místu svého pracoviště. Tím něčím, co pijete, bych se chtěla chvilku zabývat.

Dnes chci zmínit i výběr šťáv v souvislosti s kvalitou dne podle tzv. lunárního kalendáře.

  • Ve dnech Skopce, Lva, Střelce má zvláštní sílu červená barva. Povzbuzuje naše orgány k vyšší aktivitě. Můžeme zvolit např. šťávu z červené řepy, malin a vyplnit jí 1/3 sklenice. Zbytek dolít teplou vodou.
  • Ve dnech Býka, Panny a Kozoroha použijeme modrou – šťáva z modrých hroznů.
  • Ve dnech Blíženců, Vah a Vodnáře vybíráme žluté nápoje: pomerančový nektar.
  • A ve dnech Raka, Štíra a Ryb využijeme zelenou: Můžeme pít ředěný mošt ze zelených jablek či instantní nápoj zelený ječmen a po celý den střídat zeleninové saláty s velkým podílem zelených částí rostlin. Také zelená barva na oblečení a kolem nás na pracovišti nebo doma či na procházce pomůže harmonizaci těla a duše.

A kterým orgánům tak pomáháme?

  • Červená v potravě aktivuje játra a podporuje produkci červených krvinek. Jako barva detoxikující, vylučující síly uvolňuje zácpu a zahlenění a je vhodná při nedostatku železa. Pro hektické nebo nervózní lidi ji však raději nepoužijeme.
  • Oranžová se právě hodí proti nervozitě, strachu, depresím, kladně ovlivňuje žlázy a plíce, i zažívání. Podpoří chuť k jídlu a použijeme ji při léčbě anorexie. Působí proti křečím a uvolňuje.
  • Žlutá opět podporuje žlázy a posiluje nervy a sliznice. Podporuje regeneraci a proces myšlení, také tvorbu žaludečních šťav. Uklidňuje poruchy trávení a zjitřené nervy, pomůže z depresí. Uklidní slezinu, pomáhá poškozeným játrům, aktivuje lymfu.
  • Zelená působí na podvěsek mozkový (hypofýzu) a tím reguluje látkovou výměnu. Zajišťuje rovnováhu mezi játry a slezinou a regeneruje svaly a vazivo. Pozitivně působí na oči a nervy, podporuje růst, eventuálně i nerozhodnost.
  • Modrá uklidňuje, vyrovnává, tlumí bolest, podporuje spánek a tlumí zánět a vysoký krevní tlak. Příklad: Červené víno (intenzita do-modra), tlumí, kdežto bílé víno povzbuzuje (bílá nese všechny barvy v sobě). Modrá chladí – při teplotách i popáleninách. Uklidňuje ty, kdož hodně pracují s lidmi, otvírá ducha tvůrčím myšlenkám.
  • Indigo/fialová uklidňuje, vhodná pro meditaci, povzbuzuje slezinu, lymfu, vnímání, uvolňuje a tiší bolest. Fialová v potravě čistí krev a brzdí chuť k jídlu. Umělce uklidňuje – tlumí nervy.
Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.