Bylinářské dřeviny

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Stromy a keře, tedy dřeviny nebývají považovány za byliny v tomto slova smyslu, ale přesto nám poskytují mnoho výborných a užitečných produktů, mezi něž patří plody, květy, listy, kůru a mízu. Ráda bych se v tomto článku zmínila alespoň o některých z nich.

LÍPA SRDČITÁ -Tilia cordata

Lípa srdčitá je opadavý listnatý strom, který obvykle dorůstá do výšky až třiceti metrů a dožívá se pomalu šesti set let. Svojí krásou a mohutností se lípa stala opětovaným symbolem Slovanů. Má drobné listy ve tvaru srdce, které jsou nahoře tmavě zelené a vespod stříbřité, na okrajích pilovité. Kdo by neznal zlatozelené, intenzivně vonící květy vyrůstající ve vidlanovitých květenstvích opatřených dlouhým listenem, který slouží k šíření plodů jako létající aparát.

Čaj z lipového květu je vyhlášený a všeobecně známý lék proti chřipce a onemocnění, které s ní souvisejí. Jeho hlavní léčebnou vlastností je silný močopudný účinek a schopnost snižovat teplotu. Lípa má i skvělé odhleňující účinky, proto je vhodná při onemocnění průdušek a při kašli. Dále čaj z lipového květu výborně ředí krev, čímž preventivně působí i proti zánětu žil, angině pectoris a infarktu. Lipový čaj je i vhodný jako podpůrná léčba močových a ledvinových potíží. Čaj je vhodný pro děti, těhotné a kojící ženy i staré lidi.

Lipové květy se přidávají jako chuťová přísada do cukroví a likérů. Dále se užívají v kosmetice, v přípravcích pro zjemnění pleti.

Přípravky obsahující lípu srdčitou.

SMRK ZTEPILÝ – Picea abies

V přirozených horských lesích mohou statné smrky dorůstat i do výšky šedesáti metrů. V dobrém životním prostředí vydrží jeho špičaté jehlicové listy na stromě i devět let. Vyrůstají z větévek všemi směry, nejvíce však v horní polovině. Smrk začíná plodit až ve stáří dvaceti let. Samičí šišticovitá květenství se po odkvětu a po oplození stáčejí směrem dolů a zralé válcovité šišky, které jsou asi patnáct centimetrů dlouhé, vidí na větévkách a po vylétání okřídlených semen opadávají.

Mladé výhonky smrku se nakládají do lihu či slivovice, vzniklá tinktura je vhodná na promazávání bolavých kloubů, svalů a při dně. Vnitřně slouží jako posilující nápoj, který údajně omlazuje. Z pryskyřic smrku a dalších našich jehličnanů lze získat terpentýnovou silici, přírodní pryskyřice a dehet. Z jeho mladých jehlic a rašících větévek kvašených s droždím a cukrem se vyrábělo v minulosti smrkové pivo.

Přípravky obsahující smrk ztepilý.

BŘÍZA BĚLOKORÁ – Betula pendula

Bříza je elegantní a vznešený strom s přirozeně světlezelenými listy, které příjemně voní zvláště po dešti. Dorůstá výšky až dvaceti metrů a její koruna může mít průměr i přes šest metrů. Na jaře vykvétá drobnými, nenápadnými květy v typických jehnědách, samčích i samičích.

Z mízy bříz se připravovalo víno a ocet a z kůry pivo. Míza se také používá ve vlasové kosmetice. Čaj připravovaný z listů je výborný při revmatických bolestech a při dně. Čerstvé výhonky na jaře se používají k detoxikačním kůrám, protože výborně pročišťují organismus, zvláště ledviny. Výtažek z kůry se používá k apretuře kůže a jako přísada do mýdel určených k potlačování kožních onemocnění.

Přípravky obsahující břízu bělokorou.