Chronická rýma

Dnešními moderními metodami si můžeme ověřovat staré pravdy, které po staletí znali naši předkové. “Nechoď bos po studené podlaze, dostaneš rýmu”. Toto jistě každý z nás slyšel. Pomocí moderních termografů se dají sledovat různé změny v těle v závislosti na teplotě.

Když ohřejeme chodidla na 39C, celková teplota těla se tím nezvýší, snad jen nepatrně, ale teplota v nose – konkrétně v oblasti sliznic nosních skořep se zvýší také na 39C. A je tomu i naopak. Ochladíme-li teplotu na chodidle, klesne i teplota na nosní sliznici. Reflexně chlad způsobí stažení cév, následkem je pak nedostatečné prokrvení, poruší se rovnováha slizničního imunitního systému.

Na všech našich sliznicích se vyskytují různé mikroorganizmy, které žijí s naším tělem a jeho slizničním obranným systémem v rovnováze, navzájem se podporují, navzájem se kontrolují. Jestliže dojde k porušení této rovnováhy výše popsaným procesem prochlazení, dostávají škodlivé bacily zelenou, pomnoží se, zvýší svou toxicitu a začnou tělu škodit. Organizmus musí mobilizovat všeobecné obranné síly a tyto jako první vytvoří zánět na postižené sliznici. Nejprve se reflexním mechanizmem snaží přemnožený bacil vypudit – prostě začneme kýchat, pak slizniční žlázky začnou produkovat hlen, který má odplavovat všechno, co tam nepatří, a konečně si vyrobí teplotu, protože bacily se nemohou při vysoké teplotě rozmnožovat.

To moc dobře známe. Jdeme do postele a za několik dnů se prokrvení obnoví a zánět ustoupí. Staré lidové přísloví říká – neléčená rýma trvá týden, léčená sedm dnů. Naši předkové asi správně tušili tento mechanizmus a proto taková onemocnění léčili ponořením nohou do horké vody. Všimli si, že nejčastěji takto onemocněli ti, kteří prochladli, zvláště “od nohou”, když měli promáčené boty, byli delší dobu v chladnu atd. Abych se vrátil k těm moderním metodám. Díky jim byly podrobně sledovány změny na sliznici nosní v průběhu celého onemocnění. Současně se zánětlivými změnami je vždy poškozena i funkce řasinkového epitelu dýchacích cest. Ten je jedním z reflexních mechanizmů, jak jsem uváděl výše, protože svým kmitáním vypuzuje cizorodé částečky z dýchacích cest. Když zánět postupně odeznívá, obnovuje se původní prokrvení, sliznice splaskne, ustává produkce vodnatého hlenu a obnovuje se též pohyb řasinek. Bývá to skutečně asi sedmý den od začátku potíží. Uvedený typ podchlazení vyvolává obvykle jen lokální oslabení imunity a rýmu, jestliže však jde o podchlazení celkové, pak bývají důsledky závažnější.

Popsal jsem zde jasnou, všeobecně známou věc. Jedinec udělal chybu – prochladil se, jeho organizmus na to zareagoval výše popsaným způsobem a snaží se nemocné tělo dostat zpět do stavu zdraví. Těžší chybou je, když postižený neulehne do postele a neumožní přirozenému obrannému mechanizmu, aby se tělo vyléčilo. Vezme si paralen, obranné projevy nemoci potlačí a jde do práce. Copak si mohu dovolit nejít do práce, když mám jen rýmu? Několikrát to takto přechodí a obyčejná rýma již není jen obyčejná, ale chronická. V řeči klasické medicíny to znamená – nevyléčitelná.

 

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.