Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Čchi kung

06.08.2007

Čchi-kung je velmi staré umění ozdravění a psychotréninku, které po celá staletí nebylo přístupné lidem ze Západu.Tyto metody cvičení jsou považovány za staré čínské umění, které nám pomáhá zbavit se nemocí, prodloužit život a dosáhnout duševní rovnováhy. Pojem čchi-kung se v čínském jazyce označuje pomocí dvou znaků čchi a kung. Přesný překlad významů těchto slov neexistuje. Čchi je jakási substance či energie, která existuje v každém bodě vesmíru, v lidech, zvířatech, přírodě apod.

Existuje čchi, kterou člověk získává z okolního prostředí (např. i potravou, dýcháním, pohybem apod.), kterou v těle shromažďuje a následně i spotřebovává. Kung je činnost, práce, kterou je potřeba vynaložit, abychom se naučili ovládat energii čchi. Čchi-kung je tedy umění využívání a ovládání energie čchi, její získávání, přeměna a ovládnutí. Do nedávné doby se čchi-kung praktikoval pouze neoficiálně v různých školách pro určité sociální vrstvy, jako např. školy klášterní, či rodinné. Velmi pomalu, po staletí docházelo k vzájemnému ovlivňování a propojení jednotlivých prvků těchto škol. Už v polovině našeho století začali vědci prozkoumávat několik základních směrů čchi-kungu, přestože tyto praktiky nadále většinou zůstaly utajeny. Výjimku tvořil lékařský směr čchi-kungu, ale pouze do určitého stupně.


I přes velmi malou informovanost se využití metod čchi kungu ukázalo natolik efektivní, že upoutávalo stále více pozornost západního vědeckého světa, což se nakonec projevilo vznikem různých vědecko-výzkumných, léčebných i studijních center v zemích amerického kontinentu a západní Evropy. Současně vznikla celosvětová akademická společnost lékařského čchi-kungu. Na podzim roku 1998 byla svolána již 4. mezinárodní konference lékařského čchi-kungu. Hlavní význam výzkumu se přikládá studiu mozkové aktivity a měření různých fyziologických funkcí u Mistrů a cvičenců čchi-kungu ve srovnání s obyčejnými lidmi. Těmito směry se intenzivně zabývají vědci ze západní Evropy a USA. Možnosti využití působení směru označovaného jako léčebně ozdravný čchi-kung jsou obdivuhodné. Jen těžko lze najít takový typ onemocnění, u něhož by cvičení čchi-kungu nezpůsobilo zlepšení, a to jak z objektivního, tak i ze subjektivního pohledu. Za posledních 20 let se díky své efektivnosti stal čchi-kung v mnoha zemích světa velice populárním, o čemž svědčí i velké množství publikovaných knih s touto tématikou.


Většina směrů čchi-kungu v sobě zahrnuje znalosti a metodiky, které umožňují normalizaci psychosomatického stavu a široký rozvoj tvůrčích schopností - přitom si nekladou žádné ideologické ani náboženské cíle (může se jimi zabývat člověk libovolného vyznání). Často většina stylů čchi-kungu bývá již přizpůsobena evropskému životnímu stylu. Zvládnutí většiny směrů nevyžaduje zvláštní změny ve stravovacích návycích, životního způsobu ani pracovního rytmu, slouží především k ozdravění člověka. Cvičení jsou dostupná lidem různého věku, dětem i starším lidem. Díky těmto cvičením se lidé naučí eliminovat stresové situace, dosáhnout vnitřní rovnováhy, optimismu a zdraví.


Systémy čchi-kungu používají tytéž pojmy a zakládají se na stejných základech jako čínská medicína - na energetických drahách lidského těla a bioaktivních bodech na povrchu těla, na učení o životní energii čchi, která těmito drahami-meridiány proudí. Dále také na základech vzájemného působení dvou protikladných principů jin a jang a na učení o pěti prvotních elementech (voda, dřevo, oheň, země, kov). Působení čchi-kungu neprobíhá mechanickým působením na bioaktivní body jako např. u akupunktury, ale cestou přesně vymezených statických nebo dynamických pozic cviků, speciálním dýcháním, automasáží jednotlivých částí těla a také pomocí názorných představ nebo obrazotvornosti, což je souhrně označováno jako práce vědomí.


Některé směry jsou vyučovány přímo Mistry z Číny, či instruktory vycvičenými u těchto Mistrů. Každý zájemce o cvičení čchi-kungu by se měl nejprve s daným směrem seznámit a zjistit, zda mu bude vyhovovat. Ke zlepšení zdravotního stavu dochází většinou postupně, je potřeba mít trpělivost a cvičení praktikovat dlouhodobě. Praktikování čchi-kungu má blahodárný účinek na lidský organismus, zlepšuje imunitní systém, působí jako prevence proti všem onemocněním. Zvyšuje se aktivita člověka, zlepšuje spánek, vrací se člověku víra ve vlastní síly, je účinný při léčbě alergií, astmatu, vysokého krevního tlaku, vředové choroby, srdečně-cévních onemocnění, revmatismu. Podle Číňanů je lepší nemoci předcházet, než ji léčit a to právě umožňuje praktikování čchi-kungu.


V současné době probíhají kurzy čchi-kungu v mnoha zemích světa a např. ve Švédsku pochází třetina všech zájemců z řad všeobecného zdravotnictví, kteří na kurz šli po doporučení svých pacientů. Po celém světě probíhají přednášky na různých klinikách a zdravotníkům je vysvětlován význam systému při různých onemocněních. V USA probíhají výzkumy využití léčebného systému čchi-kungu při léčení rakoviny a i v Japonsku se podařilo mnohé složité a těžké stavy vyléčit za pomocí čchi a zdravou stravou. Rostoucí zájem o čchi-kung a výsledky praktických cvičení poukazují na to, že v brzké době dojde k velkému rozvoji těchto znalostí a postupnému začlenění do léčebných systémů i západní medicíny.


Související články:
Životní energie - základ skutečného zdraví
Tai-či: nový životní styl
Reiki - životní energie
Mudry prstů
Su jok - zdraví na dlani
Pět Tibeťanů a rituál
Orgánové hodiny z pohledu čínské medicíny
Sedmidenní rytmus
Meridiány
Biologické hodiny – Život v cyklech
Tradiční čínská medicína
Filosofie bioinformační medicíny


06.08.2007
autor: Radek Märtl
další články v rubrice: Filosofie zdraví


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS