Chinin v kosmetice – novinka na našem trhu

Chinin je alkaloid nacházející se v kůře chinovníku lékařského (Cinchona officinalis) a dalších stromů příbuzných druhů. Je známý především jako léčivá látka. V současnosti je stále využíváno jako lék proti malárii. Dříve se objevoval také v různých směsích na tlumení bolesti a snížení teploty (má slabší analgetické a antipyretické účinky), jako je například historická (a dnes už nepředepisovaná) Harburnova směs. Ty byly předepisovány při horečnatých chřipkových a virových onemocněních. Dnes se můžeme setkat občas s tím, že lékař předepíše na přípravu v lékárně chinin v kombinaci se papaverinem (tlumí křeče) a fenobarbitalem (tlumivý účinek a rovněž mírní křeče).

Chinin je také stále součástí nejrůznějších osvěžujících toniků. Nápoje obsahující chinin nejsou vhodné pro těhotné ženy, protože mohou případně vyvolat i potrat.

Ovšem při pití toniků je třeba dát pozor na množství, protože chinin je typický protoplazmatický jed, který inhibuje různé enzymy, lokálně dráždí tkáně a vykazuje značný vliv na příčně pruhované svalstvo. Jeden gram chininu již navozuje chininovou opilost, nad 5 g většinou spolehlivě vzniká akutní otrava. Smrtelnou dávkou může být už 10 g. Přípustný denní příjem (ADI) chininu pro dospělé osoby je 40 mg/kg.

Tolik obecně k chininu, ale nyní k jeho využití v kosmetice.

V současnosti se objevují přípravky z oblasti kosmetiky, které obsahují i chinin. Můžeme se s ním setkat často v šamponech (někdy v kombinaci s kofeinem, který prokrvuje pokožku hlavy a stimuluje vlasové kořínky k činnosti). nebo kondicionérech, kde je chinin s dalšími látkami.

Chinin proniká do vlasů a urychluje jejich mikrocirkulaci, čímž urychluje přísun živin do vlasů. Snižuje nebo zcela zastavuje vypadávání vlasů. Tyto přípravky jsou vhodné na slabé vypadávající vlasy bez objemu. Kosmetické přípravky s chininem mohou vlasy vysušovat, proto je vhodný na mastné vlasy, nebo se jeho použití doporučuje kombinovat s oblíbeným kondicionérem či maskou. Rovněž aby chinin v kosmetických přípravcích nevysušoval vlasy, přidává se do nich panthenol, který tomu zabraňuje.

Poměrnou novinkou je, že je nabídce na trhu i chininová maska na vlasy. Chininová maska je určena k regeneraci slabých a vyčerpaných vlasů. Působí proti lámání, lupům, vypadávání, ztrátě přirozené vlhkosti. Vzhledem k tomu, že proniká do vlasové pokožky a do hloubky poškozeného vlasu, umí efektivně hydratovat a vyživovat. Chininová maska také reguluje sekreci mazu u kořínku.

Málo známá je i chininová voda. Je vhodná na začátek prevence vašich vlasů. Chininová voda se rychle vstřebává do pokožky hlavy a zlepšuje stimulaci krevního oběhu.

Rovněž dokáže zpevňovat vlasové folikuly a stimuluje růst vašich vlasů. Po použití vody se sníží ztráta vlasů. Chinin je vhodné používat dlouhodobě proti vypadávání vlasů a pro zpevnění vlasů. Chininová voda je vhodná pro poškozené a zničené vlasy a také pro celkové udržování vlasů v dobrém stavu.

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.