Chrom

cm duha

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Chrom má důležitou roli v aktivitách některých enzymů. Zasahuje do rozkladu enzymů a jejich přeměny na energii a tvorby některých tuků. Účinkuje společně s insulinem a je tak nezbytný pro schopnost organismu využít cukr. Řada potravin obsahuje stopové množství chromu. Poměrně bohatými zdroji tohoto prvku jsou maso, melasa, hnědý cukr, lesní plody, červená řepa, kvasnice, pivo, mléčné výrobky a hrubá obilná mouka. Denní spotřeba chromu není velká. Doporučená denní dávka nebyla stanovena, ale průměrný denní příjem se pohybuje u dospělého jedince mezi 80 až 180 mikrogramy.

Biologické účinky chromu jsou silně závislé na mocenství, v kterém se dostává do organismu. Zatímco trojmocný chrom pokládáme za pozitivní pro náš organismus a je obsažen v každodenní stravě, šestimocný chrom je naproti tomu vnímán jako negativně působící a pokládán za možný karcinogen. V doplňcích stravy se často objevuje v organické formě jako pikolinát chromitý. Pomáhá stabilizovat hladinu krevního tuku a tím snižuje chuť na sladké. Tyto přípravky jsou vhodné jako doplněk diet a při sportovní činnosti. Pokud se správně a zdravě stravujeme (naše potrava obsahuje dostatek potravin v čerstvém a nezpracovaném stavu), náš organismus dostává přiměřené množství chromu.

Nedostatek se může projevit u starých lidí a podvyživených dětí, kteří přijímají málo minerálních látek v potravě. Dlouhodobý nedostatek chromu zhoršuje schopnost organismu využívat cukr, což vede ke zvýšení jeho množství v krvi. Ve většině případů nevyvolává nedostatek chromu výrazné projevy. U některých pacientů se to může projevit syndromem, jehož příznaky připomínají cukrovku. Nemocný je unavený, cítí psychický zmatek, brnění nebo mravenčení nohou i rukou. Nedostatek chromu zhoršuje již existující cukrovku a u dětí zpomaluje růst. Může přispět i k rozvoji aterosklerózy (zúžení arterií). Proto jsou doplňky stravy obsahující chrom vhodné u diabetiků a pacientů s diabetickým syndromem.

Je-li chrom v nadbytku, může být toxický. Jedním z důvodů zvýšené hladiny chromu v krvi může být znečištění životního prostředí způsobující vysoké koncentrace chromu v pitné vodě a ovzduší, které jsou znečištěny průmyslovým odpadem. Nadbytek chromu se projevuje záněty kůže a po inhalaci i poškozením nosní sliznice. U lidí, kteří jsou vystaveni častému působení chromových exhalátů je zvýšené riziko rakoviny plic.