Cesta k vnitřní svobodě a opravdové sebelásce: Práce se stínem a technika Feeding Your DemonsⓇ 

feeding your deamons

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Technika Feeding Your Demonsnám ukazuje cestu k vnitřnímu klidu a rovnováze skrze přijetí sebe sama. Vychází z buddhistické moudrosti a pomáhá nám transformovat skryté vnitřní konflikty ve zdroje síly. V článku se dozvíte, jak FYD funguje a proč se můžeme od svých zátěží osvobodit teprve tehdy, když je vnitřní boj nahrazen péčí a soucitem. 

Jak práce se stínem pomáhá k sebepřijetí a co je technika Feeding Your Demons? 

Metoda Feeding Your DemonsⓇ (FYD), vyvinutá Lamou Tsultrim Allione, představuje hlubokou cestu k poznání sebe sama, která nám umožňuje nahlédnout pod povrch našeho běžného denního sebeuvědomění a začít přijímat ty části sebe, které odmítáme, potlačujeme nebo které jsme zanechali hluboko v zapomnění. Tento jedinečný transformační proces vychází z tantrické buddhistické praxe chöd a z moudrosti Prajnaparamita sútry. Když přeložím základní poučení této nedualistické nauky do jazyka a smyslu psychologie, základním poselstvím bude, že cesta k vnitřní svobodě, duševní rovnováze a lásce vede skrze přijetí světlých i temných částí nás samých. 

Naše odmítané části duše se nám často připomínají v podobě somatických potíží, nespokojenosti, problémů se seberegulací, emoční nestabilitou, depresí a mnoha dalšími nepříjemnými projevy, které někdy také nazýváme „naši démoni“. 

Zatímco některé moderní přístupy osobního rozvoje se zaměřují na odstranění nebo ukončení těchto nechtěných aspektů (například skrze rozhodnutí, rituály, přesměrování pozornosti…), FYD nás vede opačným směrem: vybízí nás k tomu, abychom se otevřeli a s odvahou a soucitem poskytli svým „démonům“ prostor v našem vědomí. Tím nám FYD pomáhá přetvořit vnitřní konflikt a odpor v příležitost pro růst, porozumění a kultivaci soucitu. 

Dát prostor tomu, co potlačujeme, však neznamená, že budeme jednat na základě všech impulsů, které vyvstanou, a chovat se tak, jako by nás posedl náš stín, bez jakékoliv sebereflexe. Neznamená to, že svým démonům propadneme. Znamená to, že si začneme v našich slabých chvílích uvědomovat, že tyto aspekty vyvstávají. Díky této všímavosti pak můžeme začít hlouběji zkoumat, odkud se naši „démoni“ objevují, a prohlubovat naše sebepoznání, soucit ke svému životnímu příběhu, k sobě samým a nakonec i k druhým lidem. 

Jak metoda FYD funguje? 

FYD nás vede k tomu, abychom si všímali okamžiků, kdy nás něco uvádí do nepohody nebo rozrušení. Tyto spouštěče často naznačují, kde máme potlačené pocity či nevyřešené vzorce chování. Díky tomu se můžeme podívat na to, co se v nás odehrává, a s těmito pocity komunikovat spíše než je odstrkovat a snažit se před nimi utéct. 

  1. Identifikace a naslouchání svému nitru: Začínáme rozpoznáním svých emočních reakcí a místo boje se učíme jim čelit – vnímat, co se v nás v přítomném okamžiku autenticky odehrává. 
  1. Transformace na pozitivní zdroj: Skrze FYD se učíme k našim temným aspektům – “démonům” – přistupovat se soucitem a respektem. Díky tomu se očišťují a transformují do podoby, která už ani za mák nepřipomíná jejich původní děsivou nebo obtěžující formu. 
  1. Přijetí: Tuto novou podobu naší vlastní energie – “spojence” – můžeme integrovat zpět do své celistvosti. 

Bude nám sloužit jako zdroj vnitřní síly a moudrosti. 

Pro hlubší vhled do tohoto principu vám zde posdílím (s dovolením klientky) příklad z praxe, klientce budeme říkat krycím jménem Marcela. 

Osobní příběh z praxe: zvládnu být sama?

Marcela trpěla intenzivním strachem ze ztráty blízkého člověka, bála se odchodu svého dospělého dítěte z domu. Nechtěla na to vůbec myslet, a i přesto, že věděla že je vše v pořádku a její dítě má vše dobře připravené, prožívala iracionální obavy o to, jestli vůbec její potomek novou etapu zvládne. Tento strach si Marcela přinesla na FYD session. Postupně pod těmito projevy objevila závislou neschopnost nechat druhého žít jeho vlastní život. Ukázalo se, že se ve skutečnosti nebojí o své dítě ale o sebe. Především o to, jestli zvládne být sama se sebou a jaký vliv to bude mít na její vztah s manželem.

Ukázalo se jí také, že její “démon strachu o potomka” potřebuje vnímat hlubší pocit bezpečí, ujištění a stability. Když si uvědomila, že je pro ní vlastně jednoduché, aby si dopřála tyto prožitky sama, strach o potomka, jako povrchový projev nenaplněné potřeby bezpečí se začal rozpouštět. Díky tomu, že Marcela byla schopná sama naplnit svou potřebu pocitu bezpečí, “démon” se proměnil ve “spojence”. Nyní jí slouží jako jemný hlas, který jí připomíná, že je třeba se zastavit, načerpat energii a uzemnit se. “Démonické” a zatěžující prožitky strachu se tak proměnili v užitečnou “vnitřní kontrolku”. 

Práce s fyzickými projevy a psychosomatikou 

Feeding Your DemonsⓇ se v mé praxi ukazuje jako účinný nástroj i v případě, že se potýkáme s fyzickými potížemi vycházejícími z psychických příčin. Tělo nám často skrze fyzické příznaky naznačuje, kde máme skryté emocionální napětí nebo bloky a kde nejvíce uchovává traumatické vzpomínky. (Nemůžeme to strávit, nechceme to vidět, nemáme na to žaludek, neseme to na bedrech, nerozdejchali jsme to…) Když těmto signálům věnujeme pozornost a pracujeme na nich na emoční úrovni, můžeme tím spustit proces uvolňování a harmonizace i v tělesné rovině. 

Vědecká studie praxe Feeding Your Demons 

V roce 2022 byla publikována studie Philippa Goldina, Eve Ekmann (University of California, San Francisco) a Amy Braun (Stanford University), která zkoumala účinky FYD a potvrdila její pozitivní vliv na psychické zdraví. Výsledky publikované v odborných časopisech Journal of Emotion and Psychopathology; 2023, (Vol 1, Issue 1) a Frontiers in Psychology; Vol 13, 30. listopadu 2022 prokázaly výrazné snížení symptomů deprese, stresu a následků potlačování emocí spolu se zlepšením sebe-soucitu a celkové spokojenosti se životem. Výsledky této studie tak poskytují empirický základ pro další využití FYD při řešení duševních obtíží i pro osobní rozvoj. 

Změna perspektivy: Přijetí stínu jako cesta k celistvosti 

Jádrem FYD je změna úhlu pohledu na temné části naší psychiky. Místo abychom je vnímali jako překážky nebo zdroj studu, FYD nás vede k tomu, abychom v nich hledali příležitost k porozumění a růstu. Tento přístup k sobě samým umožňuje hlubší sebepoznání a vytváří základ pro autentickou sebelásku. 

Léčivý proces: Integrace a uzdravení 

FYD se zaměřuje na to, co zůstává v našem podvědomí skryté a co nás často nevědomky ovlivňuje a formuje náš život i vztahy. Odmítané části naší psychiky mohou být zdrojem různých těžkostí, například úzkosti, deprese nebo celkové nespokojenosti. Pokud však k “našim démonům” přistoupíme s pochopením a otevřeností, postupně dochází k jejich harmonizaci a integraci. Tímto způsobem se přibližujeme ke skutečné celistvosti a získáváme přístup k vnitřní moudrosti. 

FYD je nástroj pro vnitřní práci, který nám pomáhá vnímat, jak naše emoce a zkušenosti přispívají k naší plnosti a síle. Díky této praxi dokážeme najít odvahu prohlubovat kontakt s vlastními emocemi a osvobodit se od vnitřních omezení, která nás blokují. 

„Kdo se dívá ven, sní. Kdo se dívá dovnitř, probouzí se.“ — Carl Gustav Jung 

Kateřina Aio Čichovská 

Jsem průvodkyně ženskými kruhy a facilitátorka procesu F.Y.D. Pomáhám vám nalézt a uzdravit vztah k duši a síle, odložit nefunkční vzorce a obsahy a skrze vadžrajánové praxe, sebesoucit, somatické techniky a práci s archetypy znovu objevit vnitřní rovnováhu a naplnění. 

www.aiocichovska.com ig/fb: Aio Cichovska