Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Černá jeřabina (arónie černoplodá) - malá vitaminová bomba

28.06.2016
Černá jeřabina
Poměrně zapomenutým zdrojem vitamínu C a dalších prospěšných látek jsou plody aronie černoplodé. Tento nízký keř pochází původem ze Severní Ameriky. Česky se také nazývá temnoplodec či černý jeřáb. Leckdy je pěstován pro svá příjemně vyhlížející bílá květenství v kombinaci s plody, černými malvičkami. Právě tyto plody nás zajímají.

Sbírají se na konci léta a během podzimu. Kromě již zmíněného vitaminu C (kyselina askorbová) obsahují ještě plody arónie flavonoidy, dále beta karoten, antokyany, kyselinu nikotinovou (vitamin PP), vitamin E, vitamíny ze skupiny B, pektin a další látky. Antokyany jsou látky ze skupiny flavonoidů a mají výrazný antioxidační účinek. Z minerálů plody arónie obsahují jód, železo, fluór či mangan.

 

Tyto plody, malvičky arónie dále obsahují přírodní sorbit, což je náhražka cukru, vhodná i pro diabetiky. Dále obsahují látku rutin, která společně s bioflavonoidy a vitamínem C přispívá ke zpevnění cévní stěny. Dokonce rutin a vitamin C jsou složkami registrovaného léku Ascorutin.

 

Arónie má řadu příznivých účinků na naše zdraví - pomáhá snižovat krevní tlak, zvýšenou hladinu cholesterolu, je díky obsaženým látkám vhodným doplňkem a hlavně prevencí aterosklerózy. Vzhledem k tomu, že obsahuje složky přispívající ke zpevnění cévní stěny, je vhodné plody arónie užívat u křečových žil či hemoroidů, ale také i otoků. Dá se říci, že trpký, drobný plod arónie sám o sobě přestavuje díky svému složení malou vitaminovou bombu pro naše zdraví.

 

A nejen to - o látky obsažené v arónii (hlavně antokyany, ale i další) se zajímají vědci. Uvažuje se o nich v souvislosti s léčbou rakoviny tlustého střeva, ale také žaludečního vředu, různých zánětů či jaterního selhání. Je vidět, že arónii ještě čeká velká budoucnost. Šťáva z aronie se například nachází v přípravku Arónie od firmy Ekomedica.

 

My zatím nemusíme čekat, jak dopadne bádání vědců a můžeme již plody arónie zařadit do svého jídelníčku. Plody se v čerstvé formě používají na přípravu džemů, marmelád, sirupů, kompotů, šťáv a podobně. Dají se i sušit, ale čerstvé jsou lepší díky vyššímu obsahu přírodních látek. Jejich trpkou chuť lze odstranit tím, že je rozmačkáte s medem nebo smetanou a v této formě je konzumujete.

 

Likér z aronie

Znalci radí takto: Do čtyřlitrové láhve dejte jeden litr plodů arónie, následně zalijte 1 l jemné lihoviny (nejspíše vodky, ale možná je i brandy). Pak ponechte 14 dní uskladněné v chladné místnosti. Důležité je tuto směs každý den promíchat. Po dvou týdnech pokračujte - svařte litr vody s kilogramem cukru krupice a poté roztok, až vychladne, nalijte k malvičkám arónie. Dalších čtrnáct dnů láhev denně promíchejte. Potom výluh sceďte do láhví a uložte.

 

To jen pro inspiraci jeden z receptů, kde je možné vidět, že i původně trpké plody arónie mohou nakonec zpříjemnit rodinnou oslavu. Na zdraví!

 

Celková nabídka přípravků obsahující arónii.


Související články:
Volné radikály a antioxidanty
Vitamin C
Rutin - vitamin P
Přírodní plody na podzim
Acai berry (Euterpe oleracea)
Rozinky


28.06.2016
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Čím víc léků, tím víc nemocí... aneb porozumění místo boje
Jíst jedno jídlo denně - cesta k omlazení i dlouhověkosti, která není pro každého
Priessnitzův obklad
Sušení ovoce a zeleniny
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Červená fermentovaná rýže
Jaké největší stravovací chyby děláme
Nemoc není zlo, umožňuje člověku zlepšit charakter
Jak si naši předkové užívali jablek, hrušek a švestek

469,- Kč
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS