Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Bylinky proti jarní únavě

22.04.2015
Žena s květinami

Jarní únava není jen tak společenská fráze ke konverzaci, jarní únava představuje signál našeho těla, že se cítí vyčerpané a oslabené po proběhlé zimě. Nedá se jen tak říci, že se z toho vyspíme a bude dobře. Pokud je jarní únava u některých jedinců zanedbána, může se vyvinout v chronický únavový syndrom, který je na seznamu uznávaných nemocí. Nejedná se tedy, jak se někteří domnívají, o lenocha či člověka, který si jen chce odpočinout.

Jaké jsou příčiny jarní únavy?

Zimy, i když nejsou už v současnosti tak drsné jako v minulosti, stále znamenají období, kdy potřebujeme více živin, vitamínů či minerálů. Vzhledem k slabšímu slunečnímu svitu v tomto období máme méně vitamínu D. Více času jsme v místnostech a méně chodíme ven. V zimě také mnozí z nás naberou více kilogramů, stačí jen připomenout opulentní vánoční hody. Všeobecně se dá říci, že dochází k oslabení imunity.

 

Důležité je také říci, co není jarní únava. Jarní únava může být zaměněna za příznak některé z nemocí. Může to být zvýšená únava po proběhlé infekční nemoci, velkém stresu, onemocnění štítné žlázy, při cukrovce a podobně. Pokud již únava trvá dlouho a nevíme, co je její příčinou, měli bychom vyhledat lékaře.

 

Jak na jarní únavu?

Základ tvoří pečlivé dodržování správné životosprávy. Dodržovat minimální délku zdravého spánku osm hodin a další zásady spánkové hygieny. Velmi důležitý je pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu. Vhodný je klasický běh či ostrá chůze, ale stačí i pravidelné vycházky. Mozek začne vyplavovat endorfiny, které přispívají ke zlepšení nálady. Dochází také ke zlepšení okysličení buněk a zlepšení metabolických pochodů. Samozřejmostí je omezení či nejlépe úplné zrušení alkoholu a nikotinu, vyhýbáme se také zakouřeným a znečištěným prostorům.

 

Existuje celá řada léčivých rostlin, které nám mohou v tomto ohledu pomoci. Rozdělil bych je do tří skupin:

  1. adaptogeny,
  2. očisťující bylinky
  3. a léčivé rostliny s vyšším obsahem vitamínu C, nebo pomáhající jako zdroje pro aromatickou koupel.

 

Bylinky proti únavě

Termín adaptogeny je termín přírodní medicíny a označuje ty léčivé rostliny (ale i léčivé houby či přírodní látky, jako je mumio), které pomáhají připravit, adaptovat organismus vůči stresu a učinit ho odolnější proti nepřiznivým vlivům z okolí, ať už fyzickým či psychickým. Toto působení se netýká konkrétně jedné látky obsažené v rostlině, ale obvykle komplexu více látek, někdy označovaných jako fytochemikálie (saponiny, slizy, glykosidy atd.) v rostlinné droze připravené z léčivé rostliny. Zejména při jarní únavě jsou velmi užitečné a je dobré je užívat i preventivně. Někdy můžeme najít přírodní přípravky, obsahující jeden adaptogen – jako příklad lze uvést asi dva nejznámější adaptogeny – echinaceu (třapatka nachová, echinacea purpurea) a ženšen (ženšen všehoj, panax ginseng). Dále můžeme takto najít v přípravcích samostatně guaranu (paulinia cupana, paulinie opojná), rozchodnici růžovou (rhodiola rosea), mumio (shilajit), housenici čínskou (cordyceps sinensis), reishi (lesklokorka lesklá, ganoderma lucidum) a další. Jako jednu ze složek v přípravcích můžeme najít ženšen indický (withania somnifera), klanoprašku čínskou (schizandra sinensis), leuzeu šustivou (leuzea carthamoides) a řadu dalších. Jejich seznam je velmi dlouhý, jen pouhé vyjmenování by přesáhlo tento článek, ale nicméně výběr je velký – jen se rozhodnout a začít užívat…

 

Cordyceps
Guarana
Pampeliška
Kopřiva
Ženšen

 

Další skupina – již menší - jsou léčivé rostliny s detoxikačním či očišťujícím působením. Stejně tak jako termín adaptogeny, tak termín detoxikace pochází z oblasti přírodní medicíny. Můžeme použít i termín “očištění”. Jedná se opět o komplexní působení (působí více složek v rostlině), tyto byliny tak pomáhají podpořit krevní a lymfatickou cirkulaci a tím dochází k výraznějšímu odstranění toxinů, odpadních látek a dalších nežádoucích komponent (kyselé látky) z našeho organismu. Některé z nich stimulují imunitu a některé odplavují odpadní látky díky působení obsažených saponinů (lidově řečeno umyjí jako “saponát” cévy). Jako příklad takové látky lze zmínit juku (yucca shidigera). Z domácích bylinek lze zmínit kopřivu dvoudomou (Urtica dioica), smetanku lékařskou (Taraxacum officinale) či sedmikrásku obecnou (Bellis perenis). Z “cizokrajných” lze zmínit již citovanou juku (yucca shidigera), vilcacoru čili kočičí dráp (Uncaria tomentosa) nebo kudzu (Puareria lobata).

 

Třetí skupina jsou bylinky, které pomáhají, ale nedají se vysloveně zařadit do jedné ze dvou předchozích skupin. Jako příklad lze uvést rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides), který představuje bohatý přírodní zdroj vitamínu C a dalších vitamínů. Významným pomocníkem pro zvyšování imunity je hlíva ústřičná).

 

Aromaterapií proti únavě

Aromaterapie Další velkou oblastí, kde se dají použít výtažky z léčivých rostlin, v tomto případě éterické oleje, je aromaterapie. Jako vůně je možné použít éterické oleje citronu, limetky, pomeranče či mandarinky. Je možné inhalovat také asi nejznámější éterický olej - eukalyptus. Všechny zmíněné oleje lze použít i do osvěžující koupele. Do koupele se dá také dát i kardamon, který má těžší aroma, ale dodává energii. Vhodná je i směs éterických olejů - jako příklad lze uvést směs majoránky, mandarinky a citronu., která se aplikuje se třikrát denně na zápěstí.

 

Vitamíny proti únavě

Z dalších látek lze uvést vitamin C (zmíněný u rakytníku řešetlákového). Kromě stimulace imunity je vitamin C důležitý pro tvorbu kolagenu. Z dalších vitamínů doporučených při jarní únavě lze zmínit vitamíny ze skupiny B, které mohou pomoci zejména u duševní vyčerpanosti, zejména B1 (thiamin) a B12 (cyanocobalamin), které působí i na ochablost svalů a mohou pomáhat při zmírnění bolesti kloubů. Proti únavě působí rovněž všechny antioxidanty, vitamin E, karoteny a koenzym Q10. Tyto látky v organismu likvidují volné radikály, které jsou škodlivé pro náš organismus a mohou se podílet na vzniku některých nemocí.

 

Na závěr bych ještě zmínil pravidelný pitný režim. Z tekutin je třeba střídat obyčejnou pitnou vodu, ředěné ovocné a zeleninové šťávy, různé druhy čajů nebo minerální vody.

 

Celková nabídka přípravků na únavu.

Doporučujeme produkt Echinacea s vitamínem C.


Související články:
Adaptogeny
Detoxikace
Pitný režim
Jarní únava
Jak jednou provždy zatočit s permanentní únavou
Sedmikráska chudobka a další jedlé květy
Aby jaro nebolelo aneb tipy pro pevné zdraví


22.04.2015
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Přírodní léčba


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS