Bylinné masti u atopického ekzému

cm kozni vyrazka

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Atopický ekzém je velký problém dnešní doby. Je označován také jako atopická dermatitida a lze ho definovat jako neinfekční kožní zánětlivé onemocnění, kdy na základě vrozeného sklonu k imunologickým, kožním a nervovým odchylkám vzniká svědivý zánět. Jedná se, bohužel, o chronickou nemoc, kdy se střídají období klidu s obdobími vzplanutí nemoci. K tomuto vzplanutí může dojít často na základě podnětu z vnějšího prostředí (některé alergeny), či kvůli některým nevhodným složkám v potravě. Nelze ho zcela vyléčit, ale jeho průběh se dá zmírnit a dojít někdy až k tomu, že se na dlouhou dobu zahojí.

Atopický ekzém u dětí

U většiny nemocných (jsou označováni jako atopici) dochází ke vzniku ekzému již v dětském věku, někdy dokonce i v kojeneckém. Jen menší procento případů se objeví poprvé až v dospělosti. Roli může hrát dědičná zátěž, alergie na určité látky, ale také i to, že je atopický ekzém u dětí nedostatečně léčen. Navíc komplikace hrozí v tom, že se u dětí k samotnému ekzému může postupně připojit alergie v různých formách a v nejtěžších případech onemocnění dostane charakter autoimunitní nemoci (tělo produkuje protilátky proti vlastním buňkám). Kolem sedmého roku věku se asi u 50 % dětí ekzém zhojí. Atopický ekzém u dětí

Jak vypadá atopický ekzém?

Atopický ekzém Mezi místa na těle, kde se ekzém objevuje nejdříve (a kde musí být maminky obezřetné), patří loketní a podkolenní jamky, ruce, nohy či pod hýžděmi. Pokud není léčen a není věnována pozornost prevenci v klidových obdobích, ekzém může postupně přecházet do hrubé, suché pokožky k mokvajícím skvrnám až k praskajícím šupinám.

Problém u těchto pacientů spočívá v tom, že mají již vrozenou poruchu ve funkci kožní bariéry. Dochází k tomu, že jejich kůže je sušší, dráždivější, což mohou zhoršovat negativní podněty z okolního prostředí či strava. Také zde hraje roli zvýšená citlivost nervů v této oblasti, což zvyšuje (v kombinaci se suchou, podrážděnou pokožkou) pocit svědění (které je velmi nepříjemné) a nutkání se poškrábat. Atopik je více vnímavější na pocity svědění než zdravý člověk. Na takových rozškrábaných místech může dojít k zánětu způsobeným bakteriální infekcí, která se dostane na místo (nikdo nemůže na 100 % říci, že nemá nějakou špínu pod nehty, byť malou…).

Co pomůže na atopický ekzém?

Bylinky na atopický ekzém

Základem léčby je důkladné promazávání promašťujícími mléky, krémy, mastmi či koupelovými oleji. Již jen to, že je pokožka v obdobích klidu pravidelně promazávána, snižuje možnost vzniku suché pokožky a tím i výskyt svědění a posléze i možnost vzniku infekcí. Řada mastí navíc obsahuje přírodní látky, které mají příznivé účinky na nemocnou kůži. Při aplikaci je ovšem třeba brát v úvahu pravidlo, že žádná mast, krém, gel apod. nesmí přijít do otevřené rány, tedy v tomto případě do mokvajícího ložiska ekzému.

Uvedu příklad několika mastí obsahující výtažky z léčivých rostlin. Obecně je důležité říci, že základem je kvalitní masťový základ, tedy vlastní nosič, do kterého se vetře výtažek z léčivé rostliny. Všeobecně je jako nejkvalitnější základ pro masti pro atopiky uznáváno vepřové sádlo. Je to proto, že se složením podobá lidskému tuku, velmi dobře se dokáže vstřebat do pokožky a úspěšně se do něj dají zapracovat výtažky z léčivých rostlin. O jeho kvalitách svědčí i to, že byl dlouho obsažen v československém lékopisu a starší pamětníci si ho pamatují v lékárnách pod latinským názvem Adeps suillus stabilisatus. Jako poslední plus lze uvést, že na neškvařené čištěné vepřové sádlo zatím nebyla zaznamenána alergie.

Bylinky

Bylinné masti, které pomohou u atopického ekzému

Bylinné masti První z mastí je konopná mast. Jako rostlinný výtažek se používá konopný olej (Cannabis Sativa Seed Oil), který se získává ze semínek konopí setého (Cannabis Sativa L.). Jedná se o tzv. technické konopí se zanedbatelným obsahem THC. Konopný olej obsahuje velké množství nenasycených mastných kyselin, které pozitivně působí na pokožku. Hojivý účinek těchto kyselin zesilují vitaminy A, D, E a B, které jsou v oleji rovněž obsaženy. Tato mast se díky svým vlastnostem dá použít u hodně suché pokožky, kterou promastí a zvláční. Obnovuje regenerační schopnost pokožky, dále i hydrataci a také snižuje výskyt suchých a drsných míst. V konečném výsledku zmírňuje napětí pokožky a její nepříjemné svědění. Důležité je, že kvalitní mast s konopným olejem dokáže proniknout do všech vrstev kůže.

Další mastí je lopuchová mast. Bylinný výtažek pochází z lopuchu většího, latinsky Arctium lappa. Pochází z kořenů a listů rostliny a obsahuje řadu zajímavých látek – glykosidy, flavonoidy, taniny, silice, polyacetyleny, pryskyřice, sliz, alkaloidy a éterický olej. Navíc samotná semena lopuchu obsahují esenciální mastné kyseliny a vitamíny A a B2 (riboflavin). Tato mast je vhodná už pro malé děti, bývá velmi dobře snášena. Přesto je třeba pro jistotu nejprve udělat test na malém kousku kůže a u novorozenců a kojenců se poradit s lékařem. Praktické pro maminky i tatínky je to, že se tato mast dá použít i u dalšího dětského trápení na kůži – tzv. lišeje, pro její zklidňující a promašťující účinky. Vzhledem k tomu, že kořen lopuchu obsahuje látky s výrazným fungicidním a fytoncidním účinkem, lze tuto mast aplikovat i na jiné kožní problémy (plísně, ekzémy, opruzeniny).

Třetí mastí je méně známá žindavová mast, jejímž základem je výtažek ze žindavy evropské (Sanicula Europaea), která roste i v České republice. Jako rostlinná droga se sbírá kvetoucí nať. Z obsažených látek lze uvést saponiny, třísloviny, silice, pryskyřice a hořčiny. Žindava je také bohatá na některé minerály, jako např. křemík, selen, molybden (pozitivně působí na stav pleti). Pomáhá urychlovat hojení ran, což je užitečné právě u atopického ekzému. Rovněž ji lze aplikovat u hemeroidů (pro své stahující neboli adstringentní a protizánětlivé účinky pomáhá i u rozbolavělých nekrvácejících hemeroidů). Je dobrým pomocníkem u různých typů atopické dermatitidy a to i u dětí. Rovněž se dá aplikovat na kožní vyrážky, vředy nebo hnisající rány.

Jako poslední lze uvést dobře známou měsíčkovou mast, která obsahuje výtažek z měsíčku lékařského (Calendula officinalis). Měsíček lékařský obsahuje řadu kvalitních přírodních látek, jako jsou éterické oleje, tuky, vosky, saponiny, flavonoidy, hořčiny, pryskyřici, slizy, organické kyseliny či vitamín C. Dále v něm můžeme najít žlutá a červená karotenoidní barviva, která jeho květu dávají charakteristické barvy, ale pro přípravu mastí je velké plus, že se dobře rozpouští v tucích. Působí antisepticky, protizánětlivě a také pomáhá hojit poškozenou tkáň. V měsíčkové masti bývá navíc často navíc obsažen i pravý včelí vosk, který se vyznačuje výbornými ochrannými a hydratačními schopnostmi. Zde jen musí dát pozor pacienti citliví na včelí produkty.