prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Joalis


Čajování s Energy 3 – Tribulus Terrestris – Afrodiziakum v šálku

10.04.2016
Kotvičník

Trochu zvláštní název tohoto čaje nenechá nikoho na pochybách, že za ním možná budou skryté i nečekané účinky. A také že ano. Tribulus terrestris neboli kotvičník zemní patří mezi nejznámější rostlinná afrodiziaka. Erotická touha je stará jak lidstvo samo, což ostatně dokazují dějiny starověké Číny, Indie, Řecka i Říma. Touha po sexuální atraktivitě se u žen projevuje péčí o vzhled a zvýrazňováním druhotných pohlavních znaků, u mužů se soustřeďuje na výkon čili na sexuální potenci, která je dána erekcí. Pomocná ruka afrodiziak pramení nejen z rostlinné říše, ale i živočišné (španělské mušky, hadí jed…).

Jak působí

Tribulus terrestris dokáže především zlepšit vylučování pohlavních hormonů. Proběhly dokonce laboratorní studie, které dokázaly, že jeho užívání zvyšuje u mužů množství a pohyblivost spermií již během 30 dnů, dále že je účinný při léčbě premenstruačního a klimakterického syndromu u žen. Tribulus obsahuje vysokou hladinu rostlinných „anabolických steroidů“. Ty jsou souhrnně označovány jako fytosteroly. Jejich nejvyšší koncentrace se nachází v plodech a kořenech rostliny, nicméně využít se dá celá rostlina během celé své vegetace. Zjistilo se, že směs fytosterolů v tribulu patří také k nejlepším stimulátorům růstu svalové hmoty – oblíbili si ho sportovci jako přírodní povzbuzující přípravek a velmi často jej najdeme v sortimentu posiloven jako doplněk výživy.

 

Kde roste

Tribulus terrestris je jednoletá bylina dorůstající výšky až 60 cm. Má krátce řapíkaté listy eliptického tvaru, její květ je žluté barvy a zajímavý plod se skládá z pětice tvrdých plůdků se dvěma špičatými ostny po stranách, uvnitř jsou světlehnědá semena vejcovitého tvaru.

 

Tribulus roste na různých místech v Evropě, Asii, Africe a Austrálii. Původem pochází z mořského písečného pobřeží Číny a Japonska. Má rád slunná a suchá místa a jeho nejtypičtějším stanovištěm jsou stepi, rumiště a písčiny.

 

Pro zajímavost:

  • k farmaceutickým účelům se pěstuje hlavně v Číně, Indii a na Srí Lance
  • planě roste na smetištích, nezastavěných pozemcích, podél cest, na zahradách, pastvinách, u nádraží a podél železničních tratí a vytváří krásné „koberce“
  • lze jej velmi dobře pěstovat a množit i v našich klimatických podmínkách
  • v našem pásmu se prvně objevil na Slovensku na nádraží v Nových Zámcích, na ostravských haldách a v Praze na nádraží Smíchov

 

Další účinky

Vedle hlavních účinků tribulu je také třeba vyzdvihnout, že snižuje množství cholesterolu v krvi a pozitivně působí na trávení a hospodaření s vodou. Zvyšuje sekreci žaludečních šťáv, podporuje peristaltiku střev a působí močopudně. Užívá se proto na kardiovaskulární choroby, nemoci ledvin a močového měchýře.

 

Tribulus by neměly popíjet děti, těhotné a kojící ženy, osoby s nemocemi jater a ledvin, celiakií (nesnášenlivostí lepku) a lidé s nedostatkem vitamínů A, D, E a K a se špatným vstřebáváním tuků.

 

Příprava čaje

Chuťově je tribulus velmi příjemný, příprava jednoduchá – zalijeme vroucí vodou přibližně 0,5 g (1/2 čajové lžičky) sušené natě na každých 30 kg tělesné váhy a necháme 150 minut louhovat, pak už jen scedíme a popíjíme. Mnozí popisují, že se pro ně tribulus stává na nějaký čas opravdu drogou, kdy tělo vyloženě prahne po jeho účinku. Mohu potvrdit, neboť tuto zkušenost mám také. Naše tělo nám řekne vždy, co potřebuje. A nebojme se tribulus občas uvařit právě v těchto dnech ke konci zimy, kdy nám chybí sluníčko, dobije nás totiž energií za něj. Proto se tribulu říká také „bylina štěstí“.

 

Čaj Tribulus terrestris naleznete v naší nabídce.


Související články:
Čajování s Energy 2
Čajování s Energy
Kotvičník zemní (Tribulus terrestris)


10.04.2016
autor: Marcela Šťastná
zdroj: magazín Vitae 03/2016
další články v rubrice: Výživa


 
Zapomenutý objev německého držitele Nobelovy ceny
Stravování žen po čtyřicítce
Mocná dvojice minerálů
Vladimír Kafka: „Nemoc je dluh lásky na sobě. Vlažnost nás pomalu zabíjí.“ – 1. část rozhovoru
Priessnitzův obklad
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Vladimír Kafka: „Základem vyléčení je vytvořit si jasný obraz toho, kým chci být. Nemoc je reakce.“ – 2. část rozhovoru
Hemeroidy - léčba, která zabírá
Zdravé vánoční cukroví
Jak snížit hladinu škodlivého LDL cholesterolu přirozenou cestou

189,- Kč
(c) 2004-2017 www.celostnimedicina.cz
O násRSS