Čekankový sirup-nejen na chuť, ale i pro zdraví

cekanka 1 e1616392229794

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Čekankový sirup je jednou z přírodních alternativ umělých sladidel. Je užitečný vysokým obsahem prospěšné vlákniny a velmi nízkým glykemickým indexem. Je možné ho použít ke slazení teplých a studených nápojů, dezertů, sušenek, piškotů, zmrzlin, palačinek a jogurtů. Sirup může být použit i do teplé kuchyně pro pečení všech typů sladkého pečiva a bábovek. 

Jak název napovídá, připravuje se z čekanky, důvěrně známé léčivé rostlina našich předků.

Čekanka je vytrvalá bylina z čeledi čekankovitých, dosahující výšky i více než jednoho metru. Lodyha je hranatá, listy podlouhlé, květy nápadné, blankytně modré. Roste hojně na mezích, lukách, příměstských parcích a dalších travnatých plochách. Roste na většině míst Evropy, najdeme ji v Africe a Asii.

Léčivou drogou je především kořen, který se sbírá od září do listopadu, popřípadě i na jaře, podobný obsah účinných látek však mají i listy sbírané na přelomu jara a léta.

Obsahuje zejména látky ze skupiny sacharidů, zejména pak inulin, což je zásobní rostlinný polysacharid, a fruktooligosacharidy. Dále v něm najdeme seskviterpenické laktony, polyfenolické sloučeniny, vitaminy, minerály, manitol a latex (rostlinná pryskyřice).

Důležitou složkou působení čekanky je její výrazný antioxidační efekt, za nějž vděčí především obsahu látek ze skupiny polyfenolů. Důležitý je také obsah inulinu a fruktooligosacharidů, které patří mezi rozpustnou vlákninu s výrazným probiotickým efektem. V posledních letech se předmětem zájmu staly i epigenetické účinky čekanky.

Fruktooligosacharidy a inulin obsažené v čekance vykazují ochranný účinek vůči procesům vedoucím ke vzniku rakoviny. Ovlivňují například důležité bakteriální mechanismy související se vznikem nádorů tlustého střeva a také regulují tzv. apoptózu neboli programovanou buněčnou smrt.

Inulin je získáván z kořenů čekanky pomocí horkovodní extrakce. V porovnání s oligofruktózami je inulin 100 % rostlinného původu. Nejvýznamnějšími vlastnostmi inulinu, vlákniny s vysoce ušlechtilými vlastnostmi, jsou velmi nízká energetická hodnota a účinné snižování hladiny cholesterolu a triglyceridu v krvi. Díky své velmi nízké energetické hodnotě je inulin používán v potravinách pro diabetiky.

Na závěr je dobré zdůraznit, že čekankový sirup obsahuje až o 95 % méně cukru a 45 % méně kalorií ve srovnání s jinými přírodními sladidly (med, javorový nebo agávový sirup). Tyto vlastnosti ho předurčují pro použití při redukční dietě.

Knihy o bylinkách naleznete zde.