Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Chrapot

14.03.2011
Chrapot Jako chrapot lze označit stav, kdy hlas zní drsně a hrubě, má chraptivý až krákoravý tón. Je způsobeno narušením hlasivek v hrtanu. Většinou jde o krátkodobou poruchu, která se opět sama upraví. Pokud trvá déle, je potřeba se podrobit vyšetření. Chrapot kratší doby trvání může být způsoben nadměrným namáháním hlasivek, např. u učitelů. Může být ale i způsoben zánětem hlasivek  při laryngitidě (zánět hrtanu), která obvykle doprovází onemocnění horních cest dýchacích, jako je nachlazení či podobné nemoci. Akutní laryngitida se vyskytuje hlavně u dětí, naproti tomu chronická spíše u dospělých.

Pokud chrapot trvá déle, ve hře mohou být již jiné příčiny. Může se jednat o chronický důsledek dráždění hrtanu například při kouření nebo nadměrným pitím alkoholu. Takové podráždění může také způsobovat hlen, který může do hrtanu pronikat u osob s nosními polypy, alergickou rýmou, sinusitidou nebo porušením nosní přepážky.

 

Chrapot mohou rovněž vyvolat i polypy na hlasivkách, stejně jako náhodné poškození během chirurgického výkonu. Někdy se chrapotem projevuje poškození nervus laryngeus recerrens po odstranění štítné žlázy. U dětí je chrapot příznakem zánětu či zúžování dýchacích cest.

V některých případech může mít chrapot u dospělých závažnější příčiny - hlavně rakovinu hrtanu, méně častě již rakovinu štítné žlázy nebo plic.

Při chrapotu, jehož důvodem je nadměrné namáhání hlasivek, je ho třeba šetřit až do doby, kdy se hlas vrátí, jinak hrozí trvalé poškození hlasivek. Šetření hlasivek, společně s vynecháním cigaret a alkoholu, pomáhá při rekonvalescenci po laryngitidě. Léčbu krátkodobého chrapotu je možné podpořit řadou opatření. U akutních zánětů dýchacích cest se doporučuje klid na lůžku, teplo, dostatečný přísun tekutin, užívání prostředků proti kašli a vlhký vzduch v místnosti.


Pokud chrapot trvá déle než dva týdny, je třeba vyhledat lékaře. S případnými nejasnostmi se můžete rovněž obrátit na naši lékařskou poradnu.

Při léčbě horních cest dýchacích, kdy onemocnění je často spojeno s chrapotem je možné užívat sirup Stopkašel, při celkové regeneraci Green caffeine Star.


Související články:
Nachlazení
Přijde zima, přijde kašel
Zánět dutin (sinusitida)


14.03.2011
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Nemoci


 
Čím víc léků, tím víc nemocí... aneb porozumění místo boje
Jíst jedno jídlo denně - cesta k omlazení i dlouhověkosti, která není pro každého
Priessnitzův obklad
Sušení ovoce a zeleniny
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Červená fermentovaná rýže
Jaké největší stravovací chyby děláme
Nemoc není zlo, umožňuje člověku zlepšit charakter
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS