Čajování 4 – Lycium chinense skrývá tajemství dlouhověkosti

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Pokud jste příznivci internetu, určitě vás před časem neminulo kolující famózní video, co způsobí kustovnice v naší krvi. Zkusme se tedy podívat na kustovnice podrobněji. Své jméno získala podle unikátní skupiny lyceum polysacharidů, které posilují imunitu organismu a zpomalují proces stárnutí.

Z biologie

Když poprvé uvidíme plody kustovnice čínské (Lycium chinense, goji, čínsky kou-čchi), napadne nás možná, že je odněkud známe. Příbuzná této rostliny, kustovnice cizí/Lycium barbarum/ totiž roste i u nás na železničních náspech, stráních nebo v živých plotech. Jenže údajně nemá tak zásadní léčivé účinky jako její sestra. Kustovnice čínská je trnitý keř čeledi lilkovitých s převislými větvemi, který má střídavé listy a kvete drobnými fialovými kvítky s nálevkovitě srostlými korunními plátky. Kustovnice se silně rozrůstá, často zplaňuje a vytváří křoviny, které slouží ptákům jako úkryt, její bobule pak jako potrava. Dorůstá výšky 1-3 metry.

Ovoce štěstí

Lycium chinense se vyskytuje především v Číně, Japonsku a Koreji. Její pěstování je nenáročné, roste dobře i ve slabších a chudších podmínkách. Ideální jsou teplejší oblasti s dostatkem slunečního záření a vláhy. Velmi rozsáhlé plantáže najdeme v chráněných oblastech v Himalájích, Tibetu a Mongolsku. Obyvatelé Himalájí toto ovoce konzumují od nepaměti, dostalo tu pojmenování ovoce štěstí, protože podle místních vyvolává v člověku pocit štěstí a spokojenosti.

Ceněné posílení organismu

V tradiční čínské medicíně se používají plody kustovnice čínské již několik století. Podle TČM mají sladkou chuť, neutrální povahu a působí především na meridiány jater a ledvin, vyživují krev, harmonizují jin i jang, tonizují játra a ledviny, zvlhčují plíce a také zlepšují zrak, jehož ostrost závisí právě na stavu jater. Muži ve středních letech, nejen v Číně, potřebují často posílit játra a ledviny, zvláště pokud tyto ográny neuvážlivě vyčerpávali /např. při častém sexu či nadměrném požívání alkoholu/, a s tím jim právě kustovnice pomůže. Podporuje dlouhověkost, vitalitu a sexuální potenci. V naší republice je propagátorem pěstování kustovnice prof. Pavel Valíček, odborník na léčivé byliny Číny a Vietnamu. Mimo jiné se zasloužil o vybudování zahrady bylin tradiční čínské medicíny na Vysočině.

Na plody opatrně

Plody Lycium chinense mají jasně červenou barvu. Počet semínek v bobuli se liší podle její velikosti /většinou 10-60 semínek/. Plody jsou velmi měkké, proto se musejí česat šetrně, aby se zabránilo jejich nadměrnému stlačování. Setřesou se na plachty a nechají se vysušit na slunci. Mohou se konzumovat samostatně, přímo, nebo se tepelně upraví. Jejich chuť je sladká s lehce nahořklým podtónem. Nejsou příliš bohaté na přírodní cukry, proto si po vysušení nezachovávají pružnost a měkkost jako například rozinky. Velmi dobře však absorbují vlhkost. Takže pokud nám křupavá forma nevyhovuje, vložíme do sáčku s plody plátek jablka – během dne plody změknou. Nebo necháme bobule v otevřené misce, během několika dnů sami zvláční.

Účinky lycium chinense

  • posílení imunity
  • zlepšení zraku
  • zvýšení energie ledvin – při únavě
  • podpora krvetvorby a krevního oběhu
  • nastolení hormonální rovnováhy
  • stimulace trávení a činnosti střev
  • podpora a ochrana jater a detoxikace organismu
  • zlepšení paměti
  • zvýšení sexuální výkonnosti
  • zpomalení stárnutí

Víte to?

  • Hrstka těchto červených bobulí nahradí salát z jablek, mrkve a pomerančů. Lycium chinense totiž obsahuje – 18 druhů aminokyselin, včetně esenciálních, které si naše tělo nedokáže vyrobit.
  • 21 stopových prvků (např. zinek, železo, měď, vápník, germanium a selen)
  • karotenoidy, má dokonce více beta – karotenu než mrkev
  • vitamín B1, B2, B6 a E

Možnosti použití

Doporučená denní dávka Lycium chinense je 6-15 g. Můžeme si z ní uvařit lahodný a čistící čaj – 3 čajové lžičky (15 g) zalijeme vodou a vaříme 5-10 min. Plody jsou velmi chutné i po vylouhování, tak je klidně můžeme sníst nebo dále využít do jídla.

Sladký doplněk

Hrstičkou plodů Lycium chinense zpestříme salát, výborné jsou do sladkých koláčů místo rozinek, stejně tak do snídaňových kaší, smoothie, cereálií nebo müsli. Mohou se přidávat i do polévkových vývarů či rýže.

Chutné lapacího

Pro vysoký obsah vitamínu C lze přidat 1 čajovou lžičku plodů Lycium chinense do teplého čaje, např. do odvaru Lapacha, nechat 5 minut změknout a nabobtnat. Čaj z Lapacha tak získá příjemnou nasládlou chuť a jeho léčivé účinky se umocní.

Ranní snídaně pro očistu a výživu

Do vlažné vody nebo rostlinného mléka dáme na cca 10 minut 1 lžíci chia semínek, do druhé sklenice s vlažnou vodou namočíme cca 10 minut 20 bobulí Lycium chinense, aby nasákly vodou a změkly. Vše potom smícháme, můžeme doplnit ještě cereáliemi, které nám chutnájí, ochutit medem, ořechy, skořicí apod.

Goji smoothie

Všechny ingredience: 1 lžíci chia semínek, 100 g kešu nebo vlašských ořechů, 1 banán, 100 – 200 g sezónního ovoce dle vaší chuti, 1 lžíci Lycium chinense a 1 lžíci Organic Acai nebo Organic Maca vložíme do vysokootáčkového mixéru a mixujeme. Doplníme trochu vody nebo rostlinného, např. kokosového mléka, dochutit můžeme medem, stévií apod.

Při tomto výčtu se možná divíte, jak to, že kustovnici ještě nemáte doma. Nabízí nám totiž opravdu obrovské možnosti, jak pomoci svému organismu k regeneraci relativně jednoduchou cestou. I když jen jednou denně sáhneme pro hrstičku plodů do sáčku.

Bude vás zajímat

  • patří mezi tvz. superpotraviny
  • obsahuje 6x více aminokyselin než včelí pyl
  • v bobulích je 500x více vitamínu C na váhu než u pomeranče
  • plody jsou bohatší na železo než klasický steak
  • nemusí být vhodná při potravinové alergii, je třeba ji vyzkoušet