Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


C- reaktivní protein

04.12.2012

V současnosti lékaři hledají možnosti, jak co nejpřesněji stanovit míru, druh a lokalizaci infekce v našem těle. Jedním z nejdůležitějších ukazatelů je hodnota bílkoviny, označované anglickou zkratkou CRP, česky známá jako C-reaktivní protein. Nicméně vždy je nutno vzít do úvahy, že se jedná o jeden z více ukazatelů (markerů), o který se lékař ve svém rozhodování opírá.

 

Tato bílkovina existuje v krevním séru jako součást obranného mechanismu našeho těla, označovaného jako komplementový systém, který je aktivován v případě napadení organismu infekcí a nastartování zánětlivého procesu. C–reaktivní protein se vytváří v játrech a je jednou z nejdůležitějších složek tohoto ochranného systému. Názvem komplementový systém se označuje skupina bílkovin, které jsou v krvi a které společně spolupracují na imunitní odpovědi při probíhajícím zánětu. Základní hodnota CRP v séru u zdravého člověka obvykle nepřekračuje hranici 7 mg/ml.

 

C-reaktivní protein má při probíhajícím zánětu několik funkcí. Váže se na látky uvolňující se z rozpadlých buněk a tím chrání organismus před jejich škodlivým působením. Dále působí na krevní destičky (trombocyty), čímž přispívá k regulaci procesů, které probíhají při akutním zánětu. Rovněž také ovlivňuje fagocytozu, což je proces při zánětu, kdy buňky označované jako fagocyty (skupina více druhů buněk) pohlcují mikroby či poškozené buňky.

 

Hladina CRP v krevním séru je důležitá pro posouzení stavu imunitního systému nemocného. Jeho hladina stoupá velmi výrazně při zánětech a obvykle platí, že čím vyšší a rozsáhlejší je infekce, tím je hladina CRP vyšší. Stejně tak, jak dochází ke zlepšení zdravotního stavu, hladina klesá. Je důležité vědět, že i orientační zhodnocení zdravotního stavu můžeme určit pomocí CRP testu určeného pro běžné uživatele.

 

Nejvyšších hodnot dosahuje CRP u těžkých bakteriálních infekcí, označovaných jako sepse. Sepse je komplexní reakce organismu na infekci. Její těžká forma může vyústit až do septického šoku, kdy může dojít k poruše funkce, až k selhání jednoho či více orgánů. Septický šok je lidově znám pod nesprávným názvem otrava krve. U virových infekcí je hladina nižší (až na výjimky) než u bakteriální, což je pro lékaře (a vlastně i pro pacienta) důležité, protože pokud oprávněně předpokládá, že infekce je virového původu, zbytečně nepředepisuje antibiotika, které nezaberou a navíc zatěžují organismus včetně dalších nežádoucích účinků. Rovněž může dojít ke vzniku rezistence na antibiotika a poté, pokud je opravdu racionální důvod pro nasazení antibotik, dojde k tomu, že jsou neúčinná.

 

Hladina CRP se zvedá i u zánětlivých onemocnění kloubů. Jako příklad lze uvést revmatickou horečku, mladistvou chronickou artritidu či revmatoidní artritidu. V tomto případě lze podpořit zlepšení zdravotního stavu doplňky stravy v oblasti kloubní, jako je například Anatomax nebo Artrisine. Ke zvyšování hladiny CRP dochází i u celé řady dalších nemocí, jako příklad ze známějších lze uvést Bechtěrovovu nemoc, Crohnovu chorobu nebo meningitidu (ale platí to pro řadu dalších nemocí). Zvýšenou hladinu lze rovněž zaznamenat po infarktu myokardu či u některých nádorových onemocnění. Obecně je vždy vhodné podpořit obranyschopnost organismu v případě ohrožení infekcí přírodním přípravkem na podporu imunity. Těchto přípravků najdete v našem sortimentu celou řadu, namátkou lze uvést Beta glukan, Cordyceps Premium, Hlíva ústřičná a další.

 

Vyšetření CRP se ale nepoužívá vysloveně jen u zánětů, ale i v řadě dalších zdravotních komplikací – po vážných úrazech, operacích, popáleninách. Zde se sleduje, aby se včas zjistilo, že se u pacienta nerozvíjí nějaká závažná infekce. Obecně se dá sledování hladiny C-reaktivního proteinu v krevním séru označit jako nástroj pro monitorování a hodnocení zánětu a sledování účinnosti léčby.


Související články:
Test na C-reaktivní protein pro domácí použití
Antibiotika jsou často užívána zbytečně
Bakterie se stávají ještě více odolné vůči antibiotikům
Fahraeusova-Westergreenova metoda


04.12.2012
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Prevence


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

259,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS