Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Břemeno naložené na bedra

12.09.2018
Břemeno naložené na bedra
V životě se přidávají chvíle, kdy je páteř přetížena, a to také vlivem chybného stravování, překyselení těla, změny v metabolizmu, v činnosti jater; ledvin, změnou ve vodním hospodářství, vzrůstem cholesterolu; homocysteinu. Změny jsou i ve funkci štítné žlázy. Psychosomatický náhled tu položí otázku, zda nesete na svých bedrech příliš velký náklad…

Přístup pediatra

V začátku své pediatrické praxe jsem se snažil aktivně zapojovat do vyhledávání poruch páteře u dětí. Byl vytvořen systém preventivních prohlídek, prováděných buď přímo ve školách, nebo třída chodila do ordinace. Cílený pohled na záda dítěte (při předklonu, porovnání lopatek atd.) dal jasný signál, že dítě špatně stojí, má vadné držení těla, eventuálně už skoliózu. Zápis do zdravotní dokumentace bylů rázem vykonán. (Máte-li možnost nahlédnout do své školní zdravotní dokumentace, podívejte se na zápisy pediatra: VDT, skolióza, nerovnoměrný růst.) Doporučen byl léčebný tělocvik či přímo rehabilitace, děti se skoliózou byly odeslány k ortopedovi. Pokud byli při vyšetření přítomni rodiče, přímo jsem jim ukazoval křivost zad jejich dětí, museli to vidět na vlastní oči a dostali komentář, že musejí s dítětem doma cvičit - dostali i návod, co cvičit. Ve škole byl můj závěr zanesen do třídní knihy a dítě bylo zařazeno do léčebného tělocviku. Byl to poměrně velký zásah do režimu vyučování, musel být vyčleněn speciální pedagog, který léčebné cviky s dítětem prováděl. Cílem snažení bylo zabránit rozvoji poruchy páteře. Je totiž všeobecně známo, že se tyto potíže nemusejí zpočátku nijak projevit, dotyčný nemá potíže, ale pokud problém trvá, vadné držení se zhoršuje, spasmus svalstva zesiluje, táhne, tlačí a páteř se víc a více křiví, a to pak přináší bolest.

 

Běžně dochází k deformacím páteře, ke změnám na meziobratlových plotýnkách a postupem času se patologicky mění i další části páteře, až přijde od ortopeda diagnóza, např. osteochondróza, s upřesněním, že jde o degenerativně dystrofický proces.

 

V životě se přidávají chvíle, kdy je páteř přetížena, a to také vlivem chybného stravování, překyselení těla, změny v metabolizmu, činnosti jater; ledvin, změnou ve vodním hospodářství, vzrůstem cholesterolu; homocysteinu. Změny jsou i ve funkci štítné žlázy. Psychosomatický náhled tu položí otázku, zda nesete na svých bedrech příliš velký náklad… Takové břemeno může působit na páteř dokonce nejvíc. Jde o stresy, napětí, nejistotu, úzkost, svalstvo je při nich ztuhlé či v křeči. Bolí páteř a rozbolí se celý člověk.

 

Anatomický pohled

Takzvané pulpózní jádro meziobratlové ploténky bývá normálně schopno udržovat si uvnitř tekutinu. Když se však dovrší (výše popsaný) nepříznivý vývoj, bude vyživení ploténky narušeno a fungování páteře zaznamená také změny.

 

Meziobratlové ploténky fungují coby perfektní „nárazníkový systém“, nemají cévy a výměna živin probíhá plynule během chůze a vůbec pohybu. A teď si představme člověka, který vyšel školu s "vadným držením těla", slabými svaly a přes den hodně sedí, skoro bez pohybu. Co se stane? Buňkám v meziobratlových ploténkách chybí výživa, a tehdy ztrácejí i schopnost zadržovat vodu. A to je předpoklad pro rozvoj osteochondrózy. Jestliže chorobný proces pokračuje, bude meziobratlová ploténka snižovat i svoji potřebnou výšku. Nárazníkový systém je tím omezen - každý náraz a jakákoli zátěž budou bolet a situaci zhorší. Dochází pak i ke vzniku různých onemocnění páteře. Ta se projevují stálou a nesnesitelnou bolestí a vedou k vyhledání lékařské pomoci. Daný člověk nevydrží půl hodiny sedět, tupá bolest postupuje vzhůru i dolů po zádech…

 

Lékařský postup

Lékař vám tento stav popíše, přiřadí nemoci latinský název, doporučí rehabilitaci, dostanete prášky na bolest a utěšení: „No, víte, jde o degenerativní onemocnění, které patří k věku, nemůžete přece očekávat, že to bude stejné jako ve třiceti! To má dnes skoro každý.“

 

Začal jsem toto povídání svou praxí s vyhledáváním zárodků těchto potíží ve školním věku. Kdo tehdy pochopil, uvěřil a cvičil, je na tom lépe. Naopak ten, kdo stav podcenil – tj. nechal rozvinout původně malý problém v chronickou záležitost, ten má dnes potíže a lékaři mu nemohou víc pomoci. Mohou jen reagovat na potíže lékem, aby bolest ztlumili, ale tu drtivě větší část léčení musí udělat sám pacient.

 

Chůze

Bylo zjištěno, že dobré zásobení meziobratlové ploténky živinami je podněcováno stimulem - chůzí. Propaguji tedy chůzi s holemi Nordic Walking, kdy je vykonávána pružná chůze s oporou a do pohybu zapojeno více svalových skupin těla. Výživa tzv. disku začne už po pár minutách klidné a soustavné chůze, která má trvat 1-2 hodiny.

 

Celková nabídka přípravků na bolavá záda.


Související články:
Také vás bolí záda?
Vyléčit nevyléčitelné - Problémy s páteří
"Neškodné" křupání v krční páteři může vést k výhřezu obratle (z poradny MUDr. Vjačeslava Kirjuchina)


12.09.2018
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Prevence


 
Priessnitzův obklad
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Jak vyčistit ucpané cévy?
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Hemofilové nákazy
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Zdravé vánoční cukroví
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Červený čaj neboli Pu-Erh
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS