Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Zdravá výživa


Super česnek

Čaga neboli rezavec šikmý (Innonotus obliquus)

22.01.2015
Chaga
Rezavec šikmý (většinou je používán lidový ruský název Čaga), latinsky Innonotus obliquus, patří mezi cizopasné houby a to sice konkrétně mezi choroše, které rostou na kmenech stromů. Je to víceletá dřevokazná houba a patří do čeledi kožovkovitých.

Má černý povrch a hnědavé zabarvení na řezu. Je možné ji přehlédnout, často splývá s kmenem stromu na první pohled. Nejvíce roste v Rusku, zejména na Sibiři, u nás se s ním můžete setkat vzácně. Plodnice dorůstá velikosti od 30 do 50 cm, váží až 3 kg a roste až 10 let.

 

Chaga se živí šťávami hostitele. Sbírá se na podzim a na jaře, kdy má největší koncentraci účinných látek. Nejčastěji ho můžeme najít na jilmu, jeřabině, jasanu, ale podle zkušeností ruských léčitelů má nejvyšší léčivé účinky právě houba chaga rostoucí na břízách.

 

Tato houba má velmi významné postavení v ruském přírodním léčitelství. Hlavní obsahovou skupinou z hlediska farmakognosie jsou fenolické sloučeniny a chinony, které představují silné antioxidanty (tyto látky, jak je celkem dobře již známo, zpomalují proces stárnutí a pomáhají chránit buňky před poškozením volnými radikály). Druhou významnou skupinou jsou triterpeny.

 

Z minerálů obsahuje čaga křemík, železo, hliník, vápník, hořčík, sodík, zinek, měď, mangan nebo draslík. Mezi obsaženými vitamíny můžeme najít vitamíny B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B5 (kyselina D panthotenová), B6 (pyridoxin), B9 (kyselina listová), D3 (cholekalciferol) nebo vitamin K1 (fylochinon). Z obsahu vitamínu K1 vyplývá, že by přírodní přípravky s obsahem rezavce šikmého neměli užívat pacienti, kteří mají problémy se srážlivostí krve. Z ostatních látek lez uvést polysacharidy, steroidy, chromogeny, lignin, puriny, kyselina čagová, buničina, inodiol, betulin či melanin.

 

V tradičním lidovém léčitelství v Rusku se chaga používá v případě žaludečních potíží (zánět žaludku, dvanácterníku či střev, žaludeční vředy), při nemocech, jako jsou nemoci jater či jako doplněk léčby lupénky. Rovněž je uváděno její působení celkově tonizující, adaptogenní a posilující imunitu.

 

V současné době je léčivá houba chaga středem pozornosti vědců pro potencionální protirakovinné účinky (mělo by se to týkat některých obsažených látek, jako jsou betulin či inotodiol). Extrakt z houby je zkoumán kvůli možnosti zastavit růst rakovinných buněk (k dispozici je například studie polských vědců z Ústavu lékařské biologie a Ústavu zemědělské medicíny v Lublinu pod vedením dr. Lemieszeka).

 

Jako zajímavost lze na závěr uvést, že z rezavce šikmého se v Rusku speciální technologií vyrábí koncentrovaný vodný extrakt Befungin, který se s oblibou užívá na zvýšení obranyschopnosti organismu, při potížích žaludku a celého zažívacího traktu a také při problémech se slinivkou a játry.


Související články:
Cordyceps sinensis (housenice čínská)
Reishi - houba nesmrtelnosti
Korálovec ježatý
Penízovka sametonohá (Flammulina velutipes)


22.01.2015
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Toxoplazmóza umí měnit psychiku
Nic nepředpokládej. Domněnky tě zbytečně omezují
Přírodní látky pro pevné kosti
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nízká kvalita imunity
Semínka, ořechy a máslíčka z nich
Acidobazická rovnováha
Jak ulevit nemocným orgánům, rozpustit bolest a pochopit strach – 1. část rozhovoru s Terezou Kramerovou
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Zahrady a louky jsou plné bylin, sbírejme!
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS