Bylinky a menopauza

cm starsi zena usmev

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Menopauza je hormonální změna, která se nevyhne žádné ženě. Dochází k výraznému snížení produkce hormonů estrogenu a progesteronu. Toto má za následek to, že vajíčka již nedozrávají a žena přestává menstruovat. Tento proces, označovaný jako klimakterium, nenastává okamžitě, ale probíhá postupně během několika let.

Menopauza se přihlásí u žen o slovo průměrně po tom, co oslaví své padesáté narozeniny. Jedná se jen o průměrný údaj, může k ní dojít dříve, ale i později. Kdy dojde k nástupu menopauzy, ovlivňuje řada okolností – způsob života, zdravotní stav, kouření, genetická dispozice a další faktory.

Vlastní menopauza bývá předcházena obdobím, které se označuje jako premenopauza. Vyznačuje se příznaky jako zkrácení ovulačního cyklu, návaly horka a pocení, zvýšená podrážděnost, bolesti hlavy a kloubů, depresivní pocity a další. Nastává několik let před vlastní menopauzou. Toto období se vyznačuje ztrátou chutí na sex, přírůstkem hmotnosti, potížemi s močením, zhoršením prokrvení pokožky, osteoporózou a zvýšeným rizikem cévních chorob.

Ke zmírnění těchto nežádoucích příznaků lékaři často předepisují hormonální léky. Řadě pacientek ovšem nevyhovuje z řady důvodů klasická hormonální léčba a právě zde je vhodné vyzkoušet jako alternativu doplňky stravy obsahující přírodní látky podobné svým účinkem ženským hormonům.

Některé tyto látky se nacházejí i v léčivých rostlinách. Většinou obsahují fytoestrogeny, přírodní látky, které jsou svým účinkem podobné ženským hormonům a které napomáhají obnově hormonální nerovnováhy. Tyto fytoestrogeny bývají označovány jako izoflavony.

Jednou z nejznámějších je andělika čínská (Angelica sinensis). Pomáhá odstraňovat návaly horka, pomáhá proti vysušení poševní sliznice, předchází rozvoji osteoporozy a je mimo jiné doporučována i jako prevence proti kvasinkovým zánětům.

Podobné fytoestrogeny se nacházejí v sóje a další léčivé rostlině, kterou je červený jetel. Červený jetel (Trifolium pratense) je hojně rozšířený v Asii a Latinské Americe. Obsahuje co do množství podstatně více izoflavonů než často doporučovaná sója. Navíc soja obsahuje dva druhy izoflavonů, kdežto červený jetel čtyři – genistein, daidzein, biochanin A a formomononetin. Soja obsahuje pouze daidzein a genistein. Tyto izoflavony působí i jako antioxidancia. Červený jetel pomáhá odstraňovat obvyklé příznaky klimakteria – pocení, bušení srdce, poruchy spánku, návaly horka a další.

Fytostrogeny obsahuje i chmel otáčivý (Humulus lupulus). Pomáhá upravovat bolestivou a nepravidelnou menstruaci. Navíc i díky svému sedativnímu účinku pomáhá zmírňovat podrážděnost a sexuální napětí.

Ženy, které kromě klimakterických potíží, trpí i řídnutím kostí, by měly kromě zmiňovaných doplňků stravy s výtažky z léčivých rostlin užívat i vitamin D, vápník, hořčík a zinek.