Bylinky a zácpa

cm bylinky2

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Zácpa patří k problémům, které, i když nemají většinou závažné následky, dokážou velmi znepříjemnit život. Zácpa je definována jako obtížné vyprazdňování tuhé stolice spojené s nepříjemnými pocity. Odborníci uvádějí, že jím trpí asi 30% obyvatelstva. V tlustém střevě se následkem zácpy hromadí zbytky nestrávené potravy. Vzhledem k tomu, že voda a minerální sole, které jsou obsaženy v těchto zbytcích, jsou vstřebávány sliznicí stěny. Zahuštěná stolice při defekaci za standardních okolností vychází ven, při zácpě dochází k narušení tohoto mechanismu.

Jednorázově a krátkodobě je možné léčit zácpu pomocí léků, ale to nelze použít vždy, navíc u řady těchto léků tvoří vytvoření určitého návyku a tím pádem k jejich dlouhodobému užívání. Řada z nich patří do skupiny kontaktních laxancií, což znamená, že dráždí stěnu střevní a tím dochází k vyprazdňování. Nicméně, při dlouhodobém pravidelném užívání, například u starých lidí dochází ke snižování účinku, protože střevní stěna již tak nereaguje, dochází ke zvyšování dávek a kolotoč užívání se více a více roztáčí a řešení situace je poté velmi obtížné, ne-li u starších pacientů nemožné.

Proto je dobré svoji pozornost obrátit, hlavně u začínající zácpy k doplňkům stravy, které využívají příznivých účinků rostlin. Jednou z nejznámějších je jitrocel indický (plantago psyllium). Je známý pod komerčním názvem Psyllium. Semena této rostliny obsahují rozpustnou vlákninu ve formě slizu, která po konzumaci ve střevě nabobtná a zvětší svůj objem. Na to stěna střevní zareaguje tak, že zrychlí svoji motilitu a zlepší pohyb nestrávené potravy a tak dojde ke zrychlení pohybu nestrávené potravy trávicím traktem a lepšímu vyprázdnění.

Z dalších bylin, známých i z naší země, lze uvést zeměžluč lékařskou (Centaurium erythrae). Zeměžluč obsahuje gykosidní hořčiny, které podporují trávení, peristaltiku a vylučovací činnost žaludečního traktu, proto příznivě působí i při zácpě. Výtažek ze zeměžluče společně i s dalšími výtažky z léčivých rostlin lze nalézt v přípravku zeměžlučová směs.

Další rostlinou, která má pozitivní účinek při zácpě, je červená řepa (Beta vulgaris). Červená řepa obsahuje velké množství vlákniny, která podporuje vyprazdňování a napomáhá odstraňovat toxické látky ze střeva.

Další rostliny mají různé účinky, které sice zácpu přímo nepomáhají řešit, ale mohou příznivě mírnit některé příznaky, které mohou zácpu doprovázet, jako jsou křeče či nadýmání. Jednou z těchto rostlin je měsíček zahradní (Calendula officinalis). Jedním z jeho účinků je mírnění křečí, což může mít pozitivní efekt u některých forem zácpy. Je důležité připomenout, že by měsíček neměly užívat těhotné a kojící ženy.

Další ze zmiňovaných příznaků, nadýmání, pomáhají mírnit například bylinky máta peprná (Mentha piperita) či fenykl obecný (Foeniculum vulgare), jejichž výtažky můžeme najít společně s výtažky z dalších léčivých rostlin v již zmiňovaném přípravku Zeměžlučová směs.