Chinin v kosmetice – novinka na našem trhu

chinin e1595852808672

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Chinin je alkaloid nacházející se v kůře chinovníku lékařského (Cinchona officinalis) a dalších stromů příbuzných druhů. Je známý především jako léčivá látka. V současnosti je stále využíváno jako lék proti malárii. Dříve se objevoval také v různých směsích na tlumení bolesti a snížení teploty (má slabší analgetické a antipyretické účinky), jako je například historická (a dnes už nepředepisovaná) Harburnova směs. Ty byly předepisovány při horečnatých chřipkových a virových onemocněních. Dnes se můžeme setkat občas s tím, že lékař předepíše na přípravu v lékárně chinin v kombinaci se papaverinem (tlumí křeče) a fenobarbitalem (tlumivý účinek a rovněž mírní křeče).

Chinin je také stále součástí nejrůznějších osvěžujících toniků. Nápoje obsahující chinin nejsou vhodné pro těhotné ženy, protože mohou případně vyvolat i potrat.

Ovšem při pití toniků je třeba dát pozor na množství, protože chinin je typický protoplazmatický jed, který inhibuje různé enzymy, lokálně dráždí tkáně a vykazuje značný vliv na příčně pruhované svalstvo. Jeden gram chininu již navozuje chininovou opilost, nad 5 g většinou spolehlivě vzniká akutní otrava. Smrtelnou dávkou může být už 10 g. Přípustný denní příjem (ADI) chininu pro dospělé osoby je 40 mg/kg.

Tolik obecně k chininu, ale nyní k jeho využití v kosmetice.

V současnosti se objevují přípravky z oblasti kosmetiky, které obsahují i chinin. Můžeme se s ním setkat často v šamponech (někdy v kombinaci s kofeinem, který prokrvuje pokožku hlavy a stimuluje vlasové kořínky k činnosti). nebo kondicionérech, kde je chinin s dalšími látkami.

Chinin proniká do vlasů a urychluje jejich mikrocirkulaci, čímž urychluje přísun živin do vlasů. Snižuje nebo zcela zastavuje vypadávání vlasů. Tyto přípravky jsou vhodné na slabé vypadávající vlasy bez objemu. Kosmetické přípravky s chininem mohou vlasy vysušovat, proto je vhodný na mastné vlasy, nebo se jeho použití doporučuje kombinovat s oblíbeným kondicionérem či maskou. Rovněž aby chinin v kosmetických přípravcích nevysušoval vlasy, přidává se do nich panthenol, který tomu zabraňuje.

Poměrnou novinkou je, že je nabídce na trhu i chininová maska na vlasy. Chininová maska je určena k regeneraci slabých a vyčerpaných vlasů. Působí proti lámání, lupům, vypadávání, ztrátě přirozené vlhkosti. Vzhledem k tomu, že proniká do vlasové pokožky a do hloubky poškozeného vlasu, umí efektivně hydratovat a vyživovat. Chininová maska také reguluje sekreci mazu u kořínku.

Málo známá je i chininová voda. Je vhodná na začátek prevence vašich vlasů. Chininová voda se rychle vstřebává do pokožky hlavy a zlepšuje stimulaci krevního oběhu.

Rovněž dokáže zpevňovat vlasové folikuly a stimuluje růst vašich vlasů. Po použití vody se sníží ztráta vlasů. Chinin je vhodné používat dlouhodobě proti vypadávání vlasů a pro zpevnění vlasů. Chininová voda je vhodná pro poškozené a zničené vlasy a také pro celkové udržování vlasů v dobrém stavu.