Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Být či nebýt - vegetariánem?

21.07.2006

Také jste byli určitou dobu vegetariány a pak o tom začali pochybovat? Setkali jste se s názory makrobiotiků, že maso si na sebe energeticky málem nevydělá, že je třeba přestat ubližovat zvířatům a netrápit je před smrtí, aby pak i my jsme nejedli plno stresových "hormonů" v jejich krvi? Ano, mají mnoho pravdy, je třeba jíst masa mnohem méně a jiným způsobem se zvířaty nakládat. Ale to platí i obecně o všem jídle! Opět několik názorů:

Klasický filosof zvolal: Jen proto, že mrkev křičí méně než králík, je víc etické jíst mrkev? Ne, to jistě ne. Z obecného proudu duchovního poznání víme, že vědomí i vitalita je obsažena stejně v rostlinách jako v živočiších!


M. J. Černická navíc upozorňuje, že rostlina se hýbe jen málo ve čtyřech světových stranách, ale z místa svého růstu neuteče a dokonce se nemůže ani trochu bránit!!! Kdežto zvíře nám dá práci - chytit, ulovit, zbavit života... Otázka stojí úplně jinak. Jíst musíme, a to všechno - ovšem podle svého individuálního konstitučního založení... Lidově řečeno, jak je ten Váš motor seřízen a na co uzpůsoben. Dieselovému autu nebudete nabízet benzín a naopak. A to je jen velmi hrubé připodobnění... Jedno z měřítek je např. krevní skupina. Když je někdo "nula", bude jíst "bezmaso" např. měsíc a půl v době masopustu (před velikonocemi pro jarní vyčištění po zimě) nebo v době nemoci. A později se k masu vrátí, ale bude častěji vyhledávat domácí produkci s láskou a ekologicky chovaných zvířat, kterým nebyla podávána třeba kostní moučka...


Pokud se Vám dostává do rukou živé zvíře, je třeba jej myšlenkou upozornit, k čemu je tu na Zemi určeno, že zpracovává rostlinnou nebo živočišnou potravu a samo slouží v potravinovém řetězci smysluplně dál. Člověk je na špici řetězce a podobně jako jiní biologičtí predátoři zpracovává a zbytky vrací půdě.


A pozorujeme, že predátor jiného predátora neloví, ale je zpracován opět - třeba supy, červy a vracen jako biologický materiál Matce Zemi. Nic tu není špatně. I duše zvířecí i lidské se tu - v tělech - dobře realizují. Tolik volné citace z knihy M. J. Černické.


Teď vzpomeneme na americké indiány. Ti před lovem pravidelně pořádali kolektivní dynamickou (tj. v pohybu) meditaci, v níž se ve stavu "extáze" napojili na "ducha" zvířete, zvali ho k sobě, prosili ho, aby se nazítří nechal ulovit a zpracovat, připomněli mu jeho úlohu v potravním řetězci na Zemi. Stejně eticky bychom měli přistoupit k louce, ke stromu, k zelenině - před jejich vytěžením a zužitkováním: pozdravit, poprosit o zužitkování, připomenout úlohu v řetězci a poděkovat. Pak teprve sklízet úrodu. A tak je to úplně správně.


Ovšem dnešní rostliny obsahují jen málo živicích látek, půda na polích je intenzívním hospodařením vyčerpána. Takový "benzín" nemá pro nás dost "oktanů". A navíc nepracujeme zvolna ve svých zaměstnáních, ale často hekticky, více než 8,5 hodiny a se stresem.


Doma pak namísto relaxu a odpočinku může být eventuálně také stres (...). Z toho čistě plyne jasná nutnost doplnit "oktany" svého jídla tzv. potravními doplňky a ochrannými látkami.


Že někdo krčí rameny? Také cesta. O svém zdraví a kondici si rozhodl sám. Já se domnívám, že jsme dost "dospělí", abychom se uměli starat sami.


Přišla doba, kdy je úkolem poznat dokonale, kdo jsem, odkud přicházím, kam směřuji a jaký tu mám úkol.


Duše je nesmrtelná a je stavěna být vstřícná, láskyplná. Tělo je smrtelné a má své potřeby, je stavěno být sobecké - chtít lásku, světlo, teplo, pohyb, potravu... A jakou potravu? To správný řidič svého auta přece musí znát... A tak pátrejte sami, jaký cadilac nebo mercedes Vás to vozí po světě. K tomu Vám všem s úsměvem žehnám.Celková nabídka přípravků vhodných pro vegetariány.


Související články a videa:
Fenylketonurie
Celiakie
Eliminační diety a nesnášenlivost některých potravin
Vegetariánská a veganská strava
Nori - mořská řasa z Japonska
Vegetariáni: Alzheimerova choroba?
Vegetariánství
Kdo je to vegetarián nebo vegan?
Makrobiotika
VIDEO: Knihy pro vegetariány
7 důvodů, proč se stát vegetariánem
VIDEO: Petr Vachler - producent a režisér o etice, vegetariánství a úctě k životu
Zeštíhleme jídelníček, doba postní je tady!


21.07.2006
autor: PhDr. Pavla ŠÁCHOVÁ
zdroj: Literatura:Catherine Whitney - Výživa a krevní skupiny - 1998 California Fitnes Bohemia, s.r.o Marie Jana Černická - Srdce v kruhu aneb Jak dál po krevních skupinách, Eminent, Praha, 2002
další články v rubrice: Výživa


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

485,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS