Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Čajování s Energy 2

14.02.2016
Chanca Piedra

K dalšímu Energy čaji nás dovede legenda o bojovníkovi z kmene Ashaninka. Při lovu v amazonské džungli byl těžce zraněn a očekával svou smrt. Když vtom spatřil amazonského tygra zvaného Otorongo, jak ostrými drápy a zuby rozdíral silnou liánovitou rostlinu, z níž pak pil vytékající šťávu. Následně plný síly vyskočil a ulovil srnu. Raněný bojovník se z posledních sil doplazil k této rostlině a také se napil její šťávy. Jeho síla se mu vrátila, rány se zacelily. Když po návratu ke svému kmeni vše vyprávěl ostatním, považovali to jeho spolubojovníci za poselství bohů a rostlinu, ze které bojovník pil šťávu, nazvali Vilca Cora, což v jazyce kečua kmene Inků znamená „svatá rostlina“.

Uncaria Tomentosa

Vilcacora, známá také pod názvem kočičí dráp, Uňa de Gato neboli Uncaria tomentosa je nejběžnějším druhem z 60 druhů liánovitých rostlin. Ale jen tento jeden druh s bíložlutými květy má unikátní, pro naše zdraví využitelné léčivé vlastnosti. Roste v džungli, především na svazích hor západní části Střední a Jižní Ameriky, vyskytuje se také v Africe a Asii. Dosahuje délky 20-30 metrů. Rostlina je zralá teprve po 20 letech, kdy je kůra již zdřevnatělá, přičemž nejvíce léčivých látek je obsaženo u tříleté rostliny v kůře a v kořenu.

 

Způsob přípravy

Už jen způsob přípravy je obřadem a rozhodně to není rychlá záležitost. Tak, jak se učíme věnovat pozornost sobě, vyžaduje i Uncaria tomentosa při přípravě úctu a pokoru. Na 1l vody dáme 1 rovnou polévkovou lžíci kůry, 20 minut povaříme. Pro větší účinek kůru před vařením ještě 1-2 hodiny macerujeme ve studené vodě. Po uvaření necháme chladnout, luhovat a až poté scedíme.

 

 1. Při vážnějším onemocnění se čaj doporučuje povařit na mírném ohni až 50 minut, pít po dobu 3 měsíců maximálně 3 šálky denně, po 3 týdnech vždy 1 týden vynechat. Pro léčivé účely je vhodné pít nápoj neslazený, jinak využijeme k dochucení med nebo stévii.
 2. Nemáme-li zásadní zdravotní problém, slabší odvar čaje můžeme použít stejným způsobem jako Lapacho ve variacích s kořením či ovocnými šťávami. Také si můžeme udělat odvar z obou čajů a poté smíchat v poměru 2:1 (Uncaria tomentosa:Lapacho).
 3. Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám (ani těm, které chtějí otěhotnět), dětem do 3 let, osobám po transplantaci kostní dřeně, orgánů a po transfuzi. Uncaria tomentosa není vhodná pro diabetiky užívající inzulin, při hormonální léčbě a pro osoby užívající imunosupresiva.

 

Vnitřní použití

 • v tomto období chladných dnů v rámci prevence proti nemocem z nachlazení, ale i při astmatu
 • při revmatismu a artritidě, příznivě působí na bolavé klouby, šlachy a vazy
 • při léčbě zánětlivých nemocí, žaludečních vředů, Crohnově chorobě, podporuje střevní mikroflóru
 • u menstruačních poruch a infekcí močových cest, proti patologickému zbytnění prostaty
 • rozpouští krevní sraženiny, čili předchází vzniku trombóz a následné mozkové mrtvici a srdečnímu infarktu, snižuje vysoký tlak
 • působí proti depresi, poruchám spánku a chronickému únavovému syndromu, což je hlavní téma dneška

 

Vnější použití

Jako obklad nebo oplachy je uncarie vhodná hlavně na bércové vředy a jiné kožní problémy. Přičemž doplníme krémy z Pentagramu dle druhu postižení.

 

Uncaria tomentosa je velmi silná a účinná, v rámci detoxikace těla a zlepšení zdravotního stavu doporučuji alespoň 2x ročně čajovou kúru podstoupit. Stojí to za to!

 

Chanca Piedra

Možná jste již při čtení našeho seriálu přišli na to, že si povídáme o čajích, které podporují detoxikaci těla, a to zásadním způsobem. Posilují játra, a tím pádem zabezpečují čistotu organismu. Třetím čajem, který k této skupině patří, je Chanca Piedra.

 

Chanca Piedra se vyskytuje v deštném Amazonie a v ostatních tropických oblastech včetně Baham, jižní Indie a Číny. Roste divoce, hlavně v tropickém pásmu Peru. Tato drobná vzpřímená rostlinka dosahuje výšky 30-50 cm. Jako léčivo se využívá její nadzemní část, drobné listy a malé květy bílé barvy.

 

Svou popularitu získala Chanca Piedra především díky schopnostem odstranit z organismu močové a žlučové kameny, za což si vysloužila název stonebreaker – „drtič kamenů“. Chanca Piedra má vliv na uvolnění hladkého svalstva močových a žlučových cest, a pomáhá tak při vypuzení kamenů z organismu. Výsledky klinických testů potvrzují nejen tuto vlastnost, ale i účinnost byliny při preventivní ochraně před další tvorbou kamenů. Odtud pochází také její další název „bylinný chirurg“.

 

Vnitřní použití

Tento čaj má své nezastupitelné místo v každé domácnosti, protože jeho protizánětlivé účinky lze použít tím nejširším způsobem – od zánětu jater a ledvin, přes žaludeční a střevní infekce až po obyčejná nachlazení:

 • poradí si s častými infekcemi močového měchýře, u mužů se záněty prostaty a u žen se sklonem k vaginálním infekcím
 • reguluje vylučování kyseliny močové, působí jako diuretikum
 • stimuluje tvorbu žluči, a tím zlepšuje trávení
 • zvyšuje funkci jater, pomáhá správně trávit tuky (odbourává tuk z jater) a snižuje cholesterol
 • jako antibakteriální prostředek působí na Staphylococcus aureus i Pasteurella pestis (zlatého stafylokoka a morové bakterie)
 • snižuje horečku a záněty
 • díky uvolnění hladkého svalstva, snížení křečí a úlevě od bolesti je Chanca Piedra vhodná při menstruačních bolestech
 • zabraňuje mutaci buněk, čili zpomaluje nebo zastavuje rakovinní bujení

 

Konzultace s lékařem o vhodnosti užití Chanca Piedry se doporučuje lidem s onemocněním srdce.

 

Velmi ráda a často tento čaj využívám při prvních příznacích nachlazení a chřipky. U dětí starších 3 let se také nemusíte bát, právě u nich Chanca Piedra může být prvním pomocníkem v boji s viry. Při přípravě pro děti bych jen udělala slabší odvar. Chuťově je Chanca Piedra velmi příjemná, báječná je s medem a špetkou skořice či zázvorem.


Související články:
Čajování s Energy
Drtič kamenů… Chanca Piedra
Bylinky z pralesa - Vilcacora


14.02.2016
autor: Marcela Šťastná
zdroj: Magazín Vitae 02/2016
další články v rubrice: Přírodní léčba


 
Priessnitzův obklad
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Jak vyčistit ucpané cévy?
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Hemofilové nákazy
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Zdravé vánoční cukroví
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Červený čaj neboli Pu-Erh
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…

249,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS