Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Bylinářské dřeviny

18.07.2007

Stromy a keře, tedy dřeviny nebývají považovány za byliny v tomto slova smyslu, ale přesto nám poskytují mnoho výborných a užitečných produktů, mezi něž patří plody, květy, listy, kůru a mízu. Ráda bych se v tomto článku zmínila alespoň o některých z nich.

LÍPA SRDČITÁ -Tilia cordata

Lípa srdčitá je opadavý listnatý strom, který obvykle dorůstá do výšky až třiceti metrů a dožívá se pomalu šesti set let. Svojí krásou a mohutností se lípa stala opětovaným symbolem Slovanů. Má drobné listy ve tvaru srdce, které jsou nahoře tmavě zelené a vespod stříbřité, na okrajích pilovité. Kdo by neznal zlatozelené, intenzivně vonící květy vyrůstající ve vidlanovitých květenstvích opatřených dlouhým listenem, který slouží k šíření plodů jako létající aparát.

 

Čaj z lipového květu je vyhlášený a všeobecně známý lék proti chřipce a onemocnění, které s ní souvisejí. Jeho hlavní léčebnou vlastností je silný potopudný účinek a schopnost snižovat teplotu. Lípa má i skvělé odhleňující účinky, proto je vhodná při onemocnění průdušek a při kašli. Dále čaj z lipového květu výborně ředí krev, čímž preventivně působí i proti zánětu žil, angině pectoris a infarktu. Lipový čaj je i vhodný jako podpůrná léčba močových a ledvinových potíží. Čaj je vhodný pro děti, těhotné a kojící ženy i staré lidi.

 

Lipové květy se přidávají jako chuťová přísada do cukroví a likérů. Dále se užívají v kosmetice, v přípravcích pro zjemnění pleti.

 

Přípravky obsahující lípu srdčitou.

 

SMRK ZTEPILÝ - Picea abies

V přirozených horských lesích mohou statné smrky dorůstat i do výšky šedesáti metrů. V dobrém životním prostředí vydrží jeho špičaté jehlicové listy na stromě i devět let. Vyrůstají z větévek všemi směry, nejvíce však v horní polovině. Smrk začíná plodit až ve stáří dvaceti let. Samičí šišticovitá květenství se po odkvětu a po oplození stáčejí směrem dolů a zralé válcovité šišky, které jsou asi patnáct centimetrů dlouhé, vidí na větévkách a po vylétání okřídlených semen opadávají.

 

Mladé výhonky smrku se nakládají do lihu či slivovice, vzniklá tinktura je vhodná na promazávání bolavých kloubů, svalů a při dně. Vnitřně slouží jako posilující nápoj, který údajně omlazuje. Z pryskyřic smrku a dalších našich jehličnanů lze získat terpentýnovou silici, přírodní pryskyřice a dehet. Z jeho mladých jehlic a rašících větévek kvašených s droždím a cukrem se vyrábělo v minulosti smrkové pivo.

 

Přípravky obsahující smrk ztepilý.

 

BŘÍZA BĚLOKORÁ - Betula pendula

Bříza je elegantní a vznešený strom s přirozeně světlezelenými listy, které příjemně voní zvláště po dešti. Dorůstá výšky až dvaceti metrů a její koruna může mít průměr i přes šest metrů. Na jaře vykvétá drobnými, nenápadnými květy v typických jehnědách, samčích i samičích.

 

Z mízy bříz se připravovalo víno a ocet a z kůry pivo. Míza se také používá ve vlasové kosmetice. Čaj připravovaný z listů je výborný při revmatických bolestech a při dně. Čerstvé výhonky na jaře se používají k detoxikačním kůrám, protože výborně pročišťují organismus, zvláště ledviny. Výtažek z kůry se používá k apretuře kůže a jako přísada do mýdel určených k potlačování kožních onemocnění.

 

Přípravky obsahující břízu bělokorou.


18.07.2007
autor: Simona Grygárková, Dis.
zdroj: www.prodamy.cz
další články v rubrice: Bylinky


 
Priessnitzův obklad
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Jak vyčistit ucpané cévy?
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Hemofilové nákazy
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Zdravé vánoční cukroví
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Červený čaj neboli Pu-Erh
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS