Brutnák lékařský (Borago officinalis)

Brutnák lékařský je zařazován do čeledi brutnákovitých (Boraginaceae). Její jméno je odvozené ze slova borra nebo burra, které pochází z pozdní latiny nebo španělštiny a znamená ježatý, drsný vous. Jako droga nabyl brutnák určitého významu teprve ve vrcholném středověku. Do té doby byl pěstován jako zelenina a koření (pro svoji okurkovou vůni a chuť se mladé listy používají k dochucování smetany a měkkých sýrů, omáček, polévek a přípravě bylinkového másla).

Jedná se o jednoletou rostlinu. Její vlastí je Středozemí a Malá Asie. U nás se objevuje málokdy, občas se pěstuje jako zelenina či medonosná rostlina (za den vytvoří v jednom květu až 2,6 mg nektaru), vyjimečně roste i planě. Z rostliny se v historii sušily kvetoucí vrcholky rostliny a listy. Mezi hlavní účinné látky, v nich obsažené, patří slizy, třísloviny, kyselina křemičitá a tzv. pyrolizidinové alkaloidy.

V tradičním léčitelství se tato rostlinná droga používala při léčbě onemocnění horních cest dýchacích doprovázených kašlem, jako diuretikum při zánětech ledvin a močového měchýře i jako prevence zánětů pohrudnice, pobřišnice a kloubového revmatismu. Účinky ovšem nejsou odborně doložené pomocí výsledků farmakologických a lékařských zkoušek. Bohužel pyrolizidinové alkaloidy, obsažené v této rostlině, mohou působit hepatotoxicky, genotoxicky či karcinogenně. Proto je užívání rostliny i jejích lékových forem rizikové.

Pro nás je důležité, že ze semen rostliny se získává mastný olej (Boraginis oleum) s vysokým množstvím nenasycených mastných kyselin (jako je kyselina linolová nebo gama-linolenová). Tento olej, užívaný vnitřně, má protizánětlivé účinky. Dlouhodobé užívání má příznivé účinky při revmatoidní artritidě. Farmakologické a klinické studie uvádějí léčebný účinek při zánětlivých kožních onemocněních.

Při léčbě antidepresivy a antikoagulancii je používaní brutnáku nutné konzultovat s lékařem. Droga se nedoporučuje kombinovat s česnekem a jinanem. Brutnák lékařský (Borago officinalis) je kontraindikován v době těhotenství a laktace. Brutnákový olej může vyvolávat u citlivých pacientů gastrointestinální obtíže.

 

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.