prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Joalis


Brusinka (Vaccinium vitis - idaea)

24.02.2010
Brusinka (brusnice brusinka, brusinka obecná) je řazena do čeledi Ericaceae (vřesovcovité). Název Vaccinium zahrnuje asi 200 druhů, které se vyskytují hlavně v horách tropické jihovýchodní Asie a na tichomořských ostrovech, rovněž v horách Ameriky a východní Afriky a pouze několik málo druhů v mírném a subtropickém pásmu severní polokoule.

Brusinka je celoročně zelený keříček, 10 až 30 cm vysoký, dřevnatějící. Květy se vyskytují v koncových hroznech, koruna je zvonkovitá, bílá, s růžovým nádechem. Známé plody jsou červené a jedlé bobule. Z rostliny se sbírá list (Folium vitis - idaeae). Droga (tedy list) z účinných látek obsahuje fenolický glykosid arbutin (asi 5 %, více v listech než v plodech), flavonoidy, třísloviny, kyselinu gallovou, benzoovou a šťavelovou, hydrocholin, cholesterin, tanin, vaccinin, trochu vitamínu C a další látky, ze stopových prvků je zajímavý zejména hořčík.

Plody obsahují podobné látky, mají ale více cukru, barviv, kyseliny šťavelové a vitamínu C. Jak již bylo zmíněno, rovněž obsahuje glykosid arbutin. Droga má hlavně účinky močopudné a desinfekční, její užití je tudíž hlavně významné při zánětech močového měchýře či močových cest, působí i mírně protiprůjmově. Jako doplněk je možno brusinky užívat i při léčbě cukrovky a nemocech žlučníku. Výtažky z brusnice brusinky je možno nalézt např. v přípravcích Zianica retina či Mega Brusinky.

Brusnice je kontraindikována při těžších poruchách jater. Také je důležité, že díky vyššímu obsahu kyseliny šťavelové by se plody neměly konzumovat při ledvinové dietě. Je zajímavé, že sušené brusinkové lístky výborně nahrazují listy medvědice lékařské, důležité léčivé byliny, která rovněž obsahuje glykosid arbutin a používá se při chorobách močových cest. Další výhoda oproti medvědici je, že medvědice může u některých osob vyvolat alergii.

Tato droga by se neměla užívat v těhotenství a během kojení. Rovněž není vhodná pro děti mladší než 12 let. Brusinky jsou součástí originálně vyráběných doplňků stravy. U nich je třeba dodržet doporučené dávkování. Čerstvé a hlavně konzervované a sušené plody mají bohaté využití v kuchyni. Populární jsou jak k přímé konzumaci, tak k výrobě nejrůznějších moučníků, kompotů a marmelád.

 

Celková nabídka přípravků obsahující brusinku.


Související články:
Proanthokyanidiny
D-manosa
Podpora pro ledviny
Ledvinové kameny
Prvosenka jarní
Aronie (černý jeřáb, temnoplodec)
Klikva obecná (Vaccinium oxycoccus)
Eleuterokok ostnitý
Acai (Euterpe oleraceae)
Borůvka
Akutní zánět močového měchýře z pohledu celostní medicíny
Byliny, které působí na ledviny
Záněty močových cest
Brusinka
Cystitida


24.02.2010
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Stravování žen po čtyřicítce
Mocná dvojice minerálů
Zdravé vánoční cukroví
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Jak zajistit adekvátní příjem zinku
Priessnitzův obklad
Proč je ve většině případů dobré nedělat kompromis (psychologie vyjednávání podle FBI)
Jak snížit hladinu škodlivého LDL cholesterolu přirozenou cestou
Hemeroidy - léčba, která zabírá
VIDEO: Kolikrát denně máme jíst?
(c) 2004-2016 www.celostnimedicina.cz
O násRSS