Celostní pohled na zdraví = bio-psycho-socio-spirituální

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V souvislosti s celostní medicínou a psychosomatikou se zmiňuje zdánlivě složitý termín bio-psycho-socio-spirituální model zdraví a nemoci.

To znamená, že nemoc je komplexním výsledkem interakcí mezi faktory biologickými (genetika, strava, fyzická kondice, životní prostředí), psychickými (osobnost, emoce, chování), sociálními (vztahy, kultura, socioekonomická situace) i spirituálními.

Všechny tyto vlivy spolu interagují, zpětnovazebně se ovlivňují. Nelze tedy většinou říci, kde je prvopočátek vzniku nemoci. Stejně tak, jako je zjednodušující začít léčit pouze tělo – či spíše jeden konkrétní orgán, jak je obvyklé – je zjednodušující jít pouze po psychických či duchovních příčinách.

V ideálním případě je vhodné zmapovat jednu oblast po druhé a identifikovat, jaké, co možná nejjednodušší kroky mohu sám provést ke zlepšení zdraví.

1. BIO

genetika

S genetikou nic neuděláme, ale díky rodinné historii víme, kde má rod „achillovu patu“ a na její prevenci se zaměřit. Navíc dle posledních výzkumů z oblasti epigenetiky bylo potvrzeno, že genetickou informaci sice nemůžeme životním stylem změnit, ale můžeme ovlivnit, které geny se projeví a které zůstanou „vypnuté“. Máme tedy vlastní zdraví mnohem více ve svých rukou, než se dříve myslelo.

…a dostáváme se k mým oblíbeným 3S

Strava

Není třeba vystudovat nutriční terapii, aby člověk věděl, že některé potraviny mu ke zdraví nepřispívají. Myslím tím hlavně uzeniny, smažené výrobky na přepáleném tuku, přeslazené nápoje, vysoce průmyslově upravené produkty. Pro začátek stačí, když tyto vyměníme za čerstvou zeleninu, domácí polévku, bylinkový čaj…

Sport

Stejně to je i se sportem. Ideálem zdaleka nemusí být vy-rýsované svaly z posilovny, běžecké výkony na závodech či precizně provedená stojka. Důležité je se vůbec hýbat, mít z pohybu radost. Stačí si vyjít na rychlejší procházku, vnímat své tělo.

Spánek a relaxace

Velmi opomíjená součást životního stylu. Na úkor spánku se snažíme často stihnout spoustu věcí a pak není divu, že někde dojdou baterky. Odpovězme si tedy na otázku – mohu něco zlepšit ohledně svého spánku a odpočinku celkově? Např. se mohu vyvarovat modrého světla TV či display telefonu před usnutím, mohu si vytvořit nějaký předspánkový relaxační rituál, mohu dbát na to, aby v ložnici bylo vyvětráno a příjemná teplota.

2. PSYCHO

Myšlenky

Katastrofickými scénáři, které tak lehce tvoříme si přivozujeme nemalou míru stresu. Nejde o to myslet pouze pozitivně, ale umět se ubránit vlezlým negativním myšlenkám a strachům, které se nakonec z největší pravděpodobností nevyplní.

Emoce

Emoce nelze zadupat pod povrch, je důležité je umět procítit v moment, kdy přijdou. Nemusíme se hned podle nich zachovat, ale pokud je dostatečně vnímáme, mohou nám být výborným kompasem na cestě životem. Potlačováním emocí se velmi často můžeme dopracovat k mnohým onemocněním, naopak jejich přijetím dohází k dlouhodobé úlevě a větší radosti ze života.

3. SOCIO

Člověk je tvor vztahový. Bez vztahů nemůžeme žít. Psychosomatice se také někdy říká interpersonální medicína – to znamená, že jsme od nejranějšího dětství utváření vztahem rodičů k nám a nás k rodičům. Později se připojují vztahy k sourozencům, širší rodině, kamarádům. V období dospívání přicházejí partnerské vztahy, vztahy ve společnosti. Nesmíme také opominout vztah k sobě. Vztahové stereotypy velmi intenzivně formují naše vzorce chování a ty zase celkově naše zdraví.

4. SPIRITUÁLNÍ

Spiritualita se často zaměňuje s náboženstvím, ale rozhodně to není totéž. Uvědomění si, že na světě existuje něco, co nás přesahuje je velmi úlevné a jistým způsobem sytící. Do této oblasti patří i různé druhy rituálů, které se z moderní společnosti značně vytratily.