Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Bylinky a stres

06.05.2011
S pojmem stres se již určitě setkal každý z nás. Stres je ve své původní formě fyziologická reakce, které naše tělo v podstatě reaguje na ohrožení. Dochází při ní k uvolnění stresových hormonů do krve. K tomu dochází, když náš mozek vyhodnotí situaci jako nebezpečnou a vyšle do hypofýzy signály. Ta zburcuje nadledvinky a ty vyplaví zmíněné hormony.

Tělo se začíná připravovat na situaci - útok nebo útěk. Začíná omezovat činnost orgánů, jako jsou žaludek nebo ledviny, které v ten okamžik nepotřebuje a energii přesunuje do důležitějších orgánů, jako jsou například svaly. Ovšem tato reakce spotřebuje značné množství energie a člověk je po jejím odeznění značně vyčerpán a potřebuje relaxovat, aby nabral síly. Pokud se tato situace opakuje častěji, má negativní vliv na zdraví. To je způsobeno tím, že ke stresu dochází podstatně častěji, než je třeba a hlavně z neadekvátních důvodů.

Existuje řada způsobů, jak se s tímto vyrovnat. Patří k nim relaxace, zdravá strava, sport či meditace. Nezanedbatelnou roli hrají také doplňky stravy, které nám pomáhají se uvolnit ve chvílích, kdy to není třeba. Velkou část účinných složek v nich přestavují extrakty z léčivých rostlin. Řada z uvedených léčivých rostlin má řada pozitivních účinků při stresu, které se doplňují. Je nejen vhodné navodit stav uklidnění a vyrovnané mysli, ale vhodný je i dobrý a kvalitní spánek.

První z nich je třezalka tečkovaná. Třezalka má zklidňující a sedativní účinky. Čaj z ní je doporučován při nespavosti, problémech s usínáním, stavech úzkosti, při nadměrném stresu, žaludečních neurózách a dokonce při léčbě lehčí deprese. Vědci objevili, že obsahuje látku hypericin, která funguje na podobném principu jako některá chemická léčiva, předepisovaná při léčbě deprese. Třezalka pomáhá zlepšovat náladu bez útlumu nervové soustavy. Pro dosažení efektu je třeba třezalku užívat pravidelně po delší období, účinky se zpravidla projevují po 2-3 týdnech užívání.

Účinek látek obsažených v této rostlině oslabuje účinky některých léků. To se týká především pacientů po transplantacích orgánů nebo HIV pozitivních. Preparátů a léků z třezalky by se měly vyvarovat ženy, které užívají hormonální antikoncepci, protože ty pak snižují její antikoncepční účinky. Nesmí se kombinovat s léky, které jsou předepisovány při depresivních stavech či jiným mechanismem účinku ovlivňují psychiku. Při pití třezalky je se třeba vyhnout slunečním paprskům, hlavně při opalování. V případě nejistoty se můžete obrátit na naši lékařskou poradnu.

Další, často užívanou bylinkou je kozlík lékařský. Kozlík rovněž uklidňující účinek hlavně při srdečních neurózách (úzkost, bušení srdce), dále při nervovém vyčerpání, nespavosti (vyvolané přepracováním) či žaludečních neurózách. Při vnitřním užívání drogy je třeba vzít do úvahy fakt, že i malé dávky mají povzbuzující účinek na centrální nervovou soustavu. Obsahuje tzv. valepotriáty a terpenické látky, díky nimž má tyto účinky.    

Velmi častou součástí je i meduňka lékařská. Meduňka působí jako sedativum, proto se užívá také při stavech úzkosti, nespavosti a psychických poruchách. Navozuje klid, příjemný spánek a dobré zažívání. Příčinou velké lidové obliby je její naprostá neškodnost, takže je možno ji užívat i dlouhodobě a její silice dodávají čajům z ní připraveným příjemnou chuť.

Rovněž se můžeme setkat i s výtažkem z chmelu otáčivého. Účinnými látkami chmele jsou flavonoidy se sedativními a relaxačními účinky. V mnoha studiích se potvrdil prospěšný účinek především v kombinaci s kozlíkem.

Často se do zklidňujících směsí dává také výtažek z mučenky, passiflory, která je vhodná při stavech psychického vypětí a přepracovanosti a má uklidňující účinky. Extrakt z rostliny příznivě působí při léčbě nespavosti. Podporuje spánek bez nepříjemných vedlejších účinků klasických léků. Snižuje dobu usínání a zlepšuje kvalitu spánku. Svým účinkem může nahradit i nízké dávky léků na uklidnění, které mohou být návykové. Působí také proti strachu a úzkostným stavům.   

Tímto výčtem není třeba ještě končit - ve směsích se na zklidnění či lepší spánku ještě může objevit květ levandule nebo máta peprná a jiné. Svět bylinek nám dává řadu možností jak pomoci našemu organismu zvládat stresové stavy, navodit klidnou mysl a dobrý spánek, jen je třeba na ně pamatovat.

Celková nabídka přípravků proti stresu.


Související články:
Třezalka tečkovaná
Kozlík lékařský (Valeriana officinalis)
Meduňka lékařská (Melissa officinalis)
Chmel otáčivý (Humulus lupulus)
Mučenka
Máta peprná (Mentha piperita)
Levandule lékařská
Stres - 1. část (Jóga pro uvolnění stresu)
Bylinky a sexuální potíže
Pracovní stres
10 způsobů, jak minimalizovat váš stres
Stres - 2. část (Jóga pro uvolnění stresu)
Stres - 3. část (Jóga pro uvolnění stresu)
Stres - 4. část (Jóga pro uvolnění stresu)
Bylinkový receptář – Léčíme si nervy


06.05.2011
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS