Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Bylinky při žaludečních problémech

27.10.2015
Žaludek

Žaludeční problémy představují často pro lékaře (a někdy i pro lékárníka při konzultaci v lékárně) docela oříšek, když se má stanovit jejich příčina. Pacienti často uvádějí blíže nespecifikované bolesti žaludku, křeče či pálení v něm, nadýmání, špatné trávení, gastroesofageální reflux nebo prostě jen neurčitě konstatují, že mají podrážděný žaludek a žaludeční problémy. Vážnější problémy, jako podezření na zánět žaludku, žaludeční vředy či dokonce krvácení ze žaludeční sliznice, je již už téma pro vyšetření lékařem. Lékař vám může ve vážnějších případech, kromě hospitalizace a operace, v urgentních případech (třeba prasklý žaludeční vřed) předepsat léky, některé si můžete koupit v lékárně i bez předpisu při mírnějších potížích.

Nicméně na mírnější potíže vám rovněž může pomoci také řada žaludečních čajů, které se skládají z jednotlivých léčivých rostlin, které různým způsobem zmírňují žaludeční potíže a o nichž bych se rád zmínil.

 

Bylinky na žaludek

Začněme třeba bedrníkem anýzem (Pimpinella anisum). Ten působí v žaludečním traktu spasmolyticky (uvolňuje křeče hladkého svalstva), podporuje trávení a tvorbu žluče a rovněž pomáhá při průjmech. V lidovém léčitelství se doporučuje žvýkání jeho semen proti zápachu z úst. Bazalka pravá (Ocinum basilicum) je v současnosti velmi oblíbené koření, ale také podporuje chuť k jídlu a činnost žaludku, pomáhá při nadýmání a působí proti vzniku zácpy. Kořen zázvoru (Zingiber officinale) snižuje množství žaludeční kyselosti a naopak zvyšuje sekreci žaludečních šťáv. Pomáhá při nevolnosti (i při cestování), nadýmání a celkově zklidňuje žaludeční potíže. Tymián obecný, známý svojí pronikavou aromatickou vůní, je užitečný při nadýmání a při průjmu (adstringentní účinek). Je také pro své antiseptické působení (působení proti cizorodým mikroorganismům způsobujícím infekci) doporučován při akutním i chronickém zánětu žaludku, ale zde bych nejprve jeho užívání doporučoval konzultovat s ošetřujícím lékařem.

 

Známá smetanka lékařská (Taraxacum officinale) pro svůj obsah hořčin podporuje trávení jako tzv. amarum při nedostatečné tvorbě trávicích šťáv. Je rovněž doporučována při zánětech žaludeční sliznice (i zde platí porada s lékařem). Řebříček obecný (Achillea millefolium) pomáhá proti křečím žaludku, střev a průjmům. Řebříček také podporuje vylučování žaludečních šťáv a působí proti nechutenství. Bylinka, po níž je pojmenován opojný alkoholický nápoj absinth, pelyněk pravý (Artemisia absinthum), zejména pro svůj obsah silic a hořčin, podporuje tvorbu žaludečních šťáv a tak působí proti nechutenství a zlepšuje trávení. Pomáhá také mírnit křeče v žaludku a podle některých zdrojů pomáhá i proti hlístům, střevním parazitům. Další oblíbené koření, kmín, pocházející z kmínu kořenného (Carum carvi) pro svůj obsah silic (limon či karvon s antiseptickým působením) pomáhá při nadýmání, působí antisepticky, mírní křeče a rovněž podporuje vylučování žaludečních šťáv. Naposledy, ale nikoliv jako poslední v řadě, bych zmírnil jednu z nejoblíbenějších léčivých rostlin, heřmánek pravý (Matricaria chamomilla, též Matricaria recutita). Důležité je jeho antiseptické působení (pozitivní při zánětech či průjmech infekčního původu), pomáhá také při křečích v žaludku a celkově ho zklidňuje. Smetanka lékařská

 

Jak je vidět, bylinek na různé zdravotní problémy je celá řada a stačí jen si vybrat. Bylo by možné vyjmenovat celou řadu dalších, které nám moudrá matka příroda poskytla, ale to je již téma na další článek.

 

Některé ze zmiňovaných bylinek lze najít i v různém zpracování v přírodních přípravcích. Takto lze například uvést kmín, artyčok či v různých směsích, jako je Malinová směs nebo Stimaral od firmy Energy.

 

Celková nabídka přípravků na žaludek.


Související články:
Pelyněk pravý (Artemisia absinthum)
Kmín kořenný (Carum carvi)
Řebříček obecný (Achillea millefolium)


27.10.2015
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Přírodní léčba


 
Priessnitzův obklad
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Jak vyčistit ucpané cévy?
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Hemofilové nákazy
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Zdravé vánoční cukroví
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Červený čaj neboli Pu-Erh
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…

139,- Kč

219,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS