Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Bříza bílá (Betula alba)

04.08.2018
Bříza bílá
Bříza bílá, latinsky Betula alba, je vysoký strom, který dosahuje výšky až 25 metrů. Pozná se, jak její jméno napovídá, podle bílé kůry, která se dá odlupovat v tenkých vrstvách, které jsou označovány jako borka a trampové ji využívají k rozdělávání ohně. Tato kůr je nejdříve hnědá, teprve postupem let zbělá. Roste nejvíce v chladnějších oblastech Evropy a Asie.

 

Má převislé větve a špičaté, lesklé a lepkavé pupeny. Plody jsou drobné lehké nažky (asi dva milimetry velké), které se rozšiřují větrem na velké vzdálenosti.

 

Sbírají se z ní pupen, jehněda (samčí květ), lýková část kořenu, kořínky, semena a míza.

 

Z březového dřeva se jeho destilací připravoval březový dehet (latinsky pix betulae), donedávna ještě součást mastí připravovaných v lékárnách pro jejich účinky tišit svědění, zmírňovat zánět, tlumit proliferaci a pro vlastnosti adstringentní, mírně antibakteriální a antimykotické.

 

Z břízy se získává i esenciální olej, který působí protizánětlivě a antisepticky a je doporučován v přírodní medicíně při ošetřování ekzémů a zánětů pokožky.  Můžeme ho nalézt v některých šampónech či balzámech na vlasy. Podporuje růst vlasů a brání tvorbě lupů. Rovněž zvyšuje kvalitu vlasů, jejich pružnost a lesk.

 

Pupeny břízy se používají v jedné z metod alternativní medicíně – gemmoterapii. Zde se extrakt z pupenů břízy podává jako základní pročišťující prostředek k tzv. drenáži (zde jde o to, aby bylo docíleno vyplavení škodlivin a usnadnila se očista organismu). Užívá se vždy na začátku jakékoliv terapie extrakty z pupenů.

 

Další surovinou je tzv. březová míza. Jde o čistou tekutinu, která se získává v brzkém předjaří z kmene břízy. Období sběru trvá maximálně jeden až dva měsíce a její složení je dáno zejména přítomností minerálů načerpaných kořenovým systémem stromu z půdy.

 

V přírodní medicíně je používaná pro podporu činnosti jater, ledvin a střev, tedy zejména funkci trávicího a vylučovacího traktu. Obecně se také dá říci, že pomáhá při zdravotních problémech, jako jsou záněty močových cest či revmatismu a artróze kloubů (tedy rovněž také zánětlivých nemocích).

 

Kůra obsahuje kůry steroidní alkohol betulin (s antiflogistickými vlastnostmi), hořčiny, třísloviny, silice, pryskyřice, vitamín C a saponiny.

 

Jako zajímavost na závěr lze uvést, že zejména listí břízy je oblíbené v tradičním léčitelství slovanských národů, hlavně Rusku.

 

Přípravky z břízy bílé naleznete v naší nabídce.


Související články:
Ginkgo biloba - strom dlouhověkých a moudrých
Bříza
Bříza bělokorá (Betula pendula)


04.08.2018
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Priessnitzův obklad
Hemofilové nákazy
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Zdravé vánoční cukroví
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Není losos jako losos
Červený čaj neboli Pu-Erh
Význam železa ve stravě
Klinický obraz nemoci dnešní doby
Jak vyčistit ucpané cévy?
Laktóza - skrytý problém

190,- Kč
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS