Cesta ke zdraví – Nepochopení vlastního organizmu

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Římský filozof Seneka řekl: „Lidé neumírají – oni zabíjejí sami sebe.“

Tento geniální slogan je starý více než dva tisíce let a my tuto moudrost stále nevyužíváme. Často přemýšlím proč? Možná to Seneka řekl moc tiše nebo si to všichni nestačili zaznamenat? Faktem je, že z generace na generaci předáváme špatné návyky a současně s nimi i choroby, které nás trápí. Na omluvu říkáme, že žijeme v těžké době a drtí nás velká tíha civilizačního vývoje. Možná nás více rmoutí kolosální masa našeho těla, lenost a absolutní pohrdání pravidly fyziologie, podle kterých náš organizmus funguje. Lidé se naučili obsluhovat počítač a řeší komplikované ekonomické problémy. Inženýr dokáže najít závadu v husté pavučině elektrického vedení, ale na jednoduchou otázku, kolikrát denně vylučuje moč a v jaké barvě, neumí odpovědět. Proto chci zdůraznit: Nenaučíte-li se pozorovat fungování svého organismu, nikdy nebudete zdraví!

Jednoho dne, když jsem seděl v kavárně, podíval jsem se na mladou dívku. Z tváře jsem vyčetl, že ji něco znepokojuje. Sáhla do kabelky, vytáhla z ní tabletku a spolkla ji. Co Vám je? – zeptal jsem se. Zkusila se na mě usmát a unaveným hlasem odpověděla:

Zase mě bolí hlava.

Prohlédl jsem si ji důkladněji. Oči byly unavené, lehce červené, kůži měla osypanou tmavými skvrnami, znamínky a pihami. Tvář měla žlutošedou, což je běžné u mnoha žen, které kouří. Pod očima měla tmavé kruhy a hluboké výrazné vrásky mezi obočím. I když byla žena ještě mladá (25-27 let), měla lehce opuchlá horní víčka a trochu povadlou kůži na krku a v podbradku. Hrbila se a pohyby krku a hlavy působily výrazně nesměle.

Určitě pracujete v kanceláři.
Jak to víte?
Všichni, kteří stále sedí u pracovního stolu, trpí bolestmi hlavy, nízkým tlakem a onemocněním ledvin. Obzvlášť se to týká žen. Příčinou je nesprávná poloha těla při práci. Chcete vědět, odkud se vzaly pihy a znamínka na Vašem těle?
Chci, – odpověděla s údivem.
Máte pokřivenou páteř a nemocná játra, což je příčinou kožních změn a bolestí hlavy. Podívejte se na Vaše boty.

Lehce se podivila a vytáhla zpod stolu obě nohy. – Vaše obuv je sešlapaná zepředu i zevnitř. To znamená, že máte nemocná játra.

Nechápu, co má společného obuv s nemocemi.
Velmi mnoho. Dlouho před tím, než bude nemoc odhalena, můžeme podle opotřebování obuvi určit, čím daný člověk trpěl. Už dávno objevili starodávní lékaři přísnou souvislost mezi chodidly a nemocemi vnitřních orgánů. Nemocné orgány, příkladně játra nebo srdce, oslabují nohy, což způsobuje změnu chůze. A proto se obuv specifickým způsobem mění. Jestliže je podrážka sešlapaná zezadu a shora – signalizuje to onemocnění ledvin. Je-li sešlapaná zepředu a zevnitř – jedná se o srdeční onemocnění.

Narušení funkce jater ovlivňuje kvalitu čištění krve. Znečištěná krev proudí v celém organismu, dostává se až ke zdravým orgánům a způsobuje jejich onemocnění. Mezi játry a kůží existuje určitá souvislost. Proto jsou tmavé skvrny, pupínky, akné, vyrážky, bradavice a pihy následek špatně fungujících jater.

To je zajímavé! – přitakala nedůvěřivě. Pak spolkla doušek kávy a poslouchala dál.
Kolikátý šálek kávy už dnes pijete?
Třetí nebo čtvrtý. Mám nízký tlak a časté bolení hlavy. Když nevypiji kávu, chce se mi spát.
A víte proč? Protože Vaše ledviny moc dobře nefungují, což je mimo jiné příčinou nízkého tlaku. Káva Vás vzkřísí na 15-20 minut, potom jste znovu rozespalá a malátná. Příliš velké množství kávy vyplavuje z organismu nesmírně důležité složky, jako železo, hořčík a vápník. Cigareta s douškem kávy zbavuje organismus nezbytného vitamínu C. Chcete-li snížit riziko kouření, vypijte po každé cigaretě šťávu z citronu nebo pomeranče. Pokud to neuděláte, časem se Vám pod očima objeví tmavé skvrny jako jeden ze symptomů anemie. Začnou Vám praskat cévy, zejména na nohou a na tváři, jako signál nedostatku vitamínu C a Mg (hořčíku).

Podle toho, co vidím, zaháníte hlad kávou a chlebíčkem.

Ovšem. – přiznala. – Káva u mě zabíjí pocit hladu.
S tím také nesouhlasím. Káva je stimulátorem, dává energii na velmi krátkou dobu a to je všechno. Zahánění hladu malým množstvím potravy vede k tomu, že naše trávicí soustava, zejména tlusté střevo, přestává pracovat, vedou k neustálé autotoxikaci organismu. Hnilobné bakterie se živí zbytky potravy, vylučují škodlivé látky – toxiny (jedy), které se skrze střeva dostávají do krve. Tyto jedy jsou jednou z příčin neustálé únavy, bolesti hlavy, nespavosti a nervozity.
Přiznám se Vám, že mi někdy jedna tableta nestačí. Tak silná je ta bolest, – řekla a spolkla další pilulku.
A proč se tak ničíte? Vždyť každá pilulka je jed! Dnes Vás bolest hlavy ještě přejde, ale co bude zítra nebo za měsíc?

To budete stále trávit svůj organismus?

A co mám tedy dělat?
Způsobů likvidace bolesti hlavy bez tabletek je hodně. Položte si pravou ruku na čelo, silně přitiskněte a zkuste hladit čelo z levé strany na pravou 20 krát. Druhou rukou pak několikrát přitiskněte palcem a ukazováčkem ušní boltce a až do bolesti je masírujte 3-5 minut. Vyzkoušejte to.

Tyhle jednoduché zákroky vyžadují jen 5 minut, a tak jsem se jí po chvíli optal:

Tak co?
Přešlo to, – odpověděla nevěřícně. Co ještě můžete říct o mém zdraví?
Jste nachlazená, dýcháte ústy, a proto Vás bolí v krku, průdušky a plíce. To je proto, že jste zvyklá spát na měkké matraci a měkkém polštáři.

Seděla s udiveným zrakem a široce otevřenými ústy.

To je vážně otřesné! Je mi už tolik a nevím vůbec nic o svém organizmu. Řekněte mi, co mám dělat? – zeptala se rozpačitě.
Změňte dosavadní způsob života a především odstraňte zácpy. Zlepšete funkci střev a jater a uzdravte si páteř.

Konečně začněte jíst to, co je zdravé, ne to, co máte ráda! A hlavně pochopte jednu důležitou věc – Vaše zdraví je ve Vašich rukou.

Je vědecky dokázáno, že 15 % zdraví dědíme po rodičích, 15 % mohou vrátit lékaři, nicméně 70 % záleží na životním stylu.

Ukázka z knihy Cesta ke zdraví.

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.