Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Červená řepa – jedna z méně známých zdravých potravin

04.06.2019
Zdravých potravin (či potravin označované jako superpotraviny) máme na našem trhu stále více. V mnoha případech ovšem jde o objevování potravin, které znali již naši předkové a na které jsme trochu pozapomněli, snad proto, že jsou “příliš obyčejné” nebo nemají marketinkově chytlavá jména.

Jednou z nich je i červená řepa (Beta vulgaris rubra). Je to druh kořenové zeleniny z čeledi merlíkovité (Chenopodiaceae). Jíme z ní její podzemní část, ať už jako syrovou v různých salátech (v kombinaci například s česnekem, křenem, zelím, jablky, pomeranči a ořechy) nebo vařenou (rovněž v salátech). Tyto saláty jsou vhodným doplňkem pokrmů s pečeným masem. Je to prastará rostlina. První záznamy o ní pocházejí z dávné Babylonie a jsou staré přibližně 3000 let. Z Babylonie (oblast dnešního) se rozšířila po celé tehdejší Římské říši a z ní po celé Evropě.


Červená řepa obsahuje z minerálů draslík, sodík, fosfor, hořčík, vápník, železo a zinek, v menším množství měď nebo mangan. Je zajímavé, že z málo známých vzácných minerálů (takzvaných mikroprvků) obsahuje rubidium nebo cesium. Pro zajímavost cesium se využívá pro ozařování rakovinných ložisek ležících na povrchu těla nebo při nenádorové (protizánětlivé) radioterapii. Z vitamínů obsahuje v menším množství vitamín C (kyselinu askorbovou), E (tokoferol) a některé vitamíny ze skupiny B (B1-thiamin, B2-riboflavin, B6-pyridoxin, kyselina pantothenová). Z těchto vitamínů obsahuje především významné množství vitamínu B6 (pyridoxinu) a vitamín B9 (kyselinu listovou).


Pyridoxin se podílí na normální funkci centrálního nervového systému a různých hormonů. Potřebují ho kojenci živení mateřským lékem a starší lidé. Podává se po konzultacích s lékařem při poruše střevní absorpce společně s dalšími vitamíny ze skupiny vitamínů B. Dále se užívá u alkoholiků a také u pacientů léčených (méně často předepisovanými) léky jako je penicilamin a hydrolazin. Také bylo zaznamenáno, že doplňky stravy s pyridoxinem mohou pomáhat při zmírňování deprese u žen způsobenou nedostatkem vitamínu při užívání hormonální antikoncepce obsahující estrogeny. Také mohou zlepšit nepříjemné ranní zvracení v těhotenství. Zmírňují rovněž premenstruační depresi, dráždivost a citlivost prsů.


U kyseliny listové (vitamin B9) má největší význam její podávání v těhotenství, důležitou roli hraje při krvetvorbě a jako součást vzniku nukleových kyselin. Dále se podílí na vzniku řady aminokyselin. Důležitost jejího podávání v období těhotenství je, že u plodu pomáhá dělení buněk, podporuje jeho růst a diferenciaci tkání, hlavně v oblasti nervové soustavy. Právě její užívání snižuje riziko vrozených vývojových vad plodu v oblasti nervové soustavy (ale i v jiných oblastech).


Význam má i u tvorby červených krvinek. Při jejím nedostatku hrozí vznik megaloblastické anémie. Červené krvinky (erytrocyty) mění potom tvar a velikost – jsou zvětšené a zdeformované a v důsledku toho mají sníženou možnost přenášet kyslík. Rovněž doba jejich životnosti je kratší.


Červená řepa dále obsahuje i organické kyseliny, jako jsou kyselina citronová a jablečná. Typickou, tmavě červenou barvu má tato kořenová zelenina díky rostlinným barvivům, označovaným jako antokyany. To jsou ve vodě rozpustná barviva zralých ovocných plodů, některých druhů zeleniny (například červené zelí) a květů (vlčí mák, růže). Působí preventivně proti infekci močových cest, potlačují růst bakterií, pomáhají a předcházejí celé řadě neurodegenerativních poruch nebo mohou přispět ke zlepšení stavu očí či mozku.


Antokyany patří i mezi antioxidanty, které pomáhají bojovat proti škodlivým volným kyslíkovým radikálům z okolního prostředí, které neutralizují. K antioxidantům patří také další obsažené barvivo, beta karoten. Beta karoten přispívá k prevenci infekcí kůže, sliznic, očních spojivek a posiluje imunitní systém. K dalším obsaženým barvivům patří chlorofyl a látky ze skupiny takzvaných betalainů. Betalainy také vykazují antioxidační aktivitu a chrání rovněž, stejně jako třeba zmíněné látky betakaroten, vitamín C nebo E, proti škodlivým volným radikálům z okolního prostředí. Jedním z barviv této skupiny je i betanin (komerční název betaninová červeň), které se používá v potravinářství.


Další zajímavou látkou, obsaženou v červené řepě je betain. Jedná se o dusíkatou látku, která na sebe váže vlhkost. Rozkládá se v žaludku a uvolňuje kyselinou chlorovodíkovou. Betain přispívá k normálnímu metabolismu homocysteinu. A nejen to. Betain je také antisklerotikum, tedy působí také na tvrdnutí cév v důsledku stáří nebo vlivem nesprávného způsobu života. Rovněž zvyšuje hladinu serotoninu, což se odráží v lepší pohodě a zlepšené náladě.

Betain také podporuje regeneraci jaterních buněk. Je to proto, protože se z něj v našem těle vytváří látka cholin, která aktivizuje činnost jaterních buněk a předchází jejich tukové degeneraci. Cholin emulguje tuky a je významným takzvaným lipotropním faktorem (patří mezi několik málo látek, které jsou schopny proniknout bariérou mezi krevním řečištěm a mozkovou tkání a tím usnadňují přístup látek přímo k mozkovým buňkám). Cholin tak pomáhá zabraňovat rozvoji aterosklerózy (ucpání cév tuky) a s tím souvisejícímu vzniku srdečně-cévních onemocnění (srdeční infarkt, mozková mrtvice a podobně).


V neposlední řadě také obsahuje vlákninu. Červená řepa obsahuje velké množství vlákniny, která podporuje vyprazdňování a pomáhá odstraňovat toxické látky ze střeva.

 

 


Související články:
Vláknina – užitečný pomocník při zácpě
Beta - karoten
Volné radikály a antioxidanty


04.06.2019
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Výživa


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

105,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS