Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Bylinky a imunita

26.11.2014
Bylinky

V podzimním období vždy stoupá riziko napadení oslabeného organismu různými, nejčastěji virovými onemocněními, někdy se projevujícími jako klasická chřipka, někdy schované pod neurčité označení virová onemocnění horních cest dýchacích s příznaky, jako je zvýšená teplota, rýma, kašel, bolesti hlavy a dalšími.

Je důležité si toto riziko uvědomit a včas se připravit preventivním užíváním výtažků z léčivých rostlin (mohou to být i jiné přírodní přípravky) ať už ve formě tabletek, čajů či sirupů.

 

Tyto rostliny jsou řazeny mezi imunostimulancia. Jejich imunostimulační působení je dáno působením obvykle celého komplexu obsažených látek. Jejich působení je označeno jako synergické, tj. vzájemně se posilující (polysacharidy, glukany, flavonoidy a další). Mechanismus působení je různý, někdy stimulují účinnost a aktivitu některých druhů bílých krvinek, zasahují do fagocytárního systému (makrofágy a neutrofilní granulocyty) a mohli bychom jmenovat i další mechanismy. Důležité je také, že některé rostliny působí jako antioxidanty a likvidují nadbytečné volné radikály v organismu.

 

Asi nejznámější rostlina je Echinacea purpurea neboli třapatka nachová, která výrazně posiluje imunitní systém. Používá se z ní kořen a z obsahových látek lze zmínit kyselinu kávovou, alkylamidy a polysacharidy. Nejčastěji se používá jako lihová tinktura či tabletky, ale šťávu z ní můžeme najít i v sirupech.

 

Dalším je rakytník řešetlákový (Hipophae rhamnoides). Zde se využívají plody, které mimo jiné obsahují velké množství vitamínu C. Obsahuje i flavonoidy, karotenoidy a další vitamíny. Používá se ve formě želatinových tobolek, oleje, sirupů či čajů.

 

Imunitu podporuje rovněž indiánské lapacho (Tabubeia impetiginosa). Uvádí se také jeho protizánětlivý, analgetický a antioxidační účinek, působí proti bakteriím, houbám a parazitům. Obsahuje naftochinon lapachol a antrachinony. Používá se ve formě čaje či tabletek.

 

Další exotickou bylinkou je vilcacora (Uncaria tormentosa). Uvádí se rovněž působení při zánětlivých chorobách (astmatu, revmatismu, artritidě), poruchách menstruace, infekcích močových cest, žaludečních vředech a při léčbě chronického únavového systému. Z obsažených látek lze zmínit alkaloidy isopteridin a uncarin. Používá se z ní kůra a listy. Můžeme ji najít hlavně v přípravcích ve formě tabletek.

 

Méně známou rostlinou je černucha setá (Nigella sativa), ze které se používají semena. Obsažené látky pomáhají při uvolňování křečí hladkého svalstva, působí proti nadýmání, močopudně i žlučopudně, při dýchacích problémech, chřipce i nachlazení a dalších problémech. Černucha setá může být jedna ze složek přírodních přípravků, ale může se pít i jako čaj. Z důležitých látek lze uvést thymochinony a dithymochinony.

 

Velmi známou rostlinou je ženšen všehoj (Panax ginseng). Jeho stimulační účinky na obranyschopnost lidského těla byly prokázány mnoha odbornými studiemi. Kořen ženšenu obsahuje celou řadu aktivních látek označovaných jako ginsenoidy. Tyto látky mají významnou adaptogenní a stimulační aktivitu. V poslední době jsou u ženšenu ještě zmiňovány další látky, oligosacharidy, které mají vysokou imunostimulační aktivitu, danou tím, že zvyšují fagocytózu makrofágů. Ženšen je označován jako tonikum, tedy posiluje jak psychickou, tak fyzickou aktivitu.

 

Tím ale výčet léčivých rostlin povzbuzujících imunitu nekončí. Dále lze stručně uvést šišák bajkalský, leuzeu šustivou, rozchodnici růžovou a řadu dalších. Z uvedeného lze shrnout, že rozhodně můžeme najít v přírodě nespočet možností, jak posílit preventivně svoji imunitu. Užíváním přírodních přípravků s výtažkem z některých uvedených rostlin můžeme posílit imunitu i během nemoci.

 

Celková nabídka produktů na podporu imunity.

Doporučujeme produkt Echinacea s vitamínem C.


Související články:
Adaptogeny
Třapatka nachová (rudbeckie)(Echinacea purpurea)
Ženšen - Panax ginseng c. a. Mey
Adhatoda vasica
Břečťan popínavý
Bedrník obecný
Podzimní počasí přináší chřipku, ale potrápí i žaludek, pokožku a močové cesty
Živiny potřebné pro imunitní systém
Co nejvíce podpoří imunitu na podzim a v zimě?
Co oslabuje na podzim imunitu?
Aby děti v zimě nestonaly
Do nového roku zdravě? Dejte předsevzetí konkrétní podobu, na pomoc si vezměte i bylinky
Přichází podzim, imunita se oslabuje
Tipy pro dobrou paměť


26.11.2014
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Priessnitzův obklad
Hemofilové nákazy
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Zdravé vánoční cukroví
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Není losos jako losos
Červený čaj neboli Pu-Erh
Význam železa ve stravě
Klinický obraz nemoci dnešní doby
Jak vyčistit ucpané cévy?
Laktóza - skrytý problém

159,- Kč
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS