Byliny by se měly stát součástí moderní medicíny, jejich schopnost léčit je obrovská, říká bylinář CityShaman

cityshaman 2

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Byliny a psychosomatika. Byliny z hlediska JING/JANG. Byliny – když se berou vědomě. O tom a mnohém dalším pro Celostní medicínu povídá velmi mladý, ale již zkušený bylinář CityShaman (24). Veškeré nemoci mu rodiče léčili bylinkami (nikdy nebral antibiotika) a již v brzkém věku se začal bylinám učit. Dnes má za sebou téměř tisíc lidí, kterým dokázal pomocí bylin pomoci.

Na začátek by mě zajímalo, jak vlastně takový bylinář terapeuticky s člověkem pracuje?

„Mým typickým klientem je člověk, který má 5-10 let zdravotní problém, se kterým mu medicína nedokázala pomoci. Po důkladné diagnostice jsme schopni nastavit bylinnou kúru tak, abychom začali napravovat tělo právě tam, kde je to potřeba. Ačkoliv člověk mnohdy přijde s mnoha různými symptomy, většinou spolu souvisí a vedou k jednomu jmenovateli. A tím může být jak dlouhodobě oslabený orgán, tak chronicky působící bakterie nebo vir. Zároveň se snažím lidem ujasnit, jak byliny na tělo působí a na co vše myslet, když s nimi chcete terapeuticky pracovat.

Věřte nebo ne, byliny jsou lékem, kterým se dá pomoci i ublížit.

Cestu vidím v harmonickém spojení vědy a tradiční čínské medicíny, východního a západního přístupu. Sám jsem studovaný chemik, spolupracuji s lékaři a zdůrazňuji důležitost odborného zázemí.“

Jak tedy byliny v těle působí?

„Každá bylina působí v těle velmi unikátně, velmi specificky. V podstatě nenajdete v přírodě dvě bylinky, které by působily na naše tělo stejně. Obdobně je to s lidmi, nenajdete nikdy dva lidi, kteří by byli nemocní stejně. Přesně proto je nefunkční přístup léčení symptomů. Představte si, že jdete do obchodu a chcete si pořídit bylinu působící na kašel. Kolik bylinek z nabídky bude působit na kašel? Dvacet? Tak kterou si vyberete? Která je ta přímo pro Vás?

Je třeba brát v potaz spoustu věcí. Pokud znáte symbol JIN/JANG, tak snadno pochopíte, že v rámci rovnováhy neexistuje všelék. Takže každá bylina má na jedné straně mnoho benefitů a na druhé straně kontraindikace, jakousi Achillovu patu. Tím se dostáváme do střetu s běžným vnímáním bylin, protože z marketingového hlediska se téměř vše prezentuje jako všelék.

Z jedné strany je sice důležitá role intuice, ale z další strany je třeba byliny znát. Jsou tu bylinky zvyšující krevní tlak (kontraindikace pro pacienty s vyšším tlakem, ještě více by se zvýšil), nebo naopak snižující tlak. Existují bylinky, které významně hustí nebo ředí krev, případně bylinky podporující vznik zácpy nebo průjmů. Jsou tu také bylinky schopné v nesprávně indikovaných případech dráždit žaludek na zvracení.

Jakožto terapeut musíte dávat pozor, abyste se netrefili do “slabého místa” člověka, který přichází. Naopak zde nasměrujete maximální podporu. Právě proto je třeba člověka nejprve důkladně poznat a až potom nastavovat léčbu.“

cityshaman

Kde všude se dá moc bylinek využít?

„Byliny by se měly stát podstatnou součástí moderní medicíny, jejich potenciál je obrovský. Především se jedná o léčbu chronických onemocnění, ve kterých tradiční medicína pokulhává. Zásadní je umění bylin léčit nemoci, které mají tendenci se při užívání antibiotik “schovat” různě po těle – ať už do kostí, nebo v rámci lymfatického systému.

Podobně dobře byliny zvládají posilovat jednotlivé orgány, anebo regulovat autoimunitní odpověď u autoimunitních chorob jako atopie, lupenka, Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, revma… Ale není nutné být vyloženě nemocný, aby si bylinky získaly vaši pozornost. Velmi chytré je brát bylinu i jako pomocníka k dosažení určitého cíle – podpory soustředění, energie, prohloubení hladiny spánku, podpora regenerace a svalové síly.“

Co ti říkají byliny a psychosomatika?

„Toto je velmi důležitá otázka. Dalším častým omylem je totiž idea, že bylinky působí pouze na fyzické tělo. Psychedelické rostliny jsou často automaticky chápány jako bytosti. Když přeneseme toto chápání na jakoukoliv další léčivou rostlinu, tak v důsledku toho přehodnotíme vztah k “obyčejné” mátě, šalvěji nebo pampelišce. Mnohokrát jsem v praxi viděl, jak bylinná kúra lidi velmi otevřela. Samozřejmě je dobré brát byliny vědomě a v klidu, ne bezmyšlenkovitě a ve spěchu. Vnímavější jedinci se dokonce mohou postupně naučit cítit, jak bylinka v těle působí. Jaké orgány ovlivňuje, jestli má vyživující, harmonizující nebo čistící charakter a mnoho dalšího…“

To mě velice zaujalo. To vážně jde, cítit, jak bylinka působí v těle a jaké orgány ovlivňuje? Jak k této citlivosti dospět?

„Já vím, zní to úžasně – a opravdu to jde. Klíčem je naučit se vnímat své tělo a sám být v rovnováze. Potom se člověku zvýší citlivost úplně na vše, nejen na vnímání bylinek. Samozřejmě to taky chce trochu cviku…“

Dalibore, moc děkuji za rozhovor.

Webová stránka Dalibora Chytila: www.cityshaman.cz