Chebule srdčitá

cm caj se skorici

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Chebule (někdy jako kebule) srdčitá (Tinospora cordifolia) je vytrvalý popínavý keř. Pochází z Indie, kde je známa pod názvy amrita nebo guduchi. V sankrstu se objevuje pod názvem Amrit, což se dá do češtiny přeložit jako nektar nesmrtelnosti. Sbírá se také v Nepálu. Od 16. století se používá v evropských lékárnách. Z rostliny se používají kořen a list, připravuje se z ní čaj.

Z účinných látek chebule obsahuje diterpeny, alkaloidy, glykosidy, disacharidy, beta sitosterol, alfa-d-glukan a další.

Z uváděného působení se uvádí, že působí protistresově, hypolipidemicky (snižuje hladinu tuku) a antidiabeticky (snižuje hladinu cukru). Dále ochraňuje jaterní buňky (hepatoprotektivní účínky), působí imunomodulačně (podporuje imunomodulační schopnosti organismu, podporuje imunitní systém a zvyšuje přirozenou obranyschopnost, spasmolyticky (uvolňuje křeče hladkého svalstva) a protizánětlivě. Studie uvádějí i antioxidační účinky a tím chrání organismus před působením volných radikálů. Dále má regenerační účinky a posiluje trávicí a močové ústrojí. Chebule srdčitá zvyšuje vitalitu a celkově posiluje tělesnou kondici.

Tradičně se používá v indické ajurvédské medicíně, kde je podávání při zvýšené hladině krevního cukru, trávících potížích (dyspepsie,chronická zácpa, průjem), při zánětech, na zvýšení plodnosti, proti alergiím a v dalších oblastech.

V čajích je guduchi někdy kombinována s citronovou trávou, což je druh trávy rostoucí v tropech, vůní připomínající meduňku a zlepšující koncentraci a paměť. Dále se kombinuje se skořicí nebo zázvorem.

Dosud nebyly popsány nežádoucí účinky, přesto vzhledem k nedostatku informací by se tato léčivá rostlina neměla podávat v období těhotenství a kojení. Na závěr ještě uvádím, že chebule srdčitá by se neměla zaměňovat s příbuznou chebulí korkovou (Anamirta cocculus) obsahující jedovatý alkaloid pikrotoxin.